System grzewczy ma decydujący wpływ na użytkowanie budynku, komfort mieszkalny oraz zdrowie i samopoczucie użytkowników. Nie lubimy przegrzanych lub zbyt zimnych pomieszczeń, a tym bardziej wysokich kosztów ogrzewania. Szukamy więc sposobu na zapewnienie dobrych warunków cieplnych bez wydawania majątku w rachunkach. Ogrzewanie według potrzeb powinno być efektywne i w miarę możliwości ekonomiczne.
Ogrzewanie według potrzeb- ważne przez cały rok
System grzewczy jest istotny elementem utrzymania domu przez cały rok. Podczas sezonu grzewczego dostarcza i zatrzymuje potrzebne ciepło, a w pozostałe miesiące odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciepłej wody użytkowej. Najważniejszym ogniwem systemu ogrzewania domu, wpływającym na koszty eksploatacyjne, jest paliwo. Obecnie prawodawstwo polskie i unijne narzuca odgórnie jego rodzaj. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska i problem smogu zimą, prawnie wyklucza się używanie kotłów starszej generacji na węgiel. Zakazane jest spalanie złej jakości węgla oraz plastiku i innych śmieci. Nowe prawo wymaga od ludzi zmiany przyzwyczajeń i wymiany starych pieców. Władze lokalne i rządowe oferują programy wspierające wymianę szkodliwego systemu grzewczego na nowoczesne, bezpieczne dla środowiska i zdrowia na ogrzewanie według potrzeb użytkownika.
Kocioł na ekogroszek
Nowoczesne systemy grzewcze są wydajne, proste w obsłudze, czyste i dużo bezpieczniejsze dla środowisko niż kotły starszej generacji, czy popularne kopciuchy. Kotły grzewcze klasy piątej z podajnikiem na ekogroszek stają się minimalnym wymogiem w wielu polskich miastach. Sposób ich budowy uniemożliwia załadowanie pieca innym paliwem niż ekogroszek, co nie daje pewność, że użytkownik nie będzie spalał przedmiotów szkodliwych dla środowiska i swojego zdrowia. Sam zaś proces spalania odbywa się przy dużej ilości tlenu i bardzo wysokiej temperaturze. Oznacza to, że powstawanie toksycznych i niebezpiecznych substancji jest zminimalizowane. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, gdyż kotły tego typu objęte są programem dofinansowań, a paliwo do nich nie jest aż tak drogie. Kocioł na ekogroszek to przykład ogrzewania według potrzeb – jest ekologiczny, dość ekonomiczny, a przy tym wydajny. Oczywiście wiążę się z wymianą dotychczasowego kotła i poprawia komfort cieplny w domu.
Ogrzewanie gazowe i elektryczne
Alternatywą dla kotłów spalających paliwo stałe są instalacje gazowe i elektryczne. Wielkogabarytowy kocioł grzewczy mniejszym piecem gazowym lub elektrycznym. Przed instalacją takiego systemu, warto przeprowadzić termomodernizację domu, aby system był wydajniejszy i tańszy w utrzymaniu. Elementy systemu grzewczego, tj. rury, zbiorniki na wodę, naczynia wyrównawcze muszą być zainstalowane w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, np.: w kotłowni. Trzeba pamiętać, że cena prądu i gazu zależy od sytuacji rynkowej, co obecnej inflacji jest trudne do oszacowania i zaplanowania kosztów rocznego ogrzewania domu. W przypadku ogrzewania gazowego dochodzą do tego jeszcze koszty przewozu bądź przechowywania paliwa.
Pompy ciepła
Najbardziej ekologiczną formą ogrzewania budynku są pompy ciepła. System działa w oparciu j o zjawisko wymiany cieplnej, w którym czynny udział bierze energia elektryczna. Budowa pomp sprawia jednak, iż otrzymujemy znaczny zwrot kosztów tej energii w postaci ciepła. Obecnie to jeden z tańszych sposobów na ogrzanie domu. Niemniej cena budowy i instalacji takiego systemu odstrasza potencjalnych nabywców. Jest bardzo wysoka i wiele osób musi brać spory kredyt na zakup tej instalacji. Najefektowniejsze ekonomiczne w eksploatacji jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.
Ogrzewanie według potrzeb to przede wszystkim wybór systemu ogrzewania, który sprawdzi się w danym gospodarstwie domowym. W starszych budynkach przed wymianą systemu ogrzewania bywa konieczne przeprowadzenie termomodernizacji, aby osiągnąć większą efektywność grzewczą.