Minęły czasy kiedy praca w domu kojarzyła się wyłącznie z obowiązkami domowymi. Obecnie wielu specjalistów w branżach powiązanych z mediami i stawiających na kreatywność decyduje się pracować na własny rachunek poza biurem firmowym. W domu często pracują: graficy, copywriterzy, programiści, tłumacze, korepetytorzy, projektanci. W swoich jednorodzinnych domach gabinety otwierają lekarze i psycholodzy, a kancelarie adwokaci, radcy prawni i notariusze. Praca w domu wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, tak aby można się było w nim skupić i efektywnie pracować. Urządzenie biura w domu lub mieszkaniu nie musi wiązać się z dużymi kosztami.
Wersja idealna – osobny pokój.
Na osobny pokój do pracy mogą pozwolić sobie osoby mieszkający w domu jednorodzinnym lub dużym mieszkaniu, gdzie istnieje możliwość przeznaczenia jednego pokoju na gabinet. Osobne pomieszczenie do pracy w domu jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia skupienie się i nie zaburza codziennego życia pozostałych domowników. Osobny pokój jest niezbędny dla freelancerów posiadających małe dzieci, przyjmujących w domu uczniów, pacjentów lub interesantów i dla osób wykonujących pracę, która wymaga skupienia przez dłuższy czas, np.: dla piszących teksty na zlecenie.
Kolorystyka i meble
Przy urządzaniu gabinetu należy pamiętać o tym, aby stworzyć dla siebie komfortowe warunki pracy. Kolorystyka takiego pomieszczenia powinna być stonowana i dobrze jest jeżeli dominują jasne barwy. Jaskrawe kolory rozpraszają uwagę, a ciemne przytłaczają. W gabinecie nie powinno być zbyt wielu mebli. Najważniejsze jest duże biurko, ergonomiczne krzesło ułatwiające utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy oraz regał lub szafa na dokumenty. W przypadku gabinetów lekarskich niezbędny jest sprzęt medyczny charakterystyczny dla danej specjalizacji , meble do przechowywania przyrządów medycznych, umywalka i pomieszczenie umożliwiające pacjentowi przebranie się i pozostawienie wierzchniej odzieży.
Dekoracji powinno być jak najmniej. Warto postawić na kwiaty doniczkowe ze względu na ich praktyczne właściwości: neutralizowanie szkodliwego promieniowania wydzielanego przez komputer i oczyszczanie powietrza.
Biurko powinno być postawione jak najbliżej okna, aby można było korzystać z naturalnego światła. Gabinet powinien być oświetlony mocnym światłem sufitowym, a na biurku powinna stać lampka. W gabinecie powinny być: kanapa lub fotele i stolik kawowy dla interesantów oraz wieszak na okrycia wierzchnie.
Dodatki w domowym biurze
W domowym biurze dobrze jest postawić kosz na śmieci, tablicę korkową i powiesić zegar ścienny. Jeżeli metraż na to pozwala to można umieścić jakiś sprzęt do ćwiczeń: rowerek lub małą bieżnię, które na aktywną i zdrową przerwę w pracy.
Jak przygotować kącik do pracy?
Wiele osób pracujących jak freelancerzy nie ma możliwości wydzielenia osobnego pokoju na gabinet. Muszą urządzić sobie kącik do pracy w sypialni lub salonie i odseparować się od domowego życia. Dobrym rozwiązaniem jest niewielka ścianka działowa lub przegroda, którą może być wysoki regał lub parawan. Atrakcyjna przegroda może korzystnie wypłynąć na aranżację pomieszczenia. Taki kącik do pracy zazwyczaj wyposaża się w biurko lub krzesło. Na inne elementy nie ma zazwyczaj miejsca. Oczywiście pod biurkiem można wstawić kosz na śmieci, a nad biurkiem powiesić szafkę ścienną lub półki ścienne, aby przechowywać ważne dokumenty.
Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie. Najwygodniejsze są klasyczne krzesła obrotowe z miękkim siedziskiem i oparciem, z wysokim zagłówkiem, wyposażone w podłokietniki. Dobrze jest jeżeli krzesło ma regulowaną wysokość i kąt nachylenia oparcia.
Nowoczesne biurka mają regulowaną wysokość blatu, którą można dostosować do swoich potrzeb. Biurko powinno mieć duży blat, aby zmieścił się cały sprzęt elektroniczny. Większość produkowanych obecnie biurek nie ma już podstawek na klawiaturę ani nadstawek na monitor, ponieważ monitory mają możliwość regulacji wysokości.