Altany ogrodowe to idealne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ dzięki tym niewielkim i zazwyczaj dość prostym konstrukcjom można dłużej i częściej przebywać w ogrodzie, na zewnątrz i co najważniejsze bliżej natury! Istnieje wiele różnorodnych nazw na altany, jak pergole, domki czy pawilony, jednakże każda nazwa związana jest ściśle z jakimś elementem konstrukcyjnym altan. Jak zbudować i zagospodarować altanę ogrodową? Jakie mogą być koszta związane z jej projektem i budową oraz czy na każdy projekt pawilonu ogrodowego trzeba mieć pozwolenie? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!
Nowoczesna altana to idealne miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań z bliskimi. Dom i ogród, przy których znajduje się zadaszona wiata zyskują uroku i zachęcają do wypoczynku na zewnątrz. Altana to z pozoru lekka konstrukcja, na którą składa się kilka podstawowych elementów, jak: słupki, ścianki, dach, podłoga, ażurowe dodatki. Altana świetnie prezentuje się gdy dookoła niej posadzimy różnorodne rośliny pnące, jak na przykład bluszcz czy wiciokrzew. Altany ogrodowe świetnie spełniają się w roli dodatkowego miejsca do pracy, spotkań z bliskimi, czy zabawy z dziećmi. Dzięki tym konstrukcjom w cieplejsze dni możemy być bliżej natury, a lekki deszcz czy wiatr nie powinien stanowić problemu. Aktualnie pomysłów na to jak powinna wyglądać altana jest od groma. Istnieją już gotowe projekty na altany ogrodowe, jak i można samemu postarać się zaplanować oryginalną i bezpieczną altankę.
Funkcje altanki ogrodowej
Altana ogrodowa może pełnić wiele funkcji, wszystko zależne jest od naszych potrzeb, pory roku i pogody. To konstrukcje, które pozwalają na optymalne wykorzystanie terenów zielonych i to zarówno w ogródkach przydomowych, na działkach czy parkach miejskich. Najczęściej altanki pełnią rolę:
- miejsca chroniącego przed promieniami słonecznymi, wiatrem i deszczem,
- miejsca spotkań z rodziną i bliskimi,
- ozdoby ogrodu/parku,
- schowka na np. meble,
- miejsca do wypoczynku i kontaktu z przyrodą.
Altanki i ich rodzaje
Altanki nowoczesne, ze względu na miejsce usytuowanie mogą być wolnostojące lub przydomowe. Kolejny podział altan zależny jest od rodzaju projektu, gdyż konstrukcja altany ogrodowej może być otwarta lub zamknięta. Najczęściej charakteryzuje się altanki patrząc na plan ich budowli oraz na to, czy altana zbudowana została na planie kwadratu, prostokąta, sześciokąta, ośmiokąta czy dwunastokąta. Najczęściej spotykane altany to konstrukcje ośmiokątne, sześciokątne i kwadratowe. Jeśli chodzi o materiały konstrukcyjne, to najpopularniejsze są altany drewniane oraz ceglane. Altana z drewna idealnie komponuje się z zielenią ogrodów i wygląda naturalnie, z tego powodu jest ona najchętniej wybieraną opcją wśród pawilonów ogrodowych.
8-kątna altana ogrodowa
Konstrukcje tego typu cechują się znaczną powierzchnią użytkową, która sprawdza się jeżeli w altanie chcemy, by każda przebywająca w niej osoba czuła się komfortowo i jeśli planujemy organizować spotkania na większą liczbę osób. Najczęściej do budowy tego typu konstrukcji wykorzystywane jest drewno sosnowe lub świerkowe.
6-kątna altana
To często spotykany rodzaj altanki w polskich ogrodach. W porównaniu do 8-kątnej konstrukcji, jest mniejsza, a średnica wynosi około 3,2 metrów. Jeśli zależy nam na tym, aby altanka pełniła swoją rolę przez jak największą ilość dni w ciągu roku, wówczas warto zamontować ją na podeście, np. wykonanym z kostki brukowej, który będzie izolował podłogę pergoli od ziemi.
Altanki ogrodowe – kwadratowe
To bardzo prosta konstrukcja, która jednocześnie jest wygodna i funkcjonalna dla użytkowników. Bez problemu zamontujemy w takiej altanie więcej niż jedno wejście. Konstrukcja zaprojektowana na planie kwadratu dobrze wpisuje się w każdy typ ogrodu. Altany ogrodowe prostokątne oraz kwadratowe są konstrukcjami ustawnymi i wygodnymi, stanowią one dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na dodatkowej i funkcjonalnej powierzchni użytkowej.
Altana ogrodowa połączona z domkiem narzędziowym
Jeżeli nie mamy garażu, lub jest on bardzo mały i brakuje nam miejsca na narzędzia, wówczas praktycznym rozwiązaniem może okazać się połączenie pawilonu ogrodowego z domkiem. Projekt wykonany np. w drewnie prezentuje się bardzo estetycznie, a część domku robi wrażenie “kontynuacji” altany.
Altana nowoczesna owalna
Pawilony do ogrodu w kształcie owalnym, robią wrażenie “lekkich”. Dobrze sprawdzą się zarówno w ogrodzie, na działce czy jako część lokalu gastronomicznego. Opisywane konstrukcje są wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne i cechują się znaczną przestrzenią użytkową.
Ponadto altanami są też całkowicie zamknięte obiekty, które służą wypoczynkowi na zewnątrz, jak np.:
Domki grillowe
Domki grillowe to miniatury domów, których główną zaletą jest to, iż mogą one być używane przez cały rok. Bardzo często montowana jest w nich solidna podłoga, która dobrze izoluje altanę od chłodnego podłoża. To konstrukcje, które umożliwiają biesiadowanie przy grillu czy ognisku przez 365 dni w roku.
Nowoczesna altana to budowla, która cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością i wygodą. Decydując się na altany ogrodowe, należy wybrać taki rodzaj altanki, który będzie spełniał nasze wymogi, będzie wygodny, i który dobrze wkomponuje się w otoczenie naszego ogródka.
Altana z drewna, a konserwacja
Należy mieć na uwadze, iż altany ogrodowe wykonane z drewna wymagają regularnej konserwacji. Produkty drewniane nie są odporne na czynniki atmosferyczne, jak deszcz czy wiatr. Z tego powodu altana powinna zostać zabezpieczona przed wilgocią, grzybami i pleśniami tuż przed jej montażem. Proces konserwacji powinien być cyklicznie powtarzane.
Ceny altan gotowych i namiotów ogrodowych
Jak w każdej sytuacji kiedy mowa jest o kosztach, także i w tym przypadku – wszystko zależy. Po pierwsze czynnikiem w dużej mierze decydującym o cenie altanki ogrodowej jest jej rozmiar. Im większa altana ogrodowa tym z większymi kosztami należy się liczyć. Kolejną kwestią jest decyzja o tym, czy konstrukcję będziemy stawiali samodzielnie czy też skorzystamy z usług profesjonalnej firmy. Jeżeli nie mamy doświadczenia w budowaniu, lepiej nie ryzykować i zwrócić się o pomoc do fachowca. Bardzo ważne jest, aby projekt i wykonanie altanki było przemyślane i bezpieczne dla użytkowników. Materiały i to czy chcemy konstrukcję drewnianą czy np. ceglaną też ma znaczenie. Zdecydowanie bardziej urokliwa i dobrze komponująca się z zielenią będzie drewniana zabudowa, jednak jak zależy nam na trwałej altanie to ceglana forma może okazać się lepszym wyborem.
Poniżej wyszczególnione zostały ceny altan. Różnice w cenach wynikają przede wszystkim, ze względu na wielkość konstrukcji, a dokładniej średnicę danej altany. Informacje zostały zebrane na podstawie danych o altanach ogrodowych zawartych w ogłoszeniach firm specjalizujących się w budowaniu tego typu zadaszeń.
Altana o średnicy:
- 3,2 m – około 4 000 PLN,
- 3,4 m – około 5 000 PLN,
- 3,5 m – około 5 400 PLN,
- 5 m – około 9 000 PLN.
Domek narzędziowy + altana/altana kwadratowa:
- 9 m2 – około 4 300 PLN,
- 12 m2 – około 6 500 PLN,
- 15 m2 – około 9 000 PLN,
- 18 m2 – około 12 000 PLN.
Oczywiście istnieją tańsze alternatywy dla altan, jak np. pawilony materiałowe, namioty ogrodowe. Jednakże decydując się na konstrukcję np. metal + materiał, musimy mieć na uwadze, iż nie jest to trwałe rozwiązanie, i że jest to opcja odpowiednia tylko na letnie dni – by uchronić się przed słońcem i lekkim deszczem. Jeśli chodzi o ceny pawilonów z materiału czy też namioty do ogrodu, to wahają się one od około 250 PLN do kilku tysięcy złotych.
Altany ogrodowe – budowa, a pozwolenie
Często pojawiają się pytania związane z tym czy należy dokonać formalności związanych z uzyskaniem i zgłoszeniem pozwolenia na budowę domku ogrodowego. Tak i nie, wszystko zależy od kilku cech planowanego obiektu, które opisaliśmy poniżej.
Nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę altany jeśli spełnia ona wymienione warunki:
- powierzchnia altany nie przekracza 35 m2,
- wysokość budowli nie jest wyższa niż 5 m przy stromym dachu dwuspadowym lub 4 m przy dachu innego typu,
- liczba altan na każde 500 m2 powierzchni działki nie przekracza dwóch.
