26
Opublikowany 2 marca 2013 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Oświetlenie blatu kuchennego – taśma led w profilu aluminiowymDzisiejszy wpis to relacja z wykonania prze zemnie oświetlenia blatu kuchennego które wykonałem w kuchni rodziców. Oświetlenie pod szafkowe realizowane będzie przez dwa odcinki taśmy led smd 3028 600 diód/5m. Przy okazji zamontowałem okap kuchenny – podszafkowy pochłaniacz zapachów i wilgoci.

Pierwszy etap prac to zaplanowanie gdzie dać zasilacz 12v który zasili mi taśmę led. Nie chciałem montować go w środku którejś z szafek, gdyż nie jest to estetyczne i przetwarzać może z czasem problemy. Wymyśliłem więc, że wkuję puszkę podtynkową i schowam w niej zasilacz i łączenie przewodu zasilającego okap nad kuchenką.
Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej, przewidziałem że będę kiedyś potrzebował zasilanie 230v w okolicach nad meblami, zostawiłem więc tam puszkę elektryczną w której był przewód z zasilaniem 230v włączanym włącznikiem w ścianie pomiędzy szafkami górnymi a blatem.

 

Miejsce na puszkę znalazło się centralnie w pionie gdzie szedł kabel elektryczny, który wystarczyło tylko przeciąć.
Szafki kuchenne powieszone są w systemie szyny i uchwytów więc szybko i łatwo można szafeczkę ściągnąć, wykonać swoje i z powrotem powiesić na miejscu.

 

Puszkę osadziłem na gipsie szpachlowym, co ciekawe po wykuciu otworu, czułem podmuchy zimnego wiatru przykładając dłoń do pustaków. (dom jest ocieplony i otynkowany)… Będzie chłodzenie zasilacza.

 

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych połączenie przewodów elektrycznych, powiesiłem pochłaniacz, co ciekawe przykręciłem go do spodu szafki a nie do ściany, będzie prościej w przypadku potrzeby ściągnięcia szafki czy pochłaniacza.

 

Szafkę można już powiesić, teraz zajmiemy się montażem profili aluminiowych do taśmy led. Zakupiłem profile kątowe z szybką mleczną. Montuje się je w kącie przy styku szafki i ściany.
Do montażu profili użyłem kleju montażowego Pattexfix Powerfix 500 przyklejając profile tylko do ściany. Przed przyklejeniem powierzchnię profili jak i płytki przetarłem rozpuszczalnikiem by odtłuścić powierzchnię. Dlaczego nie przykleiłem profilu do szafek ? dlatego że profile są długości 2m i jak by przyszło ściągnąć którąś z szafek byłby problem, a teraz szafka idzie do góry a profil sobie zostaje.

 

W profilu wywierciłem otwór na przeciągniecie przewodu zasilającego taśmę led. Przewód będzie niewidoczny, poprowadziłem go pod szafką.

 

Przed przyklejeniem taśmy, próba czy świeci. Działa ! Teraz przyklejamy wewnątrz profilu taśmę za pomocą dwustronnej taśmy klejącej 3m, która jest już standardowo przyklejona do każdej zakupionej taśmy led.

 

Do profili dokupiłem estetyczne plastikowe zakończenie.

 

Więcej zdjęć w galerii  Luty 2013 

Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl