0
Opublikowany 2 marca 2018 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Shelfie – 3 sposoby na spersonalizowanie domowej półki

Selfie, helfie, melfie, plandid … Co pojęcia znane z mediów społecznościowych mają wspólnego z aranżacją wnętrz? Okazuje się, że nie trudno znaleźć wspólny mianownik. Selfie – pojęcie określające autoportret zamieszczany w mediach społecznościowych zna chyba każdy.

Nowoczesne półki

Listę trendów uzupełniają helfie, melfie czy plandid. Ostatnio mówi się również o shelfie – fotografowaniu półek, które stanowią coś w rodzaju naszej wizytówki. Tak, jak do tej pory fryzurą, makijażem, mimiką twarzy czy czynnością uwiecznioną na zdjęciu pokazywaliśmy kim jesteśmy, jaki mamy gust i zainteresowania, tak teraz cząstkę siebie prezentujemy pokazując na Instagramie fotki z aranżacją naszych domowych półek. Nieistotne, czy jest to półka z kosmetykami w łazience, kuchenna półka z porcelaną czy biblioteczka w salonie. Ważne, by była zaaranżowana stylowo, modnie i przede wszystkim po naszemu.

shelfie aranżacje półek

shelfie zdjęcia półke

aranżacja półek

Jak spersonalizować półkę

  1. Wybór odpowiedniego mebla

Zacznijmy od półki. Może to być zwykła prosta półka lub regał, inspirowana kształtem suszarki do naczyń półka String będąca ikoną skandynawskiego wzornictwa, modne półeczki w kształcie domków czy plasterków miodu lub drabina, która już dawno przestała być meblem tylko i wyłącznie warsztatowym. Wszystko zależy od naszego budżetu, ilości rzeczy, które zamierzamy umieścić na półce i stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie. Osoby bardziej ekspresyjne mogą zdecydować się na mebel o nieregularnym kształcie. Świetne będą np. heksagonalne półeczki tworzące na ścianie ciekawą kompozycję. Ci, którzy szczególnie cenią sobie porządek mogą natomiast wybrać mebel w bardziej klasycznej, minimalistycznej formie, np. zwykły regał z półkami o regularnym kształcie.

nowoczesne półki

nowoczesne półki w pokoju nastolatka

półki shelfie

  1. Aranżacja półki

Co można postawić na takiej półce? Absolutnym must have ostatnich miesięcy są betonowe doniczki z sukulentami, biosfery – czyli mini ogródki zamknięte w słoikach, dekoracje w kolorze miedzi i różowego złota, plakaty z sentencjami lub skandynawskimi motywami, lampki cotton balls i latarenki ze świeczkami, ekologiczne akcenty w postaci szyszek, kamieni czy liści monstery, na punkcie, której oszalał świat designu, katalogi modowe czy wnętrzarskie i … książki.  Zawsze książki :) Każda z tych rzeczy uczyni naszą półkę bardziej stylową, jeszcze bardziej wpisując ją w aktualne wnętrzarskie trendy. W aranżacji mebla można inspirować się tym, co akurat jest na topie, jednak warto pamiętać o tym, że półka ma odzwierciedlać nasze upodobania, hobby i przekonania. Warto więc mieć swoją kolekcję, a zamieszczonymi na Instagramie fotkami inspirować się w kreowaniu własnej wnętrzarskiej wizytówki.

biurko z półkami aranżacja

drewniane półki na przechowywanie

metalowy regał na książki drewniane półki

aluminiowy regał z półkami

  1. Zabawa kolorem

Kolor może przewijać się na wiele sposobów – w formie ramki ze zdjęciem, książek ułożonych według koloru grzbietu, w postaci doniczek z kwiatami czy drobnych akcesoriów. Biel, czerń i korespondującą między nimi ogromną paletę szarości nietrudno zestawić, w ten sposób powstanie nam modna stylizacja black & white. W tym kolorystycznym zestawieniu rzadko zdarzają się błędy. Więcej wysiłku wymaga zastosowanie akcentów w bardziej wyrazistych barwach. Neutralne szarości czy biel można połączyć na zasadzie kontrastu np. z czerwienią, pomarańczą, fioletem czy turkusem. Na takim tle w zasadzie każda barwa będzie wyglądać dobrze. Świeżą, nieco wiosenną półkę uzyskamy łącząc ze sobą kolory pastelowe. Harmonię natomiast stworzymy zawsze wtedy, gdy zestawimy ze sobą barwy ziemi, kolory piasku, beże i brązy. Co o nas mówi taka półka? Pastelowa pokazuje, że być może drzemie w nas pierwiastek romantyzmu, ta zaaranżowana kontrastowo pokazuje nas jako ludzi odważnych, ekspresyjnych i otwartych. Ostatnie zestawienie może sugerować, iż jesteśmy ludźmi o spokojnym usposobieniu, którzy cenią harmonię i spokój.

półki książki meblościanka

półki w toalecie nad wc

wiszący biały regał na ścianie

wiszące półki w kuchni na ścianie

drewniane półki na ścianie w kuchni

Pokaż mi swoją półkę, a powiem Ci kim jesteś. Tak można spuentować istotę trendu shelfie. I choć upodobania, mody, style pojawiają się, zmieniają i znikają, wydaje się, że shelfie nie podda się upływowi czasu i dynamice zmian zachodzących w internecie. Może samo określenie z czasem przyblednie, a nawet przestanie być używane, to sama idea szybko nie straci na ważności. Od zawsze to jak mieszkaliśmy i przedmioty, którymi się otaczaliśmy definiowało nas w pewien sposób uchylając rąbka tajemnicy tego, kim jesteśmy, co lubimy i czym się interesujemy.

źródło zdjęć: futuristarchitecture.com, infiniteabysshandmade.com, landofnod.com, decorating-hq.com, apartmenttherapy.com, bloglovin.com, homesfeed.com, pinterest.com, prettyandfun.com, crateandbarrel.com, projectnursery.com, apartmenttherapy.com, theeverygirl.com

*selfie – trend polegający na fotografowaniu samego siebie, tzw. fotka wykonana z rąsi.

helfie – zdjęcie pokazujące nową fryzurę

melfie – zdjęcie z wąsami

plandid – zdjęcie, które sprawia wrażenie wykonanego z zaskoczenia. Osoba na nim nie patrzy w obiektyw, jest zamyślona , skupiona na jakiejś czynności.

shelfie – zdjęcia przedstawiające aranżację półki


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja