Podczas planowania budowy tarasu jedną z ważniejszych decyzji, którą musimy podjąć, jest ta o odpowiednim rozstawie legarów. To właśnie na nich opiera się cała konstrukcja. Ich rozmieszczenie ma więc ogromne znaczenie dla trwałości, stabilności i komfortu użytkowania przestrzeni. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co ile kłaść legary oraz podamy kilka przykładowych wartości w zależności od konkretnego przypadku. Serdecznie zapraszamy do lektury każdego, kto buduje taras.
Dlaczego zachowanie odpowiedniej odległości pod legarami jest tak istotne?
Odpowiednie rozmieszczenie legarów ma bezpośredni wpływ na stabilność, trwałość oraz bezpieczeństwo osób, które przebywają na tarasie. Pozwalają one na równomierne rozłożenie obciążenia oraz pozbycie się problemów związanych z wilgocią, która może gromadzić się pod deskami.
Gdy rozstaw jest zbyt duży, deski mogą się uginać lub pękać, szczególnie jeśli powierzchnia narażona jest na duże obciążenia. Mogą to być, chociażby meble ogrodowe czy regularne użytkowanie przez wiele osób. Z kolei zbyt gęsty rozstaw oznacza dla nas większe koszty budowy. Najważniejsze jest zatem znalezienie równowagi między stabilną konstrukcją a nieponoszeniem niepotrzebnych kosztów.
Od czego zależy odległość pomiędzy legarami na tarasie?
Rozstaw legarów zależy przede wszystkim od specyfiki naszego tarasu. Ważne jest, aby dostosować, się do zaleceń producenta. Niemniej wiedząc, że narazimy powierzchnię na znaczne obciążenia, warto dodać ich kilka więcej. Pod uwagę musimy brać również:
- Rodzaj materiału, z którego wykonane są deski tarasowe – te kompozytowe, ze względu na swoją strukturę, wymagają mniejszego rozstawu legarów niż deski drewniane.
- Grubość desek – z reguły im cieńsze deski, tym legary należy układać bliżej siebie.
- Grubość legarów -poza deskami istotny jest również przekrój samego legara. Te o mniejszych wymiarach, powinny być układane gęściej, aby nie były podatne na wyginanie, czy nawet złamanie.
- Warunki atmosferyczne, w jakich będzie użytkowany taras – w regionach o wysokiej wilgotności, mniejszy rozstaw legarów może zapobiec odkształceniom drewna spowodowanym nasiąkaniem wodą.
Przykładowy rozstaw legarów
Jak już wiemy, odpowiedni rozstaw legarów różni się w zależności od kilku czynników. Dla tarasów drewnianych optymalna odległość wynosi około 30-40 cm. Deski o grubości 25 mm można montować przy rozstawie 40 cm, natomiast cieńsze deski, takie jak 20 mm, powinny być wsparte co 30-35 cm. Można też przyjąć, że każde 5 mm więcej lub mniej w grubości deski to odpowiednio 5 cm większa lub mniejsza odległość między legarami. W przypadku desek kompozytowych sprawa wygląda nieco inaczej. Z reguły producenci podobnie zalecają rozstaw co 30-40 cm. Niemniej biorąc pod uwagę ich standardową 25mm grubość, i wiedząc, że taras będzie poddawany dużym obciążeniom, odstęp ten można zmniejszyć nawet do 25 cm.
Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem montażu zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta legarów. Ich wymiary oraz materiał, z którego są wykonane, mają ogromny wpływ na rozstaw. Zdarzyć się może tak, że ich przekrój będzie tak mały, że nawet zalecane wcześniej 30 cm, będzie zbyt wielką odległością. Bez wątpienia więc, jeżeli nie mamy pewności co do montażu konstrukcji, znacznie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Decydując się na usługi, które znajdziemy np. na stronie https://tarasfactory.pl/, oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów i wydatków na poprawę tarasu w przyszłości.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego rozstawu legarów na tarasie to decyzja, która ma znaczenie, jeżeli myślimy o trwałości i bezpiecznym użytkowaniu konstrukcji. Musimy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano deski, ich grubość, a nawet warunki atmosferyczne, którym taras będzie poddawany. Ostateczna odległość między legarami powinna być dostosowana do zaleceń producenta i naszych własnych potrzeb. Zbyt duży może prowadzić do problemów z ugięciem desek, natomiast zbyt mały niepotrzebnie zwiększy koszty budowy. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i warunki, w jakich taras będzie użytkowany, aby znaleźć optymalne rozwiązanie.