Malowanie ścian i sufitów jest tym rodzajem prac, które nie powinny okazać się zbyt trudne nawet dla początkującego malarza. Nie jest to zadanie, które wymaga dużo siły fizycznej czy specjalistycznych i drogich narzędzi. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka akcesoriów i parę godzin czasu. Zobacz więc jak należy przygotować się do malowania ścian oraz jakich narzędzi i technik użyć, aby całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
Przygotowanie do pracy
Jeśli chcesz pomalować ściany i sufity w swoim domu – musisz się do tego zadania starannie przygotować. W przeciwnym razie tylko niepotrzebnie dołożysz sobie pracy – farba może odpaść lub pokryć powierzchnię nierównomiernie, a pomieszczenia i meble w Twoim domu będą się nadawały jedynie do gruntownego czyszczenia. Zanim więc zmienisz mały remont w wielką katastrofę – dowiedz się, na czym polega odpowiednie przygotowanie do malowania ścian i sufitów.
Zanim rozpoczniesz malowanie sufitu i ścian, wynieś z pomieszczenia te meble i sprzęty, które możesz. Resztę starannie zabezpiecz folią malarską aby nie zachlapać ich farbą w czasie malowania. Listwy przypodłogowe oklej używając taśmy malarskiej, natomiast na podłodze rozłóż grubszą folię, duże arkusze kartonu lub grubego szarego papieru – folia malarska się w tym przypadku nie sprawdzi, jest bowiem zbyt delikatna. Zabezpiecz także drzwi i okna oraz włączniki światła i gniazdka elektryczne – najlepiej zrobić to przyklejając folię taśmą malarską.
Narzędzia malarskie i akcesoria, które musisz mieć
Zanim przygotujesz ściany i sufit do malowania, koniecznie przygotuj odpowiednie narzędzia. Należą do nich:
- farby,
- różnej wielkości wałki z długim i krótkim włosiem oraz pędzle,
- kuweta do farb,
- kij teleskopowy do malowania sufitów.
Ale to nie koniec, bowiem przed malowaniem należy odpowiednio oczyścić i przygotować ściany i sufit.
Przygotowanie powierzchni ściany i sufitu do malowania
Kiedy już całe pomieszczenie zostanie zabezpieczone, a narzędzia kupione, przychodzi czas, aby naprawić drobne uszkodzenia i dokładnie odtłuścić powierzchnie przeznaczone do malowania. To jeden z najważniejszych etapów, tak więc nie wolno Ci go pominąć, a zakres prac zależeć będzie od kondycji ścian. Pierwszym krokiem będzie więc naprawienie ścian. Drobne rysy i dziury usuniesz za pomocą zaprawy szybkoschnącej lub gładzi gipsowej i szpachelki. Kiedy „łaty” wyschną, starannie zeszlifuj je papierem ściernym, aby powierzchnia była idealnie gładka.
Kolejny etap przygotowania pomieszczenia to usunięcie kurzu i pyłu, które osiadły na ścianach – możesz to zrobić za pomocą miotły z miękkim włosiem. Następnie należy ściany i sufit umyć – posłuży Ci do tego mydło malarskie lub płyn do mycia naczyń oraz duża gąbka. W ten sposób usuniesz resztki dymu nikotynowego, sadzy, tłuste plamy, ślady wilgoci i inne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efekt malowania.
Kiedy ściany i sufit wyschną, należy je zagruntować, aby poprawić chłonność podłoża i tym samym uzyskać efekt równego krycia malowanych powierzchni.
Jaki rodzaj farb wybrać?
Do malowania sufitu i ścian zawsze warto wybrać dobrej jakości farbę. Na rynku istnieje wiele ich rodzajów o różnorodnych właściwościach:
- farby emulsyjne – są paroprzepuszczalne i elastyczne. Szybko też wysychają i nie mają drażniącego zapachu;
- farby winylowe – mają bardzo dobre właściwości kryjące, są łatwe w aplikacji i szybko schną;
- farby ceramiczne – świetnie sprawdzają się w kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym, czyli wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na intensywne zabrudzenia. Farba ceramiczna jest plamoodporna, można ją myć na mokro;
- farby lateksowe – poza tym, że mają wysoką odporność na wilgoć, ścieranie i zarysowania, to także nie płowieją pod wpływem promieni słonecznych.
To, czy zdecydujesz się na farby matowe czy w połysku, oraz jaki kolor wybierzesz, jest sprawą gustu. Natomiast zawsze należy dopasować rodzaj farby do warunków panujących w pomieszczeniu.
Malowanie ścian i sufitów – ważne wskazówki
Teraz możesz zająć się właściwym malowaniem sufitu i ścian. Otwórz puszkę i starannie wymieszaj farbę – inaczej w czasie malowania mogą powstać nieestetyczne smugi. Przygotuj też wałki i pędzle. Niektórzy wolą ułatwić sobie zadanie i zamiast wałków wybierają pistolety natryskowe, dzięki którym malowanie jest łatwiejsze i szybsze. Jeśli jednak wybrałeś wałki, sprawdź jak dopasować je do rodzaju farby i powierzchni. Oto praktyczne wskazówki:
- duży, szeroki wałek – idealnie sprawdza się do malowania dużych powierzchni,
- mały wałek do miejsc trudno dostępnych,
- nie bez znaczenia jest także runo wałka – przy malowaniu ściany farbą wodorozcieńczalną sprawdzi się wałek z włosiem syntetycznym. Naturalne przeznaczone jest do farb rozpuszczalnikowych, podobnie jak te z włosiem mieszanym.
Przed pierwszym użyciem wałki warto opłukać ciepłą czystą wodą w celu usunięcia z nich luźnych włosów, które mogłyby się przyklejać do ścian w czasie malowania.
Kolejność działań
Kolejność prac jest wbrew pozorom istotna. Malowanie pokoju zawsze rozpoczynaj od malowania sufitu. Dlaczego? Ponieważ może się zdarzyć, że wałek zostanie nie dość dobrze otarty z nadmiaru farby – wówczas przy malowaniu sufitu pochlapiesz świeżo pokryte farbą ściany.
Zamocz wałek w farbie, usuń jej nadmiar pocierając wałkiem o kratkę malarską opartą o brzeg naczynia (puszki lub wiaderka). Najpierw pokryj farbą wszystkie trudno dostępne miejsca – przestrzeń wokół lamp, kąty, odcięcie na styku ze ścianami, potem maluj resztę. Malowanie sufitu polega na wykonywaniu równoległych pasów zdecydowanymi ruchami.
Kiedy skończysz nakładać pierwszą warstwę farby, zrób sobie przerwę aż farba wyschnie. Dopiero kiedy będzie całkiem sucha, możesz malować sufit po raz drugi.
Prace malarskie w przypadku ścian wyglądają podobnie, ale o ile w przypadku malowanego na biało sufitu pewne niedoskonałości nie będą się zbytnio rzucały w oczy, o tyle kolor na ścianach odkryje wszelkie niedociągnięcia. Dlatego dobrze pomalować sufit jest łatwiej niż ściany.
Jak malować poprawnie?
Podobnie jak w przypadku sufitu, najpierw należy małym wałkiem pomalować wąskie, ciasne i trudno dostępne przestrzenie – rogi i kąty, miejsca wokół gniazdek elektrycznych, przestrzenie wokół ościeżnic drzwiowych. Następnie przechodzimy do malowania szerokim wałkiem. Warto pamiętać o kilku zasadach:
- farbę nakładaj od narożników do środka ściany,
- pasy farby powinny na siebie nachodzić,
- możesz malować w różnych kierunkach – najlepszy efekt osiągniesz, jeśli pierwszą warstwę pomalujesz wykonując pionowe pasy, a drugą – pasy prostopadłe. Ale możesz też najpierw nałożyć farbę wykonując pasy układające się w literę V, a drugą warstwą malować wykonując pionowe, równoległe pasy wałkiem,
- drugą warstwę nakładaj wyłącznie wówczas, gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie,
- nie dociskaj wałka zbyt mocno – będzie się ślizgał po ścianie zamiast się na niej obracać,
- zbyt intensywnym malowaniem w jednym miejscu możesz zniszczyć cały efekt. Jeśli więc po malowaniu zauważysz smugi – pomyśl o kolejnej warstwie farby.
Po zakończeniu malowania i poprawieniu ewentualnych niedociągnięć, usuń taśmę malarską – i gotowe!
Podsumowanie
Malowanie sufitu i ścian jest zadaniem, które wymaga pewnej wprawy. Ale można się go z łatwością i w krótkim czasie nauczyć. Jedyne, czego potrzebujesz, to chęci i kilka godzin wolnego czasu oraz oczywiście dobry sprzęt.