6
Opublikowany 7 lutego 2013 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Konstrukcja ozdobnych półek w narożniku pokoju.Nasz czytelnik Piotr P. udostępnił nam swoją relację z własnoręcznego wykonania zabudowy ozdobnych półek z płyt kartonowo-gipsowych z oświetleniem halogenowym i miejscem na biokominek w narożniku pokoju.

Krok 1

Piotr konstrukcję rozpoczął od przykręcenia do podłogi i sufitu profili ściennych UD30, następnie wsunął w pomiędzy je profile pionowe CD60 co stworzyło obrys przedniej konstrukcji, tą samą czynność wykonał z tylną ścianka konstrukcji.

Krok 2

Półki nie będą na całej szerokości zabudowy narożnika, więc Piotr użył profili ud30 wsuwając je pionowo pomiędzy profile UD30 sufit podłoga, Odległość profili UD to szerokość półek jaką Piotr chce uzyskać w swojej konstrukcji. Następnie przykręcił do nich profile CD60 Tworząc szkielet półek, tworzących góre i duł półki, gdzie zostanie przykręcona płyta regipsowa kartongips. Dla wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji, Piotr przykręcił poprzeczne profile ud30 pomiędzy profilami tworzącymi przód i tył zabudowy półek. Co widać na prawym zdjęciu, oraz przygotował miejsce na profile boczne półek do których będzie przykręcona płyta kg tworząca boki półek. 

Piotr: Trochę kombinacji jak przykręcić boki półek ale jakoś poszło…

Krok 3

Przyszedł czas, na instalację elektryczną do oświetlenia półek, Piotr doprowadził wszystkie potrzebne przewody pod oczka oświetleniowe, W przypadku instalacji 230v do każdego oczka halogenowego doprowadzamy przewód minimum 3x1mm, w przypadku instalacji 12v z zastosowaniem zasilacza dobranego mocą do ilości halogenów stosujemy przewód 2×1,5mm.
Konstrukcja jest gotowa na przykręcanie pierwszych płyt gipsowo kartonowych, w tej konstrukcji jest sporo docinania, ponieważ wszystkie boki,góra i duł półki oraz jej tylna ścianka muszą myć dobrze ucięte pod wymiar przed przykręceniem i tak pewnie nie obeszło się bez skrobania.

Krok 4

Konstrukcja gotowa na zamknięcie,Wszystkie płyty kg tworzące półki – wnęki zostały przykręcone przyszła więc pora na przykręcenie głównej płyty czołowej zabudowy.

Krok 5


Spoinowanie płyt, wtapianie narożników aluminiowych, szpachlowanie i czyszczenie oraz malowanie konstrukcji.

Wygląd finalny

Według mnie bardzo fanie to wyszło, zabudowa idealnie pasuje do pomieszczenia, a biokominek nadaje charakteru pokojowi. Gratuluje.

Dziękuje Piotrowi, za podesłanie zdjęć i zgodę na publikację, mam nadzieję że dzięki tej relacji, ktoś wykona podobną konstrukcję we własnym domu.

Zapraszam innych do podsyłania swoich realizacji. Aby przesłać swoją relację skorzystaj z formularza “dodaj artykuł” lub poprosto proszę o przesłanie na adres email: 123budujemy.pl@gmail.com

Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl