Wymienniki ciepła to specjalistyczne urządzenia służące do wymiany ciepła pomiędzy dwoma czynnikami. Znajdują zastosowanie w branży chemicznej, farmaceutycznej, a także ciepłowniczej. Różnią się od siebie konstrukcją, rodzajem medium, ale też sposobem działania. Jaką funkcję pełnią w ciepłownictwie?
Główne elementy systemu ciepłowniczego
Jak każdy system, również ciepłowniczy, działa on efektywnie i bez zarzutu przez długi czas dzięki temu, że jest podzielony na poszczególne elementy. W tym przypadku są to:
- źródło ciepła;
- sieć ciepłownicza;
- węzły cieplne.
Źródłem ciepła w tej sytuacji jest ciepłownia lub elektrociepłownia. Z kolei siecią przesyłana jest gorąca woda lub para. Te czynniki odbierane są przez węzły cieplne, a tym samym zapewniają odpowiednią temperaturę w budynkach, czy też domach wielorodzinnych.
Jakie są najczęściej stosowane wymienniki w systemie ciepłowniczym?
Można wyróżnić kilka rodzajów urządzeń stosowanych w węzłach cieplnych, między innymi najczęściej używane wymienniki płytowe lutowane Hexonic. Wymienniki ciepła tego producenta wyróżniają się trwałością, niezawodnością, a dzięki unikalnej geometrii płyt grzewczych zachowują wysoką wydajność przy optymalnym spadku ciśnienia. Mogą być stosowane w zarówno w kotłach gazowych, jak i węzłach cieplnych:
- jednofunkcyjnych;
- dwufunkcyjnych;
- mieszkaniowych.
Mniej popularne, ale równie niezawodne są wymienniki płaszczowo-rurowe JAD i HAD. Te pierwsze gwarantują niskie koszty eksploatacji, wysoką efektywność i sprawdzają się do najbardziej wymagających zadań. Z kolei następne dają pewność wysokiego współczynnika wymiany ciepła, oszczędności miejsca, a dodatkowo łatwego montażu.
Zalety płytowych lutowanych wymienników ciepła w ciepłownictwie
W przypadku urządzeń i instalacji w branży ciepłowniczej szczególnie ważna jest wytrzymałość na wysokie temperatury oraz wydajność na najwyższym poziomie. Tak więc Hexonic wymienniki ciepła płytowe lutowane doskonale radzą sobie nawet w 225 stopniach Celsjusza. Są 3 razy niższe od płaszczowo-rurowych, a jednocześnie zachowują taką samą powierzchnię wymiany ciepła przy mniejszych rozmiarach. Co więcej, mają 2 razy większą wydajność i wartość współczynnika wymiany ciepła.
Wymienniki ciepła w ciepłownictwie, jaką pełnią rolę?
Urządzenie służące do wymiany ciepła w systemach ciepłowniczych odpowiada za prawidłową wentylację oraz ogrzewanie zarówno budynków, jak i wody. Ponadto skutecznie oddziela instalację wewnątrz budynku od miejskiej sieci, co przekłada się na bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Przed wyborem wymienników ciepła warto sprawdzić, czy są wykonane zgodnie z normami między innymi PED lub ASME, mają odpowiednie certyfikaty i gwarancję jakości, za które odpowiadają doświadczeni inżynierzy. Przedsiębiorstwa szczególnie doceniają wysoką wydajność, bezpieczeństwo i wyjątkowo solidną konstrukcję.