Żurawie przenośne HDS, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe, są stosowane przy różnych pracach załadunkowych, rozładunkowych i przeładunkowych. Ich konstrukcja umożliwia prowadzenie prac w różnych miejscach. To powoduje, że są często wykorzystywane na placach budowy oraz w transporcie, zwłaszcza tam, gdzie do przeniesienia ładunków wymagana jest praca żurawia. Żuraw HDS to urządzenie przeładunkowe. Jego kompaktowa budowa sprawia, że można nim dotrzeć w każde miejsce i wykonać prace tam, gdzie nie można dostać się innym dźwigiem. Sprzęt ten jest zaliczany do grupy urządzeń dźwigowych takich, które mogą być wykorzystywane do załadunku i rozładunku towarów o dużym ciężarze lub o niestandardowych rozmiarach. Hydraulicznych dźwigów samochodowych można używać w przemyśle budowlanym i transportowym. Żurawie HDS podlegają przepisom Urzędu Dozoru Technicznego.
Najczęstsze awarie dźwigów HDS
Zakres eksploatacji żurawi HDS jest bardzo szeroki, urządzenia te są bardzo funkcjonalne i często wykorzystywane do różnych prac. Jeśli w trakcie eksploatacji dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, wypadku lub awarii, wtedy obowiązkiem operatora jest natychmiastowe przerwanie pracy, zatrzymanie urządzenia oraz jego zabezpieczenie. W przypadku, gdy taka niebezpieczna sytuacja zostanie zbagatelizowana, wtedy może dojść do poważniejszej usterki lub do wypadku, w którym ucierpi operator albo inni pracownicy.
Najczęściej w dźwigach HDS do awarii dochodzi w układzie hydraulicznym, są to na ogół wycieki cieczy roboczej. Przy intensywnej eksploatacji żurawia oraz przez niedostateczną kontrolę jego stanu technicznego może dojść do wystąpienia luzów na elementach roboczych. Najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem urządzenia HDS jest wysięgnik. Jego awaria jest spowodowana najczęściej nadmiernym obciążaniem dźwigu. Powszechnie występującymi usterkami wysięgnika są także awarie urządzeń sterowniczych oraz chwytaków.
Naprawa dźwigów HDS
Naprawa HDS obejmuje diagnostykę urządzenia, wymianę części zamiennych w obrębie przystawki odbioru mocy pompy, przystawki, elektrozaworów itp. Dodatkowo autoryzowany serwis zajmuje się regeneracją układów hydraulicznych. Wykonywana jest likwidacja wycieków z instalacji hydraulicznych, a także wymiana przewodów hydraulicznych i uszczelnień technicznych. Naprawy w obrębie żurawi HDS obejmują również kapitalne remonty urządzeń oraz ich piaskowanie, malowanie.
Serwis HDS — przeglądy konserwacyjne
Dźwigi HDS podlegają trzem rodzajom badań. To przeglądy okresowe, doraźne eksploatacyjne i doraźne powypadkowe oraz poawaryjne. Konserwacja żurawi HDS powinna odbywać się w terminach określonych w instrukcji eksploatacji urządzenia. W przypadku stwierdzenia przez operatora urządzenia awarii przed wdrożeniem żurawia do pracy powinna zostać naprawiona znaleziona usterka. Naprawa żurawia powinna zostać wykonana przez profesjonalny serwis żurawi przenośnych.
Usługi naprawy żurawi HDS są przeprowadzane przez profesjonalne serwisy, które w urządzeniu wymienią części zamienne. Jeśli dźwig tego wymaga, dokonana zostanie także regeneracja pompy oraz naprawa rozdzielaczy. Serwis HDS szybko i sprawnie dokona naprawy żurawi leśnych, przenośnych oraz samojezdnych.