Nieruchomości od deweloperów wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem. Ci starają się oferować wiele lokali, od niewielkich mieszkań dla singli, przez bliźniaki, segmenty w szeregowcach, po okazałe wille w prestiżowych dzielnicach miast.
Wielu potencjalnych klientów rozważa zakup domu lub mieszkania, ważąc za i przeciw wszelkim rozwiązaniom i dokładnie licząc swoje zasoby finansowe. Postaramy się podpowiedzieć, czy w mieście lepiej kupić dom, czy mieszkanie. To ułatwi podjęcie decyzji i poczynienie właściwych inwestycji.
Zalety własnego mieszkania
Mieszkania w budynkach wielorodzinnych powstają w szczególności w miastach. Tam, gdzie liczba działek pod zabudowę jest ograniczona, a deweloper liczy na duże zyski, mieszkania w bloku sprawdzają się najlepiej. Są świetnym miejscem do życia dla osób, które chcą mieć stały dostęp do miejskiej komunikacji i infrastruktury, sklepów, przychodni zdrowia, przedszkoli i szkół. Mieszkanie w bloku wiąże się też z tym, że dojazd do osiedla jest dobrej jakości, zwykle oświetlony, a z osiedli w centrum miasta łatwo dojechać do kina, restauracji, nocnego klubu czy pływalni lub stadionu. Wielu osobom właśnie miejskie życie odpowiada, a posiadanie za ścianą, poniżej i powyżej sąsiadów nie stanowi dużego problemu.
Mieszkanie zwykle jest tańsze w zakupie niż dom, ale też tańsze w utrzymaniu. O części wspólne budynku dba wspólnota, więc na remonty dachów, chodników osiedlowych, klatek schodowych, instalacji elektrycznej i hydraulicznej zrzucają się wszyscy mieszkańcy budynku. Otoczone z każdej strony mieszkanie jest też cieplejsze, dlatego opłaty za ogrzewanie są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku domu wolnostojącego.
Zalety własnego domu
Dom zdecydowanie pozwala na swobodę, odseparowanie się od innych osób, często jest przestronny, posiada własny garaż, dwa poziomy, gdzie na dole znajduje się część dzienna, a na górze są pokoje z łazienką. Dom jest więc idealnym miejscem do życia szczególnie dla rodziny, zwłaszcza wielodzietnej, w której hałasy są absolutną normą, a w domu nie przeszkadzają one nikomu, poza jego mieszkańcami. Właściciel osobnego domu ma własne ogrodzenie, swoją furtkę, wejście, podjazd dla samochodu, podwórko. Każdy właściciel domu sam jednak o niego dba. Spoczywa na nim obowiązek przeprowadzania remontów, zakupu ogrzewania, podłączenia wody, elektryki. Może samodzielnie decydować o wyglądzie domu, nie musi liczyć się ze zdaniem sąsiadów.
Olbrzymią zaletą posiadania domu jest ogród, w którym właściciel nieruchomości może zrobić plac zabaw, zagony z warzywami czy po prostu trawnik. W ogrodzie można ustawić basen albo grillować, przyjmować gości lub hodować zwierzęta. Jednak oprócz wolnostojącego domu jest jeszcze jedno wyjście, o którym warto pomyśleć, bo łączy ono walory mieszkania w mieszkaniu i w domu jednorodzinnym: bliźniak.
Dom jednorodzinny czy bliźniak?
Zakup bliźniaka lub segmentu w szeregu domów to znakomity kompromis pomiędzy mieszkaniem w domu, a w mieszkaniu. Wiele osób kupujących dom często nie zdaje sobie sprawy z kosztów remontów czy tych związanych z ogrzewaniem budynku. Tymczasem segment na osiedlu złożonym z podobnych domów pozwala na spore oszczędności. Koszt zakupu segmentu jest niższy niż zakupu osobnego budynku, zajmuje mniej czasu niż szukanie działki, załatwianie formalności prawnych i budowa domu od podstaw.
Zakup bliźniaka umożliwia mieszkanie w mieście, ale na przyjaznym osiedlu. Wspólne ściany, które oddzielają domy od siebie, gwarantują zmniejszenie kosztów ogrzewania, budynki zrzeszone są we wspólnocie, której zarząd określa wysokość funduszu remontowego i dba o przeprowadzanie prac modernizacyjnych w budynkach. I chociaż każdy mieszkaniec segmentu ma bliskiego sąsiada, to jednak posiada też własny podjazd, garaż, ogródek, w którym może czuć się swobodnie i z którego może korzystać dokładnie tak, jak sobie sam tego życzy.
Co prawda mieszkaniec segmentu nie ma żadnego wpływu na to, z kim będzie dzielił budynek, jednak sąsiad jest tylko z boku, co daje mimo wszystko wiele swobody i poczucia prywatności. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że domy najczęściej kupuje się na dziesięciolecia, więc z sąsiadami można się zżyć, można zawrzeć wieloletnie przyjaźnie i patrzeć na wspólnie wychowujące się dzieci.
Na osiedlu złożonym z segmentów i bliźniaków można czuć się bezpieczniej niż w mieszkaniu. Niewielka liczba mieszkańców dobrze się zna i bacznie obserwuje, stąd też każde pojawienie się osoby obcej jest odnotowywane. To najcenniejsza i najtańsza ochrona mieszkańców, ich dobytku i co najważniejsze dzieci, które mogą bawić się wokół uliczek osiedla.
Segmenty w Warszawie
Skoro segment jest tak znakomitym rozwiązaniem, wiele osób zadaje sobie na pewno pytanie, gdzie szukać osiedli w zabudowie bliźniaczej. Potencjalni kupcy bliźniaków obawiają się, że trafią na wieś lub do małego miasteczka. Tymczasem nowe segmenty na sprzedaż dostępne są pod Warszawą. Osiedle w dzielnicy Wawer oferuje domy w zabudowie szeregowej, które są fantastycznym rozwiązaniem dla osób chcących żyć w bliskich relacjach z sąsiadami i jednocześnie cieszyć się rozwiniętą infrastrukturę miejską. Komfortowe bliźniaki od dewelopera w Warszawie są komfortowe, estetyczne, posiadają własne ogródki, podjazdy, garaże i dwa poziomy mieszkalne. Na dole znajduje się przestronna część dzienna z kuchnią i salonem, na piętrze sypialnie i wygodna łazienka. Nieruchomości te oferuje deweloper HDK Invest.
Atutem dzielnicy Wawer jest jej wysokie bezpieczeństwo, dostęp do licznych terenów zielonych, czyste powietrze. Stąd łatwo też dojechać do centrum Warszawy, co sprzyja edukacji, rozwojowi dzieci, robieniu zakupów, a także pracy w Stolicy. Zabudowa dzielnicy Wawer oraz jej okolice sprawiają, że miejski hałas jest ograniczony, natężenie ruchu ulicznego mniejsze niż w innych dzielnicach Warszawy, a jednocześnie łatwy dojazd i dobra komunikacja z innymi rejonami miasta sprzyjają poruszaniu się w obrębie różnych dzielnic miasta. Własny segment w bliźniaku w Warszawie kusi wysoką jakością wykonania oraz ceną porównywalną do tej, jaką trzeba zapłacić za mieszkanie w bloku.