1
Opublikowany 8 maja 2018 autor Artykuł Sponsorowany w Wiedza budowlana
 
 

Jak dobrać pompę ciepła do instalacji solarnej?Pompy ciepła uważane są rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale jednocześnie finansowo atrakcyjne. Urządzenia te mogą stanowić główne źródło ogrzewania ciepłej wody użytkowej w domu, mogą też być wykorzystane jako wsparcie dla instalacji solarnej. Jak działają pompy ciepła? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pompę CWU do swojego domu?

Instalacja solarna i pompa ciepła

Ogrzewanie wody za pomocą energii słonecznej, pozyskiwanej przy użyciu paneli solarnych, przynosi wymierne korzyści finansowe. Niestety, w naszym klimacie to rozwiązanie nie może funkcjonować samodzielnie. W miesiącach wiosennych i letnich instalacja solarna jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania na energię konieczną do podgrzania wody użytkowej, jednak w okresie jesienno-zimowym wydajność paneli drastycznie się zmniejsza. W tym czasie instalacja solarna wymaga wsparcia ze strony innych urządzeń, które dogrzeją wstępnie podgrzaną wodę. W tym celu wykorzystać można rozwiązania konwencjonalne, takie jak grzałki elektryczne czy kotły na paliwo stałe, można również sięgnąć po urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Do tej drugiej grupy należą właśnie pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Wykorzystanie pompy ciepła uważane jest za przyjazny środowisku naturalnemu, a jednocześnie bardzo ekonomiczny sposób ogrzewania wody użytkowej. Skąd wynika opłacalność tego rozwiązania? W bardzo dużym uproszczeniu – pompy CWU nie wytwarzają ciepła samodzielnie, ale transportują go z pomocą nośnika ciepła (najczęściej w tej roli występuje odporna na niskie temperatury mieszanka wody z glikolem) z jednego miejsca do drugiego. Pompy wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej odbierają ciepło z powietrza i przekazują je wodzie zgromadzonej w zasobniku, powodując wzrost jej temperatury. Sprężarka, wykorzystywana podczas tego procesu, wymaga zasilania prądem elektrycznym, jednak ¾ energii użytej do ogrzania wody pochodzi ze źródła odnawialnego. Pompa CWU, wykorzystując 1 kWh energii elektrycznej, jest w stanie pobrać z otoczenia aż do 4 kWh ciepła. Za pomocą pompy ciepła można ogrzać wodę do temperatury 50–60°C. Podgrzanie stu litrów wody o temperaturze 10°C do temperatury 55°C za pomocą pompy CWU o mocy grzewczej wynoszącej 1,5 kW to zajmie około 3,5 h.

Źródło powietrza

Pompy ciepła mogą czerpać powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, w którym ją zainstalowano. Warto pamiętać, że urządzenia te oziębiają i osuszają powietrze, z którego korzystają, dlatego niedobrym pomysłem jest instalowanie pompy ciepła w łazience czy w innych pomieszczeniach, w których regularnie przebywają domownicy. Urządzenie lepiej umieścić w piwnicy, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Istnieje możliwość zamontowania pompy CWU poza budynkiem, na otwartej przestrzeni. Latem i wiosną, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi do kilkunastu do trzydziestu stopni, rozwiązanie takie jest efektywne, jednak skuteczność pomp umieszczonych na zewnątrz z oczywistych względów spada w sezonie zimowo-jesiennym.

Pompy monoblokowe i split

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp CWU: pompy monoblokowe i pompy split. Różnią się one budową i sposobem instalacji. Pompy monoblokowe cechują się tym, że wszystkie elementy wchodzące w skład w urządzenia (m.in. skraplacz, parownik i sprężarka) umieszczone są w jednej, wspólnej obudowie. Ogromną zaletą pomp monoblokowych jest to, że już na etapie produkcji wypełniane są płynnym nośnikiem ciepła, a użytkownik nie musi robić tego własnoręcznie. W momencie zakupy pompa monoblokowa jest gotowa do użycia i może zostać zamontowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Monolityczne pompy ciepła CWU dostępne są w ofercie sklepu internetowego Eltrox: https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/energia-odnawialna/pompy-ciepla.html. Instalacja pomp typu split jest bardziej skomplikowana. Podczas montowania urządzeń tego typu, należy samodzielnie napełnić instalację płynem, który wykorzystywany będzie do przenoszenia ciepła. Pompy typu składają się z dwóch oddzielnych segmentów. Jeden segment przeznaczony jest do umieszczenia na zewnątrz budynku, drugi – wewnątrz. Segment ulokowany na zewnątrz wychwytuje ciepło z powietrza i za pośrednictwem przewodów przekazuje go do drugiego segmentu, który oddaje ciepło wodzie zgromadzonej w zbiorniku. Na rynku dostępne są zarówno pompy CWU zintegrowane ze zbiornikiem wody, jak i modele, które można podłączyć do już zamontowanego zbiornika. Decydując się na model ze zbiornikiem, upewnij się, czy pojemność zbiornika będzie wystarczająca dla potrzeb Twojej rodziny. Przyjmuje się, że aby zapewnić trzyosobowej rodzinie komfortowe korzystanie z ciepłej wody bieżącej, w domu zainstalowany powinien być zbiornik o pojemności wynoszącej minimum 150 litrów.


Artykuł Sponsorowany