0
Opublikowany 3 maja 2016 autor Joanna KumpińKowalska w wyposażenie
 
 

Najdroższa lodówka na świecie

Duetu Dolce & Gabbana ani producenta luksusowego sprzętu AGD Smeg miłośnikom dobrego designu nie trzeba przedstawiać. Zaprezentować natomiast wypada ich wspólne, najnowsze dzieło, które powstało w wyniku tej kolaboracji – lodówkę FAB 28 z limitowanej kolekcji, która premierę świętowała na tegorocznych targach Salone Internazionale del Mobile 2016 w Mediolanie.

Zgodnie z tradycją włoskiego producenta lodówka nawiązuje swym kształtem do lat 50 – tych XX w. Natomiast projektanci mody, za pośrednictwem pędzli artystów Salvatora Sapienzy, Adriany Zambonelli i Tiziany Nicosi ubrali ją w intrygujące wzornictwo zaczerpnięte z kultury sycylijskiej. Zgodnie z tym, na lodówkach możemy zaobserwować klasyczne kwiatowe dekory, sceny średniowiecznych rycerskich bitew, cytryny, wóz, motywy zaczerpnięte z teatru marionetek czy postać meduzy Trinacria symbolizującej sycylijską wyspę.

Lodówka sygnowana najwyższą jakością “made in Italy” łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, retro z aktualnymi trendami. Powstała w oparciu o najnowsze technologie i liczy sobie zaledwie 100 unikalnych egzemplarzy, z których każdy opiewa na kwotę ok 30 tysięcy euro. Uzasadnieniem dla niebagatelnej kwoty może być jednak wartość kolekcjonerska lodówek oraz fakt, iż na każdą z nich artyści przeznaczyli ok. 240 godzin precyzyjnej, rękodzielniczej pracy.

Okazuje się, że Smeg oraz Domenico Dolce i Stefano Gabbana – dwie potężne światowe marki z włoskim rodowodem poruszające się w zupełnie innych obszarach rynku mogą wyznawać podobne wartości i obrać wspólny kurs na jakość, kreatywność i użytkowość i stworzyć niezwykle praktyczne dzieło sztuki, które z pewnością wielu chciałoby mieć w swoim domu. FAB 28 najprawdopodobniej jest najdroższą lodówką na świecie i wiele wskazuje na to, że również najbardziej kreatywną jaką świat mody i designu widział.

Oby więcej takich owocnych międzymarkowych koprodukcji i więcej tak zaskakujących perełek z dziedziny wzornictwa użytkowego.

źródło zdjęć: designboom.com, wallpaper.com, mycoolbin.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja