Do remontu lub urządzania wnętrz trzeba się przygotować, p: zastanowić się nad stylem pomieszczeń, wybrać materiały wykończeniowe i meble. Zazwyczaj poszukuje się inspiracji na różnych portalach o tematyce budowlano- aranżacyjnej i dostrzega się, że aranżacje są bardzo podobne i nie w nich zbyt wiele oryginalności, czegoś co oddawałoby charakter człowieka. Żeby dobrze czuć się w swoim domu/mieszkaniu trzeba do niego wprowadzić bardzo osobiste elementy i stworzyć oryginalne wnętrza.
Moje mieszkanie
Kiedy mówimy o prywatności, guście, zazwyczaj myślimy o czymś niestandardowym, wybiegającym poza klasyczne lub nowoczesne postrzeganie wnętrza. Każdy z nas ma pamiątki i dodatki, kupuje dekoracje i inne, które dodają charakteru aranżacji wnętrza. Nie zawsze są to zakupy dokonywane zgodnie z wymogami danego stylu, najczęściej spontaniczne, bo kupującemu spodobała się dana. I właśnie takie przedmioty, które z pozoru nie pasują do stylizacji, tworzą oryginalne wnętrza. Dodatki tworzą klimat, pokazują duszę domowników.
Oryginalne wnętrze -meble z charakterem
W modzie wnętrzarskiej dominują meble białe lub jasne drewno, takie, które można ustawić w każdym pokoju. Z drugiej strony nie sposób pominąć trendu kolorowego elementu na białych meblach i to nie tylko do pokoju dziecięcego. Kolejnym elementem meblarskim, który ułatwia stworzenie oryginalnego wnętrza jest sofa/wersalka, komplet wypoczynkowy lub narożnik. Kolorystyka mebli tapicerowanych to pełna barw wraz z odcieniami. Doskonale wygląda komplet wypoczynkowy w wyrazistym kolorze, np.: butelkowej zieleni, szafirowym, grafitowym, żółtym, pomarańczowym. Akcent kolorowy zawsze dobrze wygląda, niezależnie od stylu urządzenia wnętrza i dodaje niepowtarzalnego klimatu. Przy mocnych kolorach odpowiednie będą pastelowe ściany. Łączenie kilku intensywnych barw może wywołać wrażenie chaosu.
Rola oświetlenia w podkreśleniu oryginalności wnętrza
Właściwe oświetlenie może całkowicie zmienić klimat pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie kilku źródeł światła o różnym natężeniu. Lampy powinny być umieszczone nad strefami funkcjonalnymi np. nad blatem w kuchni, nad zestawem wypoczynkowym w salonie. Halogeny tworzą przyjemny klimat. Oryginalności wnętrza dodają lampy wolnostojące, podłogowe. Rynek wręcz ugina się pod ofertami różnych modeli kloszy, które mają nowoczesny, nietuzinkowy wygląd lub klasyczny wzór. Warto eksperymentować z dodatkami, dobierać różne elementy zachowując zasadę spójnej całości. Światło to jeden z najważniejszych estetyczno-użytkowych elementów dekoracji pomieszczeń.
Zasłony, poduszki, rolety i dywany
To elementy, które mocno wpływają na wygląd otoczenia. Ich zaletą jest to, że można jej wymieniać bez wielkiego remontu i wielkich kosztów. Każda zmiana zasłon wprowadza do pomieszczenia nowy klimat. Można je dobierać w zależności od pory roku, czy z chęci nagłej zmiany. Wystarczy zmiana ozdobnej poszewki i już sfera wypoczynkowa wygląda inaczej – uzyskujemy oryginalne wnętrze. Dodatki są ogólnie dostępnie i w różnych przedziałach cenowych.
Trendy, czy własny gust
Przykładowych aranżacji wnętrz są tysiące. Przy urządzaniu swojego domu warto kierować się przede wszystkim gustem i potrzebami. Dom ma być wizytówką domowników, im służyć, odzwierciedlać poczucie estetyki rodziny, a nie przyniesiemy zdjęć z internetu do pokoi, kuchni, czy łazienki. Wszystkie style można mieszać i wybierać z nich to, co najlepsze i najwygodniejsze dla domowników. W domu powinno być przytulnie. Jeżeli ktoś nie lubi białych lub czarnych mebli, to nie musi ich wstawiać tylko dlatego, że z katalogów internetowych dowiedział się, że jest to modny trend.Oryginalność wnętrza objawia się urządzeniem go według swoich potrzeb, nawet, jeżeli oznacza to nietypowe połączenia kolorów, faktur, czy zestawienie ze sobą mebli pochodzących z różnych źródeł. Nie ma obowiązku wstawiania komody w takim samym kolorze, jak szafy. Zestawienie ze sobą kilku odcieni również wygląda pięknie