W małej kuchni potrzebne są wielkie rozwiązania, które pozwolą stworzyć oryginalne serce domu. Jak stworzyć ze swojego mieszkania azyl? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać aranżacja, by meble do kuchni, kolory i dodatki tworzyły harmonijną całość.
3 strefy każdego królestwa
Każda komfortowa kuchnia, w której bez problemu możesz przygotować posiłki, podzielona jest na 3 strefy: gotowania, przechowywania i zmywania. Zbudowane są one na podstawie procesu, jaki zachodzi w trakcie przygotowywania posiłków. Najpierw sięgamy po produkty do lodówki, by potem je obrobić (umyć, obrać i pokroić), a następnie podchodzimy z produktami do kuchenki. Dlatego tak ważny jest projekt kuchni, który maksymalnie pozwoli zagospodarować przestrzeń i przy okazji nie zagraci naszego niewielkiego obszaru.
Meble do kuchni miarą skuteczności
Poszerzenie konstrukcji mebli może być kluczem do stworzenia pięknej i funkcjonalnej kuchni. Najlepiej jest zwiększyć szerokość blatu o ok. 20 cm, by później móc w pełni korzystać z jego uroków. Na szerokim blacie możliwe będzie ustawienie sprzętów, które najczęściej używamy, m.in. blender, ekspres czy zestaw noży.
Dodatkowo, pozwoli nam to stworzyć głębsze szafki, w których pomieścimy więcej akcesoriów. Z pomocą również przyjdą wysuwane szuflady, dzięki czemu korzystanie z powiększonej przestrzeni pozwoli również cieszyć się zorganizowaniem i uporządkowaniem poszczególnych elementów. W meble do kuchni zaopatrzysz się w wielu sklepach: https://domar.pl/sklepy/kuchnia-sprzet-agd/.
Światełko nadziei
Oświetleniem można wiele zdziałać – zamiast smutnego i ciasnego pomieszczenia, mamy szansę nadać kuchni niepowtarzalnych kształtów. Jeśli w naszej kuchni znajduje się okno, należy pamiętać, by go nie zasłaniać. Dzięki temu nasze wnętrze będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Jeśli zaś chodzi o sztuczne światło – tu ogromną wagę musimy przywiązać do lamp wiszących i sufitowych. Lampy sufitowe, umieszczone w licznych miejscach, rozświetlają wnętrze. Naszym sprzymierzeńcem mogą okazać się również lampy wiszące, które powinny mieć stosunkowo prosty krój, by nie dominować w pomieszczeniu. Do niewielkich kuchni, wymagających szczególnej troski, polecamy lampy halogenowe, które sprawdzają się we wszystkich aranżacjach. A zwłaszcza w tych nowoczesnych. Halogeny można montować na suficie (również na podwieszanym) lub przytwierdzać do mebli.
Drzwi stojące otworem dla domowników
Drzwiczki tradycyjne, otwierane skrzydłowo, są w niewielkiej kuchni przeżytkiem. W tego typu wnętrzach liczą się praktyczne rozwiązania, które mogą przybrać formę drzwi przesuwnych. Dobrze, by fronty szafek wykonane zostały z mlecznego szkła lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego, by nadawały kuchni wrażenia głębi.
Znaczenie koloru
Już na etapie planowania musimy wziąć pod uwagę połączenia kolorystyczne, jakie będziemy chcieli zastosować. Meble do kuchni nie powinny być utrzymane w jednolitej kolorystyce, gdyż będą sprawiały wrażenie sterylnych i przytłaczających. Dobrze jest zatem postawić na inny kolor blatu lub frontów i sprzętu AGD. W minimalistycznej stylistyce można postawić na połączenie czerni i bieli, które można przełamać elementami imitującymi drewno. Lekkości naszej kuchni nadadzą szklane elementy takie, jak krzesła czy lampy. Ozdobny akcent mogą stanowić również: obrazy, aromatyczne zioła umieszczone w kolorowych doniczkach, lekko zdobione lustra i miska wypełniona owocami. W stonowanej kolorystycznie kuchni możemy postawić na wyróżniającą się lodówkę np. utrzymaną w stylu retro.
Aneks kuchenny
Kuchnia otwarta na salon jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym, gdyż cała estetyka pomieszczenia powinna być utrzymana w spójnej stylistyce. Postawienie wyspy może skutecznie oddzielić strefę rekreacyjną z kuchenną, nie tracąc przy tym wrażenia otwartości przestrzeni. Postawienie wyspy kuchennej daje również możliwość stworzenia kącika jadalnianego, który przybierze formę wysokiego bufetu. W zależności od ilości miejsca i poprowadzonych wcześniej instalacji – kuchnia wyspa lub półwysep mogą pomieścić: zlew, płytę grzewczą, zmywarkę, szuflady i szafki.