Hortensje są to przepiękne kwiaty, które zapewniają piękno w ogrodzie latem, a także wczesną jesienią. Jednak, aby mogły cieszyć przez długi czas warto wiedzieć jak o nie zadbać.
Jak dbać o hortensje jesienią?
Hortensje są to bukietowe kwiaty występujące w różnych kolorach oraz odmianach. Ich bukietowe kwiaty można przycinać – także jesienią. Jednak warto pamiętać, że ścina się wtedy jedynie kwiatostany, które zwykle są już zaschnięte. Kwiaty można także pozostawić i pięknie dekorują ogród również zimą. Warto wiedzieć, że przycięcie hortensji sprawia, że wypuszczają więcej młodych pędów wiosną, dzięki czemu zagęszczają się i wyglądają jeszcze piękniej.
Wczesną wiosną z kolei należy wyciąć jedynie uszkodzone pędy oraz usunąć kwiatostany, które są zaschnięte. Hortensje niezależnie od momentu przycięcia – czy będzie to wiosna czy jesień przycina się jak najwyżej, najlepiej tuż pod samym kwiatem. Warto mieć na uwadze, że tym kwiatom sprzyja cięcie prześwietlające, które powinno się wykonywać się średnio co 36 miesięcy.
Gdzie najlepiej czują się hortensje?
Hortensje są niezwykle wdzięczne i można nim cieszyć oko przez kilka miesięcy, ponieważ czas kwitnienia przypada już w lipcu i utrzymuje się aż do jesiennych przymrozków. Wyróżniamy dwa rodzaje hortensji: bukietowe, a także ogrodowe. Są niezwykle bujne, kolorowe i pięknie zdobią ogrody przy posesjach. Dodatkowo posiadają dość obfite liście, które są niezwykle zdobne. Jeżeli chodzi o hortensje ogrodowe sprawdzają się jako ozdoba nie tylko ogrodu, ale także balkonu i tarasu. Dobrze czują się w miejscach półcienistych. Z kolei bukietowe świetnie rozwijają się w miejscach słonecznych. Ziemia, która sprzyja ich rozrostowi powinna być lekko kwaśna, a zarazem żyzna i lekko wilgotna.
Podłoże można także przygotować samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową z torfem. Warto wiedzieć, że sadzenie także ma ogromne znaczenie, ponieważ gleba powinna zakrywać około 10-12 cm łodygi więcej niż było to w doniczce. Na adaptację hortensja ma około półtorej miesiąca. Po tym czasie można rozpocząć nawożenie. Warto mieć na uwadze, że na początku hortensje, aby wyglądały pięknie potrzebują azotu, a w kolejnym okresie fosforu i potasu. Dzięki czemu będą mogły przygotować się na nadejście zimy. Niezwykle istotne dla utrzymania i pięknego wyglądu jest także ich systematyczne podlewanie, szczególnie w słoneczne dni.
Hortensja – pielęgnacja
Hortensja lubi mieć lekko wilgotną glebę przez cały czas, dlatego jest to niezwykle istotne dla utrzymania jej prawidłowego wyglądu. Hortensja może być podlewana nawet dwa razy dziennie. Jest to bardzo ważne, ponieważ stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju tej rośliny sprawi, że będziemy mogli cieszyć się przez długi czas niezwykle efektownymi kwiatami.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, że istnieje kilka odmian hortensji. Jednak o każdą z nich należy dbać podobnie i w odpowiedni sposób.
Hortensje kwitną wielobarwnie, bądź kwiatostan obejmuje jeden odcień tych kwiatów. Podczas kwitnienia nie zrywamy kwiatów. Jednak na jesień można z nich przygotować piękne bukiety, po uprzednim zasuszeniu.
Warto podkreślić, że odmiany ogrodowe hortensji, które kwitną na pędach dwuletnich w ogóle nie zaleca się przycinać. Jedynie uwzględniane są cięcia pielęgnacyjne. Hortensje bukietowe, które kwitną w pędach jednorocznych mogą być przycinane wiosną na wysokości około 15 cm od gruntu.
Hortensje w zależności od posadzonej odmiany osiągają wysokość od 80 do 200 cm. Tak jest w przypadku hortensji ogrodowych – one wspinają się za pomocą krótkich korzonków przybyszowych, a jednocześnie mają bujne białe kwiaty, które wyglądają obłędnie.