Kapusta to bardzo zdrowe warzywo. Jest niskokaloryczna i zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jest bogata w witaminę C. Ma w sobie dużą dawkę błonnika pokarmowego, potas, wapnia, żelaza, kwasu foliowego, witaminy B. Znana jest od starożytnego Rzymu, gdzie dostrzeżono jej właściwości lecznicze i dobrym wpływ na sylwetkę. Kapusta jest warzywem o szerokim zastosowaniu w kuchni. Do Polski trafiła w XV wieku. Bez większych problemów uprawia się ją w przydomowym ogrodzie.
Kapusta biała i jej rodzina
Kapusta biała i czerwona, brokuł, kalafior, rzepa, brukiew należą do rodziny kapustowatych. Dietetycy i lekarze uznają je za jedne z najzdrowszych warzyw. Kapusta i brokuły posiadają związki o silnym działaniu antynowotworowym: indolo-3-karbinol, izotiocyjaninę oraz sulforan. Regularne jedzenie kapusty białej oczyszcza organizm ze szkodliwych związków. Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożywanie kapusty (z wyjątkiem zasmażanej) pomaga zapobiegać rakowi piersi, okrężnicy i płuc.
Ogrodowe odmiany kapusty białej
Kapusta biała występuje w wielu odmianach różniących się między sobą wyglądem, okresem wegetacji, kształtem główek. Za posadzeniem kapusty w odmianie „kamienna głowa” przemawia długi okres przechowywania oraz smakowite liście. Główki mogą ważyć do 4 kg. Liście wewnętrzne są białe, a okalające zielone. Zaletą tej odmiany są nieduże wymagania glebowe. Najczęściej uprawianą w Polsce odmianą kapusty białej jest kapusta głowiasta. Znakomicie przystosowała się do naszych warunków klimatycznych i ma wysoką wartość odżywczą. Znana jest z zawartości witaminy C. Jest także źródłem sole potasu, wapnia, magnezu i żelaza oraz
witaminy B1, B2, B6, E, H, K, U oraz fitoncydy. Z kolei kapusta Brunświcka jest odmianą późną – od wysiania do zbioru trzeba czekać pięć miesięcy. Główki ważą od 3 do 5 kg. Ma duże rozłożyste liście o jasnozielonym kolorze.
Kapusta biała bez główki
Jedną z ciekawszych odmian kapusty białej jest kapusta chińska, która znana jest także pod nazwami: pak choy czy chińska boćwina. Cechą rozpoznawczą tego gatunku jest to, że ogóle nie tworzy główek. Częściami jadalnymi są mięsiste ogonki liści oraz ich blaszki, które mogą mieć gorzkawy smak. Uprawiana jest głównie w krajach azjatyckich: w Chinach, Wietnamie i na Filipinach. W Europie jej największym producentem jest Holandia. W Polsce tej rodzaj kapusty białej jest mały znany, choć powoli zaczyna się pojawiać na nią zapotrzebowanie.
Kapusta ozdobna
Kapusta ozdobna jest ślicznym nabytkiem w warzywniku, jak i na rabacie kwiatowej. Główki i róże o niespotykanych kolorach i kształtach liści najpiękniej prezentują się późną jesienią, gdy pozostałe kwiaty i krzewy już przekwitaj. Kapusta ozdobna jest jadalna. To nic innego, jak odmiana kapusty warzywnej o kolorowych – czerwonych, różowych lub białych – liściach wewnętrznych i zielonych liściach zewnętrznych. Popularne odmiany kapusty ozdobnej to: Nagoya, Peacock, Northern Lights Osaka oraz Tokyo.
Trzy popularne odmiany kapusty czerwonej
Przegląd popularnych odmian ogrodowej kapusty należy uzupełnić o chociaż krótki rys odmian kapusty czerwonej. W ogrodzie uroczo wygląda Langedijker Polana o filoletowo-zielonych liściach, które są grubo unerwione i lekko pofałdowane. Kapusta czerwona Kalibos – stożkowa wyróżnia intensywnym kolorem liści oraz stożkowym kształtem główki. Najczęściej na stole pojawia się kapusta czerwona odmiany Koda, która polecana dla początkujących ogrodników. Na Śląsku nazywana jest modrą kapustą i jest podawana z kluskami śląskimi i jako dodatek do mięs. Pod względem zawartości witaminy B1 przewyższa kapustę białą.
W Niemczech i USA odbywają się coroczne festiwale kapusty. W Polsce również plantatorzy i miłośnicy kapusty mają swoje święto – zjeżdżają się na festiwal Charsznicy, woj. małopolskie i wybierają króla i królową kapusty. Jest to znakomita okazja do promowania uprawy kapusty białej i wiedzy o tym zdrowym warzywie. Przy okazji można spróbować kapuścianych przysmaków.