Magnolia to piękna roślina, która zachwyca przechodniów swoją urodą. Wyróżnia się efektownymi, barwnymi kwiatami. Zasługuje na miano królowej wiosny. Ma w sobie coś z egzotyki, a jednocześnie jest raka swojska i ogólnie znana. Odpowiednia pielęgnacja magnolii jest konieczna, aby roślina mogła oczarować swoją urodą. Jest coraz popularniejszą rośliną do ogrodów. Może być dużym okazałym drzewem lub krzewem.
Pielęgnacja magnolii- krok po kroku
Magnolia w ogrodzie to coraz częstszy widok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to piękna roślina, która stworzy z ogrodu niemal rajskie miejsce. Doceniają ją ludzie, którzy lubią spędzać majówkę w ogrodzie w otoczeniu kwitnących drzew i kwiatów. Niezależnie od odmiany, rośliny te mają podobne wymagania.
Przygodę z magnolią rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego stanowiska do posadzenia rośliny. Magnolie dobrze czują się zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Ważne, aby były to miejscach odsłoniętych od wiatru. Ogrodnicy przypominają, że ziemia powinna być żyzna, próchnicza. Najważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do jej przeschnięcia. Istotne jest także, aby w pobliżu magnolii nie przekopywać ziemi, aby nie naruszyć i nie zniszczyć korzeni. Magnolia preferuje trochę wilgotną ziemię. Z tego powodu trzeba ją podlewać regularnie oraz obficie, aby nie doprowadzić do przesuszenia. Pielęgnacja magnolii jest szczególnie ważna w przypadku młodych roślin i w okresie upałów – potrzebują one wtedy dużo wody.
Ciekawostka o magnolii
Wspominając o magnolii, trzeba powiedzieć, że jest to jedna z najstarszych roślin na Ziemi – rosła ona już w epoce dinozaurów, o czym świadczą odnalezione skamieliny tej rośliny, oceniane na 100 mln lat. To wręcz nieprawdopodobne, że gatunek ten przetrwał do naszych czasów i możemy oglądać bogactwo kwiatów tej prehistorycznej rośliny. W stanie naturalnym występuje w Azji Wschodniej oraz w obu Amerykach. W Chinach uprawia się ją od 2500 lat, w Europie od XVIII wieku. Do Polski zawitała w XX wieku.
Nawożenie magnolii
W pielęgnacji magnolii nie można zapominać o nawożeniu. To dzięki odpowiedniemu dostarczaniu składników odżywczych, te drzewa oraz krzewy obsypują się cudownie wyglądającym kwieciem. Właściwe stosowania nawozów chroni rośliny przed szkodnikami Do nawożenia magnolii sprawdzą się uniwersalne nawozy wieloskładnikowe albo takie do roślin kwasolubnych. Jak często nawozić magnolię? Zalecana dawka nawożenia magnolii to powtórzenie tej czynności raz na trzy tygodnie w okresie od marca do lipca. Jesienią trzeb zastosować nawóz jesienny.
Cel uprawy magnolii
Pielęgnacja magnolii daje duże korzyści człowiekowi. Magnolię uprawiamy ze względu na jej walory estetyczne- piękne i pachnące kwiaty, które cieszą oko wiosną, a w niektórych odmianach także latem. O9zdobą są duże, błyszczące liście, a jesienią owoce. W Azji uprawia się magnolię leczniczą, której miejscowa ludność przypisuje pewne właściwości medyczne. Duże rośliny bez problemu znoszą mrozy, ale młode roślinki należy chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Niskie temperatury są niebezpieczne dla pąków kwiatowych i kwiatów. Magnolia po kilku latach osiąga znaczne rozmiary, więc nie poleca się jej sadzenia w pobliżu innych roślin.
Najważniejsze informacje o sadzeniu magnolii
Aby pielęgnacja magnolii byłą sukcesem, należy dobrać odpowiednią roślinę do sadzenia. Najlepiej kupować sadzonki w pojemnikach, gdyż magnolie mają słaby system korzeniowy i podczas kopania może zostać uszkodzony, a wtedy roślina źle się przyjmuje. Przed posadzeniem rośliny należy oczyścić stanowisko z chwastów. Dołek, w którym posadzimy magnolię, musi być dobrze przygotowany – powinien być większy od bryły korzeniowej i należy do niego wsypać warstwę torfu ogrodniczego oraz niewielką ilość nawozu wieloskładnikowego. Wtedy posadzić roślinę. Wokół wysadzonej rośliny powinno się wysypać warstwę kory ogrodniczej lub trocin. Taka czynność zapobiega nadmiernemu rozwojowi chwastów, zakwasza glebę i zatrzymuje wilgoć.