Budowa domu to długotrwały proces, który powinien zakończyć się osiągnięciem wyłącznie pożądanego i oczekiwanego efektu. Dlatego też warto zatroszczyć się o to, by każdy etap powstawania nowego lokum był dokładnie zaplanowany i przemyślany. Również kwestia wyboru rodzaju ogrzewania musi być rozważona już na wczesnych etapach wznoszenia tej upragnionej konstrukcji.
Coraz częściej właściciele nowo powstających domów decydują się na rezygnację ze standardowych metod docieplania pomieszczeń z wykorzystaniem gazu lub węgla na rzecz ogrzewania elektrycznego. Paradoksalnie ten wybór może pozwolić nam zaoszczędzić sporą ilość gotówki w porównaniu do pozostałych sposobów ogrzewania.
Co sprawia, że prąd zyskuje przewagę nad tradycyjnymi metodami? Zostań z nami, a za chwilę dowiesz się tego.
Ogrzewanie elektryczne – dla kogo jest to rozwiązanie?
Wśród nośników ogrzewania elektrycznego wyróżniamy piece akumulacyjne, grzejniki elektryczne i elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Omawiany rodzaj ogrzewania pomieszczeń zyskuje na popularności, ponieważ korzysta z podziału godzin poboru prądu na strefy: pierwszą i drugą (a czasami również trzecią). W najprostszym ujęciu, przy ogrzewaniu elektrycznym prąd pobierany z tańszej strefy akumuluje się, by mógł zostać wykorzystany w czasie emisji prądu w ramach strefy droższej.
Kto odniesie z tego rozwiązania najwięcej korzyści? Przede wszystkim może ono przemówić do mieszkańców budynków o relatywnie niewielkich potrzebach cieplnych, w tym budynków energooszczędnych, pasywnych i zero-energetycznych. Warto również zauważyć, że rozwiązanie to może zostać zaaranżowane do obsługi zdalnej w ramach tak zwanego inteligentnego domu.
Ponadto, w przeciwieństwie do popularnego gdzieniegdzie podłogowego ogrzewania wodnego, pobrana energia nie kumuluje się w wylewkach – a to rozwiązanie we wspomnianym ogrzewaniu wodnym generuje dodatkowe koszty. Przy ogrzewaniu elektrycznym można wspomagać się fotowoltaiką, która w jeszcze większym stopniu pozwoli obniżyć miesięczne wydatki na prąd.
Marzy Ci się ogrzewanie elektryczne? Pamiętaj o doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych
Wbrew pozorom materiały, które zostaną wykorzystane do wykończenia powierzchni w domu, mogą mieć kolosalne znaczenie przy dystrybucji ciepła. Przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym sprawdzą się m.in. gresy, wykładziny PCV czy też podłogi drewniane. Pozwalają one na uzyskanie możliwie najmniejszego oporu cieplnego, by ciepło rozchodziło się dobrze wewnątrz domu.
Zainteresowałeś się powyższą tematyką? Wejdź na https://laczynasnapiecie.pl/blog/ogrzewanie-elektryczne i sięgnij po większą dawkę wiedzy.