Praca w ogrodzie relaksuje, a jej efekt w postaci pięknych roślin, warzyw i owoców jest powodem do dumy. Ogród to namiastka natury, tyle, że trochę dopieszczona przez człowieka. Niektóre zwierzęta są pożądane w ogrodzie, np.: jeże, jeżyki, biedronki, pszczoły. Jest też spora grupa zwierzątek, których obecność w ogrodzie jest wręcz szkodliwa. Nornice – to niewielkie gryzonie, które potrafią wyrządzić znaczne szkody w naszej przydomowej oazie zieleni.
Nornice – niby urocze zwierzątka
Gryzonie – to pospolita gromada zwierząt. Sporą część hodujemy dla przyjemności w domu, np.: myszoskoczki, świnki morskie, chomiki, myszki, koszatniczki i białe szczury. Jednak niekoniecznie chcemy mieć myszy lub szczury w piwnicy, w kuchni, czy spiżarni. W ogrodach spustoszenie sieją nornice, choć i myszy mogą narobić niezłych szkód. Jak wyglądają nornice? Patrząc na te zwierzaki, nie można odmówić im uroku.Nornice są gryzoniami o długości nieprzekraczającej 15 centymetrów. Mają one brązowe futerko z rdzawymi przebarwieniami oraz jasne boki i podbrzusze. Prowadzą nocy tryb życia, co utrudnia dostrzeżenie ich obecności w ogrodzie. Właściciel ogrodu zastanawia się, co jest przyczyną pogorszenia stanu roślin.
Tryb życia i jadłospis nornic
Urocze zwierzątko, które jest podobne do myszki, może wyrządzić znaczne szkody w ogrodzie. Taką ma naturę. Odżywia się liśćmi, cebulkami i kłączami roślin oraz nasionami. Ponadto lubią obgryzać kory drzew i krzewów liściastych, a także ich korzenie. Przez budowę korytarzy nornice szkodzą strukturze korzeniowej roślin. To zdecydowanie utrudnia im pobór wody z gleby, co skutkuje obumieraniem roślinności. Straty w ogrodzie spowodowane ich obecnością są niestety znaczne i dlatego trzeba doprowadzić do tego, aby omawiane gryzonie wyniosły się z ogrodu i trzymały się od niego z daleka. Nornice to żywe stworzenia, które pojawiają się w ogrodach ze względu na sprzyjające warunki. Najlepiej pozbyć się ich naturalnymi sposobami.
Walka z nornicami w zgodzie z naturą
Planując roślinność w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jej właściwości odstraszające szkodniki i posiać chociaż kilka rodzajów takich roślin. Ochronią one ogród przed mszycami, pędziorkami, ślimakami i nornicami (oczywiście w zależności od gatunku rośliny). Szkodnikom lepiej zapobiegać, niż je później zwalczać. Kiedy mimo wszystko pojawią się nornice – małe ssaki, to lepiej walkę z nimi rozpocząć od metod naturalnych, dzięki którym można przepłoszyć uciążliwe zwierzątka nie zabijając ich i nie niszcząc ogrodu. Nornice nie lubią zapachu czosnku, mięty i gorczycy, które są doskonałymi przyprawami. Warto je posiać i mieć podwójną korzyść brak nornic i przyprawę. Wymienione rośliny, można też umieścić w norze szkodnika – zwierzątko wyniesie się z ogrodu. Należy też pamiętać o odchwaszczaniu ogrodu – nornice lubią jeść chwasty i o regularnym koszeniu trawnika -duża trawa to świetny schowek dla tych gryzoni.
Kot i pies – przyjaciele ogrodu
Kot i pies nie bez przyczyny są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i jego ogrodu. Koty mają naturalny instynkt łowiecki i gryzoniowi nie przepuszczą. Pies szczeka, biega, co wypłasza płochliwe nornice. Zabranie psa i kota do ogrodu, to nie tylko frajda dla zwierząt i pomoc w przekopaniu ogródka, ale także rewelacyjny sposób na walkę z gryzoniami.
Mechaniczne sposoby pozbycia się nornic
Jeżeli naturalne sposoby i nasi czworonożni przyjaciele nie spowodują ucieczki nornic z ogrodu i gryzonie nadal niszczą ogród, to niestety, trzeba zastosować bardziej radykalne metody walki z uroczymi szkodnikami. W pobliżu nory można ustawić głośne przedmioty, np. puszki aluminiowe, które w czasie wiatru robią dużo hałasu. Jeśli to nie pomoże trzeba położyć żywołapki, które posiadają specjalnie zamykające się zapadnie. Złapaną nornicę wypuszcza się z dala od ogrodu, najlepiej na łąkę lub do lasu.
Chemiczne środki to ostateczność ze względu na ich toksyczność. Szkodzą nie tylko nornicom, ale także domowym zwierzętom i uprawianym roślinom.