Ogrzewanie podłogowe umożliwia zapewnienie odpowiedniej temperatury w całym pomieszczeniu. W zależności od zapotrzebowania stosuje się ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Oba są równie skuteczne w działaniu, jednak różnią się sposobem działania.
Ogrzewanie podłogowe
Technologia ta pozwala uzyskać oraz utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki swojej formie, ogrzewanie podłogowe może spełniać funkcję głównego źródła ciepła w danym pomieszczeniu, jak również wspierać już istniejące, np. grzejniki naścienne. Z racji możliwości i preferencji użytkowników, można zdecydować się na rozwiązanie zasilane ciepłą wodą lub energią elektryczną.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Ten rodzaj instalacji zasilany jest poprzez czynnik grzewczy z centralnego ogrzewania. By funkcjonował prawidłowo, musi być użyty rozdzielnik, który równoważy pracę w obiegach. Czynnik grzewczy trafia następnie do rur, która podgrzewa jastrych, czyli wylewkę grzejną. Ta z kolei przekazuje ciepło w górę, przez materiał wykończeniowy podłogi, a użytkownik może cieszyć się ciepłem.
W celu właściwego ogrzania pomieszczenia, instalację powinno wykonywać się w oparciu o stworzony przez profesjonalistę projekt, który umożliwi uzyskanie odpowiedniej efektywności, przy optymalizacji pracy instalacji. Dodatkowo należy zastosować odpowiedni układ (meandrowy lub ślimakowy), aby zrównoważyć utratę ciepła w danym pomieszczeniu.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
W tym przypadku nie montuje się rur, ale specjalne maty grzewcze, które pozwalają na ogrzanie podłoża. Podobnie jak w ogrzewaniu wodnym, maty przykrywa się wylewką grzejną. Nasze elektryczne ogrzewanie podłogowe zasilane jest energią pochodzącą ze źródła prądu w domu.
Jaka podłoga do ogrzewania podłogowego?
Odpowiednio dobrany materiał wykończeniowy podłogi ma duże znaczenie, dla efektywności instalacji. W miejscu, gdzie ma działać ogrzewanie podłogowe, powinniśmy unikać stawiania mebli które będą zasłaniać dużą połać instalacji, a także takich elementów jak dywany, które mogą tworzyć skuteczną barierę termiczną dla ogrzewania.
W tym celu do ogrzewania podłogowego warto zastosować panele lub płytki, które posiadają odpowiednie właściwości względem podłogówki, by odpowiednio przewodziły ciepło, ale również nie był narażone na uszkodzenie w wyniku jej działania.
Jaki jest koszt stworzenia instalacji ogrzewania podłogowego?
Cena zależna jest od wielu czynników: wielkość instalacji, rodzaj, podzespoły, samodzielne wykonanie lub zlecenie, projekt, itd. W związku z tym ciężko jest podać jakiekolwiek widełki cenowe, bez znajomości wielu parametrów, które mają na to wpływ.