Na rynku produktów branży wentylacyjnej dostępne są kanały i kształtki wentylacyjne 
o zróżnicowanej jakości. Jest to uzależnione głównie od rodzaju i właściwości materiału, 
z jakiego wykonano dane elementy oraz od technologii ich produkcji.
Kanały
 z blachy ocynkowanej, kwasoodpornej są nadal chętnie stosowane przez projektantów 
i użytkowników systemów wentylacji mechanicznej. Coraz częściej wzrasta liczba inwestycji, w których stosowane są również tworzywa sztuczne, miedź, blacha aluminiowa. Należy mieć na uwadze, że niska cena kształtek może wynikać m.in. z zastosowania mniejszej – w stosunku do konkurencji – grubości blachy, gramatury i klasy powłoki cynkowej, braku potwierdzeń spełnienia norm w zakresie parametrów z zakresu wytrzymałości czy ognioodporności danego elementu. W przypadku kształtek tłoczonych powinno się pamiętać, iż o wysokiej jakości wykonania np. kolana wentylacyjnego świadczy rodzaj sposobu połączenia jego elementów, rodzaj zastosowanych mas uszczelniających. Z kolei zastosowanie uszczelki z gumy EPDM, wykonanie zgrzewu liniowego zamiast przetłoczenia punktowego jest korzystniejsze z uwagi na szczelność połączenia. Jest to przykład dbałości o wysoką jakość wykonania elementów. Dodatkowych uszczelniaczy nie wymagają kształtki firmy Alnor. Uszczelka typu BPL-90 kształtki pozwala na zachowanie najwyższej klasy szczelności D wg normy europejskiej Eurovent. Dostępne są także łuki, redukcje, trójniki i czwórniki, zaślepki o wymiarach odpowiadających wymiarom kanałów. Trójniki i czwórniki produkowane są w wersjach z odejściem o przekroju okrągłym lub prostokątnym.
Decydując się na zakup kanałów i kształtek wentylacyjnych należy zwrócić uwagę także na ich wagę, łatwość montażu oraz kompleksowość oferty producenta. Niektórzy z nich razem 
z kanałami, kształtkami oferują kompletne akcesoria montażowe, co pozwala na ograniczenie kosztów inwestycji. W ofercie marki Alnor można skorzystać od niedawna z systemu montażowego typu STRUT, który służy do podwieszania i mocowania zarówno elementów instalacyjnych, jak i budowlanych. Warto zainteresować się ofertą producentów deklarujących optymalizację kosztów transportu elementów instalacyjnych w przypadku zamówień zamocowań do elementów wentylacyjnych co potania koszty zamówienia.