Odkurzanie po wykonanych pracach remontowych, sprzątanie powierzchni hal i magazynów czy sklepów wielkopowierzchniowych – to trudne zadania, do których wykonania potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Takim właśnie są odkurzacze przemysłowe, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego? Czym różnią się od zwykłych odkurzaczy domowych? Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?
Dlaczego do gipsu potrzebny jest specjalny odkurzacz?
Odkurzacze przemysłowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje sporo pyłu, kurzu, urobku po frezowaniu i innych pracach związanych z budową lub wykończeniem pomieszczeń. Należy pamiętać, że zwykle prace te przeprowadzane są w pomieszczeniach – na posadzce osiadają ogromne ilości zanieczyszczeń, od większych po bardzo drobne (na przykład pył po gładzeniu gipsu, który dodatkowo długo unosi się w powietrzu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu).
Odkurzanie gipsu to praca, której domowy odkurzacz nie sprosta, i to z przynajmniej kilku powodów. Jednym z nich jest zbyt mała siła ssania oraz niewystarczająca moc urządzenia. Kolejny aspekt to komfort pracy – w domowych odkurzaczach zbiornik jest niewielki, a warunkach budowy trzeba by było go opróżniać co kilka minut. W wyniku przepływu dużych ilości pyłów filtr szybko uległby zatkaniu i wymagał wymiany.
W firmach sprzątających, halach produkcyjnych, zakładach przemysłowych i na budowach sprawdzi się więc wyłącznie odkurzacz warsztatowy. Jaki odkurzacz przemysłowy kupić i czym się kierować wybierając go?
Klasy odkurzaczy przemysłowych
Na rynku obecne są trzy klasy odkurzaczy przemysłowych:
- – klasa L – idealnie sprawdza się w zakładach produkcyjnych, na budowie i w warsztacie. To idealny odkurzacz do szlifierki do gipsu;
- – klasa M – usuwa większe zanieczyszczenia, pyły z drewna i materiałów drewnopochodnych, lakierów i farb;
- – klasa H – ta klasa odkurzacza usuwa nie tylko pyły, ale także zanieczyszczenia organiczne (pleśnie), a nawet azbest.
Czym powinien się charakteryzować odkurzacz do gipsu?
Odkurzacze przemysłowe dostępne są w wielu różnorodnych modelach, które różnią się między sobą parametrami pracy. W jaki odkurzacz warto zainwestować?
Siła ssąca i przepływ powietrza
Siła ssania uzależniona będzie od dwóch czynników – wydajności turbiny odkurzacza oraz rodzaju czyszczenia filtra. Warto zdecydować się na model odkurzacza wyposażony w funkcję automatycznego oczyszczania filtra. Zapchany pyłem filtr będzie powodował spadek przepływu powietrza i siły ssącej.
Wybierając odkurzacze warsztatowe zwracajmy uwagę również na maksymalny przepływ powietrza – im jest on wyższy, tym szybciej odkurzacz oczyszcza powietrze z zawieszonych w nim pyłów. To ma z kolei wpływ nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniach. Przepływ 3400 l/min można uznać za naprawdę zadowalający.
Funkcja antystatyki
Odkurzacze przemysłowe wyposażone w funkcję antystatyczną nie gromadzą ładunków elektrycznych na częściach wykonanych z tworzywa sztucznego (wąż) lub stali nierdzewnej (obudowa). Dzięki temu nie dochodzi do nieprzyjemnych wyładowań, a zanieczyszczenia nie osadzają się na powierzchniach.
Wielkość zbiornika
Pojemność zbiornika to temat bardzo istotny – od niego zależy częstotliwość, z jaką należy przerywać pracę i opróżniać worek. W ofercie producentów znaleźć można odkurzacze o pojemności zbiornika wynoszącej ok. 46 litrów, co wystarczy aby przez dłuższy czas pracować nieprzerwanie.
Filtracja
Odkurzacz wyposażony w worek filtrujący gwarantuje, że zassane pyły nie wydostaną się z powrotem na zewnątrz wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Odkurzacz przemysłowy powinien również mieć filtr z włókniny PET, który jest szczególnie istotny w pracy z pyłami.
Czyszczenie na sucho i na mokro
Odkurzacz przemysłowy może mieć również dodatkową funkcję sprzątania na mokro i odsysania wody. Nie jest ona niezbędna, ale czasami na budowie przydaje się możliwość odessania rozlanej wody.
Wąż ssący
Zwijanie węża i schowek na wąż to dodatkowe opcje, których nie znajdziesz w każdym modelu odkurzacza. Nie są one absolutnie konieczne do jego użytkowania, ale ułatwią pracę. Natomiast na pewno przyda się gładki wąż ze złączkami obrotowymi – dzięki takiej budowie wąż nie skręca się i nie zbierają się w nim zabrudzenia.
Długość przewodu zasilającego odkurzaczy przemysłowych także ma niemałe znaczenie dla komfortu pracy – długi przewód usuwa konieczność ciągłego przepinania wtyczki albo używania przedłużacza.
Teraz już wiesz jaki odkurzacz do gipsu kupić aby prace porządkowe po gładzeniu gipsu przebiegły sprawnie, szybko i skutecznie. I choć uniwersalny odkurzacz nie istnieje, to oferta jest tak obszerna, że każdy użytkownik znajdzie model, który spełni jego oczekiwania.