Układanie płytek może przeprowadzić każdy. Jednak to detale sprawiają, że praca wygląda na dzieło fachowca i nie trzeba później robić poprawek. Znajomość prostych trików ułatwia zadanie, a do tego pozwala zaoszczędzić czas i materiały.
Najłatwiej ułożysz kafle pod kątem prostym
Jeśli chcesz, by płytki wyglądały idealnie, zacznij od układania kwadratowych kafli pod kątem prostym. Układanie płytek karo czy mozaiki wymaga już nieco więcej wprawy. Im bardziej skomplikowany kształt kafli i rozmieszczenie ceramiki na podłodze, tym trudniej prawidłowo je dopasować i przyciąć na rogach tak, by się nie odznaczały.
Do małych pomieszczeń lepiej stosować niewielkie kafle. Ma to znaczenie estetyczne – unikniemy grubej siatki wyraźnych szczelin międzypłytkowych na środku podłogi. Poza tym w miejscach niewidocznych jak przestrzeń pod zlewem czy za wanną mniejszych kafli nie trzeba układać precyzyjnie do samej ściany, eliminując konieczność dokładnego przycinania płytek.
Poprawne układanie płytek to też fuga i silikon
Wiele osób przy układaniu płytek podłogowych zapomina o kwestii poprawnego fugowania. Nie wystarczy sama technika, bo fugi muszą też być dobrane szerokością i kolorem do glazury. Obecnie w sklepach są złote, srebrne i brokatowe warianty, a do tego szeroka gama innych kolorów. Dzięki temu nie musisz ograniczać się do bieli i czerni, które wcale nie są najlepszym wyjściem przy każdym rodzaju płytek.
Do łazienki nie można stosować przypadkowych fug i silikonów, a raczej te sanitarne i przeciwbakteryjne. To najlepsza gwarancja, że w miejscu łączenia nie pojawi się pleśń czy ciemny osad. Fugując, używaj fachowych narzędzi. Przypadkowe szpachle czy listwy mogą się sprawdzić, jednak istnieje w ich przypadku duże ryzyko zarysowania właśnie położonych kafelków.
Układanie płytek na schodkach i progach
O profesjonalizmie wykonania świadczy też odpowiednie wykończenie na widocznych krawędziach. Na styku ze ścianami czy wanną warto zastosować silikony, a na progach listwy przypodłogowe. Dobrze, by nie wystawały one zbyt wysoko ponad poziom glazury. O funkcjonalności położonych płytek świadczy brak nierówności nie tylko w miejscach łączenia pojedynczych kafli, ale też na krawędziach przy wannie, zlewie czy blacie.
Jeśli pomieszczenie czy jego zabudowa mają nietypowe kształty, warto wyeliminować niewygodne progi i schodki. Zbyt duża ich ilość utrudnia równe położenie kafelków. Poza tym poruszanie się po nierównej powierzchni będzie bardzo niekomfortowe, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Zawsze przed przystępowaniem do układania płytek połóż je na próbę „na sucho” na podłodze.
Zrób im później zdjęcie lub przenieś wzór na papier, by mieć „ściągawkę” zawsze pod ręką.
Szukasz fachowych porad dotyczących tego, jak układać płytki podłogowe krok po kroku? Sprawdzaj poradniki w solidnych serwisach budowlanych. Forum internetowe też może być dobrym źródłem wiedzy, ale tylko wtedy, gdy jesteś na nim od dawna i ufasz rekomendacjom innych użytkownikom. Niestety, sporo jest tam niefachowych i przestarzałych sposobów, które na pewno nie pomogą na początku w układaniu płytek.