Wrzesień 2024 zapisze się tragicznie w historii Polski. Przez południowo- zachodnią Polskę przeszła powódź. Ludzie stracili swój dobytek, miasta są zniszczone. Wylewające rzeki pozostawiły po sobie spustoszenie.
Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać jest próba ratowania czegokolwiek. Osuszenie pomieszczeń nie jest możliwe bez profesjonalnego sprzętu, jakim są osuszacze. W jakich sytuacjach mogą się przydać i jak je stosować. Na te pytania, w tragicznym czasie powodzi, spróbujemy odpowiedzieć.
Tragedia powodzi
Kiedy powstał ten tekst, przez kolejne polskie miasta przechodzi fala kulminacyjna, a mieszkańcy i służby usiłują wzmacniać wały. Ludzie w miejscowościach, które już doświadczyły niszczycielskiej fali, muszą poradzić sobie z ogromną traumą, stratami, które tak po ludzku ciężko oszacować (nie chodzi tylko o wartość materialną) i rozpoczynają wielkie sprzątanie. Nie czas jeszcze, aby oceniać, czy powodzi można było uniknąć, czy jest ona przypadkowa, czy jest skutkiem niekorzystnych zmian w środowisko. Teraz najważniejsza jest pomoc powodzianom, każdy gest ludzkiej solidarności. W wielu ogłoszeniach o pomocy dla ludzi dotkniętych żywiołem, pojawia się pozycja „osuszacz pomieszczeń”.

Dlaczego konieczne jest osuszanie budynków?
Tragedia powodzi jest czymś niewyobrażalnym. Kiedy woda wdziera się do domu niszczy wszystko i zagraża konstrukcji budynku. Osuszacz powietrza jest niezbędny, aby zapobiec niszczeniu struktury budynku i rozwojowi grzybów. Osuszanie ścian, murów i osuszanie podposadzkowe powinny być wykonane jak najszybciej. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu kilku zasad bezpieczeństwa.
Sprawdzenie budynku i ocena strat
Podczas powodzi mieszkańcy muszą poddać się ewakuacji. Powrót do zalanego domu/mieszkania jest dla nich szczególnie trudny. Płacz, zdenerwowanie, poczucie bezsilności i beznadziei to emocje, które im towarzyszą. W takiej sytuacji trzeba znaleźć w sobie ogromnie dużo siły, aby ocenić stan budynku i straty. Ludzie o wielkich sercach pomagają poszkodowanym, dostarczają osuszacze pomieszczeń.
Wielkie sprzątanie po powodzi
Właściciel zalanej nieruchomości musi poczekać aż woda opadnie. Bałagan, który po sobie pozostawia jest trudnym przeżyciem- zniszczone sprzęty, podłogi i ściany wyglądają strasznie. Kiedy wody nie ma już w mieszkaniu i w najbliższej okolicy, należy usunąć jej resztki, szlam i inne zanieczyszczenia naniesione przez powódź, Wynosimy wszystkie zniszczone meble i sprzęty. Może okazać się bowiem konieczne skucie tynku oraz usunięcie wszystkich warstw podłogi. Kolejny krok to podjęcie działań biobójczych zwalczających mikroorganizmy typu glony i grzyby.
Zgodnie z naturą, czy za pomocą osuszacza?
Proces osuszania należy rozpocząć od razu po opadnięciu wody. Konieczne jest tu intensywne wietrzenie,. Woda powodziowa nie ma przyjemnego zapachu i zawiera różne zanieczyszczenia. Pogoda nie zawsze sprzyja samoistnemu wyparowaniu wilgoci. Przy ogromnych powodziach, wietrzenie nie przynosi rezultatów. Naturalne schnięcie zależy od:
- pory roku
- materiału, z którego zbudowany jest dom
Bywa, że ten proces oddany naturze, będzie trwał kilka miesięcy. Przyśpieszyć ten proces może osuszacz pomieszczeń.
Podstawowa zasada działania osuszaczy powietrza
Działanie tych urządzeń polega na wykraplaniu wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym, w ścianach, posadzkach i stropach. Usuwa szkody, które naniosła woda, zabezpiecza przed rdzą, pleśnią i kondensacją pary. Jeśli w trakcie osuszania zauważymy, że zawilgocenia pojawiają się z powrotem i to od razu po wyłączeniu urządzenia to najprawdopodobniej doszło do przerwania ciągłości powłok hydroizolacyjnych. Specjaliści doradzają wtedy wykonanie nowych powłok wodochronnych.
Zalanie powodziowe to największy sprawdzian dla osuszaczy. Tym bardziej, że pracuje się nieraz pod presją czasu i ogromnym obciążeniem psychicznym.