[dropshadowbox align=”right” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Tytuł rodem z reklamy kredytów – na każdą pogodę, na upał i na chłodek… i w zasadzie tylko nas ta pierwsza część interesuje, ponieważ jest to strona budowlana, a nie poświęcona finansom wszelakiej maści. Wracając do samej reklamy – spasowała mi ona do pewnego urządzenia o którym będzie dzisiaj mowa – i które jest właściwie na każdą pogodę – tak jak kredyt z niskim oprocentowaniem. Będziemy mówić o klimatyzatorach powietrza. Zaczynajmy więc! część 2 [1] [2]
Kontynuujemy wątek z pierwszej części artykuły. Po drugie kluczem do sukcesu będzie dopasowanie swoich wymagań do jednego z wielu typów/rodzajów klimatyzatorów jakie są dostępne na naszym rynku. Wybierać możemy spośród systemów stacjonarnych i przenośnych. Przenośne mają jedną, ale jakże korzystną dla nas zaletę – to my wybieramy gdzie ulokujemy nasz klimatyzator i gdy zajdzie taka potrzeba możemy go w miarę łatwy sposób „przetransportować” do innego miejsca w pomieszczeniu lub w obrębie budynku. Klimatyzatory przenośne można montować przy oknie bądź stawiać na podłodze – nie ma różnicy w lokacji urządzenia – i tak będą działały w taki sam – niekłopotliwy – sposób niezależnie od miejsca gdzie zostały zainstalowane. Sprzęty tego typu posiadają jednak dosyć istotną dla niektórych osób wadę – mianowicie są bardzo hałaśliwe.
[box_info]
Wśród klimatyzatorów możemy wyodrębnić trzy oddzielne rodzaje urządzeń:
– „split” – do montażu ściennego
– „split” – przystosowany do przemieszczania
– „multi split” – system klimatyzacji łączonej
[/box_info]
Wypadałoby zatem, jak przystało na solidny poradnik, opisać pokrótce każdy z typów. Na pierwszy ogień pójdzie standardowy split do montażu ściennego. Jest to urządzenie grzejąco-chłodzące wyposażone najczęściej w kompresory rotacyjne. Montujemy je w taki sposób, by najbardziej hałaśliwe elementy znajdowały się na zewnątrz budynku. Czym się w uproszczeniu charakteryzują tego typu urządzenia? Przeważnie wyposażone są w automatyczny tryb chłodzenia lub grzania w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Ponadto posiadają one system redukcji wszelkiego rodzaju szmerów i szumów oraz cechują się mocą od 2,65/2,80 kW do 7,03/7,91 kW i mają w podstawowym wyposażeniu od jednej do nawet czterech jednostek wewnętrznych.
Split przenośny posiada praktycznie te same cechy co standardowa opcja jednakże różni się on od niej tym, że składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i połączonej z nią przewodami wewnętrznej, która to jest przystosowana do przenoszenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Systemy typu multi split to nic innego jak rozbudowany split przenośny z tą różnicą, iż posiada on od 2 do 8 jednostek wewnętrznych i każda z nich cechuje się odrębnym sterowaniem. Dla nas oznacza to mniej więcej tyle – za pośrednictwem tego systemu możemy klimatyzować nawet do 8 pomieszczeń i w każdym z nich ustawiać odrębną temperaturę – w sypialni chłodniejszą – w łazience i pokoju dziecięcym cieplejszą.
Część trzecia – i zarazem ostatnia – poświęcona będzie aspektom technicznym i zastosowanym wewnątrz klimatyzatorów filtrom powietrza. Zachęcam do lektury i dyskusji w komentarzach.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”600px” height=”” background_color=”#f1f1f1″ border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Tu może być link reklamowy do Twojej strony www. Reklama Twoich usług. Zapraszam do kontaktu
Źródła: Dom.WP.PL
Rzeczywiście spora jest zaleta klimatyzatorów przenośnych – możliwość szybkiego przenoszenia W naszych warunkach pogodowych, gdy klimatyzacja potrzebna jest przez ułamek roku możliwość montażu, demontażu, przeniesienia to jest rzeczywista zaleta.
Główną wadą klimatyzatorów przenośnych jest właśnie hałas, bo i głośny skraplacz i cichy parownik są w jednym urządzeniu, ale także wada jest to, że musimy mieć podłączoną rurką 12-13 cm wyjście ciepłego powietrza z klimatyzatora. Ze spłaszczoną specjalnie końcówką jest to 8-9cm, więc i tak nie mało, także okno musi być uchylone lub musimy więc wyrzut do kratki wentylacyjnej, czy zrobioną dziurę w ścianie na zewnątrz co już nie robi z klimatyzatora takiego mobilnego. Wiadome koszt takiego klimatyzatora to już nawet 700-800 zł, a za dobrej jakości klimatyzator marki na przykład Daikin musimy zapłacić od około kilku tysięcy (>4 tyś zł) z montażem, lecz zastanówmy się, czy jednak nie warto.