Wszystkie powyższe warunki są spełnione? Jeśli tak, to wystarczy złożyć zgłoszenie do właściwego urzędu miasta lub też starostwa powiatowego.
Co powinno zostać zawarte w zgłoszeniu?
- zakres prac,
- sposób wykonywania robót budowlanych,
- termin rozpoczęcia prac związanych z budową
- projekt altany (opcjonalnie).
Do dwóch tygodni powinniśmy otrzymać informację zwrotną na nasze zgłoszenie. Jeśli nie otrzymaliśmy żadnych wiadomości od urzędu, to najprawdopodobniej instytucja udzieliła nam tzw. milczącej zgody na budowę – oczywiście dobrze jest się upewnić i skontaktować z odpowiednią jednostką.
Planowana altana ogrodowa wykracza poza wskazane warunki? Jeśli planujesz montaż znacznie większej konstrukcji, wówczas należy uzyskać pozwolenie budowlane na budowę. Jak to zrobić?
Uzyskaj od urzędu miasta warunki zabudowy dla miejsca, gdzie chcesz postawić domek. Należy dowiedzieć się czy w ogóle można zbudować altanę w wybranym miejscu.
Po uzyskaniu warunków zabudowy należy przedłożyć wniosek o pozwolenie na budowę i dołączyć do wniosku:
- projekt wiaty,
- mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- oświadczenia i uzgodnienia dodatkowe, wynikające z przepisów prawa lokalnego.
Domek ogrodowy – dekoracje
Dobrze zaplanowana i wkomponowana w otoczenie ogrodu – nowoczesna altana, będzie prezentowała się na pewno bardzo atrakcyjnie! Jeżeli jednak zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery w altanie i na oryginalnych dekoracjach, to możemy urozmaicić wystrój konstrukcji poprzez produkty t.j:
- daszki nad drzwi,
- zabawki do ogrodu,
- krzesła,
- skrzynie,
- ławki,
- sofy ogrodowe,
- poduszki,
- lampy,
- materiał na markizy,
- zasłony ogrodowe wodoodporne.
Altana ogrodowa może przez kilka drobnych akcesoriów zamienić się w magiczne i przytulne miejsce. Dzięki kolorowym poduchom z bawełny naszym gościom będzie wygodniej, a skrzynie czy odnowione palety będą idealne jako dodatkowe siedzisko. Jeśli nie wiesz co najlepiej pasowałoby do Twojej wiaty ogrodowej – zainspiruj się realizacjami, które znajdziesz w Internecie, poradnikach czy też magazynach o ogrodach i wnętrzach. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów na zagospodarowanie i urządzenie altanki.
Jeżeli nie mamy pomysłu na meble do altanki, warto zastanowić się nad tymi, które zostały wykonane z wikliny, rattanu, technorattanu lub drewna. Najbardziej wytrzymałym tworzywem jest technorattan, zwany także eco-rattanem. To sztuczne tworzywo cechujące się dużą wytrzymałość oraz odpornością na promienie UV. Jednakże to, na jakie meble się zdecydujemy powinniśmy uzależnić od własnych upodobań i stylu.
Więcej informacji o tworzywach i dekoracjach do altanki ogrodowej znajdziesz w artykule Altana ogrodowa nowoczesna – najlepsze pomysły, inspiracje i porady dostępnym pod linkiem: https://firanydywanex.pl/blog/aktualnosci/altana-ogrodowa-nowoczesna-najlepsze-pomysly-inspiracje-i-porady.html
Podsumowanie – altanka ogrodowa nowoczesna
Altana ogrodowa nowoczesna to dobre rozwiązanie, jeżeli lubimy spędzać czas na zewnątrz, nawet w dni deszczowe i wietrzne. Dzięki wiatom mamy dodatkowe miejsce na organizowanie i przyjmowanie gości, czy spędzanie czasu z rodziną bliżej natury. Bez względu na to jaki styl nam odpowiada – bez problemu znajdziemy idealny projekt do swojego ogrodu, tak by altana dobrze komponowała się z otoczeniem. Ponadto w zależności od planowanych wydarzeń można ozdobić i udekorować altanę poduchami, światełkami oraz innymi oryginalnymi dekoracjami. Warto jednak mieć na uwadze obostrzenia związane z domkami ogrodowymi i pamiętać o formalnościach związanych z ich budową.
Altana w ogrodzie to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Jestem fanem zdecydowanie altan drewnianych, ponieważ fantastycznie komponują się z zielenią i bardzo łatwo można z nich stworzyć inspirujące miejsce odpoczynku.
Miło, że od razu podaliście również ceny. Łatwiej będzie oszacować ile będzie kosztował mój projekt. Generalnie pergole w Bielsku są dosyć popularne i podejrzałem kilka rozwiązań u sąsiadów. Niemniej jednak świetny wpis.