Koszty remontu domu/mieszkania nigdy nie należały do niskich. Jednak inflacja wyśrubowała ceny wszelkich materiałów budowlanych i wykończeniowych do niespotykanych od lat wartości. Jeżeli ktoś nie może odłożyć remontu na później to zastanawia się, jak zaoszczędzić zachowując dobrą jakość potrzebnych materiałów. Dodatkowym niekorzystnym czynnikiem rynkowym są problemy z dostępnością niektórych materiałów. Istnieją jednak sposoby na oszczędny remont. Wpływ na koszty odnawiania mieszkań/domów ma także tempo prac remontowych.
Oszczędny remont dzięki porównaniu cen
Nie można wyremontować mieszkania bez misternie ułożonego planu. Jeżeli odnowienie pomieszczeń w domu nie będzie szczegółowo zaplanowane, to pogrążymy się w chaosie, zacznie nam brakować materiałów i odczuje to nasz portfel. Oszczędny remont wręcz musi być dobrze zaplanowany i przeprowadzony z głową. Podczas wyboru materiałów i elementów wyposażenia potrzebnych do remontu podstawą jest porównywanie cen. Można to zrobić za pomocą internetowych porównywarek lub bardziej tradycyjnie poprzez oglądanie katalogów/gazetek promocyjnych lub sklepowych wystaw. Najważniejsze, aby wiedzieć, jakie są ceny wybranych materiałów wykończeniowych w sklepach znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania. Kwoty, jakie w różnych miejscach trzeba zapłacić za te same rzeczy, mogą znacząco się różnić! Ich sprawdzenie jest szansą na to, że wydamy znacznie mniej pieniędzy.

Taniej przez internet?
Często bywa tak, że artykuły w sklepach internetowych są tańsze niż te dostępne stacjonarnie. Nie jest to jednak regułą, Kupując stacjonarnie możemy dokładnie obejrzeć produkt i ocenić, czy jego wymiary odpowiadają naszym potrzebom. Zarówno przy zakupach zdalnych, jak i stacjonarnych, trzeba sprawdzić koszty transportu, ponieważ znacząco wpływają na cenę. Przy zakupach stacjonarnych mniejsze przedmioty można przewozić swoim samochodem, a transport ze sklepu zamówić tylko w przypadku materiałów o wielkich gabarytach. Kupowanie przez internet oznacza znacznie większe koszty transportu, ponieważ całość zakupów dostarcza sklep. W niektórych sklepach internetowych cena transportu sprawia, że bardziej opłacalny staje się zakup w sklepie stacjonarnym. Korzystanie z outletów jest świetnym pomysłem na oszczędny remont – towar jest znacznie tańszy i pełnowartościowy. Problemem może być jedynie ilość dostępnego towaru.
Tańszy nie znaczy gorszy
Nie zawsze tańsze produkty wiążą się z bardzo niską jakością materiałów. Płytki ceramiczne, gresy, panele ścienne o znanych i lubianych wzorach są równie trwałe, co materiały z najnowszych kolekcji. Postawienie na materiał o prostym wzorze i delikatnym kolorze często bywa najlepszym rozwiązaniem pod względem dopasowania aranżacji.
Czy możliwy jest zwrot towarów?
Nawet szacując bardzo dokładne koszty i potrzeby remontowe, może się zdarzyć, że sporo materiałów zostanie po remoncie. Dlatego jeszcze przed zakupem materiałów warto zapytać, czy sklep przyjmuje zwroty niezużytych materiałów będących w nieotwieranych paczkach. Jeżeli tak, to w takiej sytuacji, można odzyskać pieniądze za zwrócone materiały i przekonać się, że oszczędny remont jest możliwy.
Nowe życie starszych rzeczy
Sposobem na oryginalne urządzenie mieszkania może być przerabianie starszych rzeczy. Samodzielne odnawianie mebli to znakomity sposób nie tylko na oszczędny remont, ale także na wypełnienie mieszkania stylowymi i niepowtarzalnymi egzemplarzami. Skąd wziąć meble do odnowienia? Zapewne znajdują się na strychu, targach staroci lub w serwisach internetowych. Jeżeli mamy w domu jakieś stare meble, to również możemy je odnowić. Płatki ceramiczne w łazience można przecież pomalować. Odpadnie wtedy zakup płytek, skuwanie starych i przyklejanie nowych. Są to ogromne oszczędności ponieważ płytki i meble do takich nie należą. Nowoczesne farby pozwalają uzyskać świetnie wyglądający i trwały efekt naprawdę tanim kosztem.
Kolejnym sposobem na oszczędny remont jest wykonanie niektórych prac samodzielnie, np.: malowanie ścian, czy prosta renowacja mebli.