2
Opublikowany 26 lipca 2019 autor Domni w Inspiracje
 
 

Płytki drewnopodobne w nowoczesnych wnętrzach

Płytka drewnopodobna w aranżacji łazienki
Płytka drewnopodobna w aranżacji łazienki

We wnętrzach lubimy otaczać się materiałami, które dają namiastkę kontaktu z przyrodą. Pomieszczenia z dodatkiem drewna są zawsze wyjątkowe i klimatyczne. Dzięki szerokiej gamie odcieni i parametrów użytkowych płytki drewnopodobne możemy zastosować we wnętrzach w różnym stylu, na wiele sposobów. Od drewnianej posadzki po nowoczesne elewacje – zobacz, jak wykorzystać potencjał tego materiału w swoich wnętrzach.

Kafle drewnopodobne to popularny materiał wykończeniowy. Ze względu na lekkość, uniwersalne właściwości i wytrzymałość nadaje się do wielu zastosowań. Z płytki drewnopodobnej możemy też wykonać elewację budynku, wykończyć wiaty, ogrodzenia czy zewnętrzne posadzki. Nawet niewielki dodatek drewna wprowadza do aranżacji stylowy klimat.

zlicowane drzwi z białą ścianą na korytarzu

Sprawdź, jakie aranżacje możesz stworzyć z wykorzystaniem ceramicznej płytki drewnopodobnej na https://domni.pl/tematy/plytka-drewnopodobna. Fot. Synage

Do jakich stylów aranżacyjnych możemy zastosować drewno?

Możemy wykorzystać je w estetyce skandynawskiej, nowoczesnej, rustykalnej, klasycznej, wabi- sabi oraz retro i vintage. Dzięki właściwościom mrozoodpornym, zastosujemy płytki drewnopodobne na taras i balkon. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Aranżacja łazienki w bieli i brazie

Ciepłe drewno w połączeniu z szarością i chromowanymi dodatkami będzie wyglądało bardzo stylowo i nowocześnie. Fot. Synage

Gresy są dobrymi przewodnikami cieplnym i doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Są odporne na ścieranie, niewrażliwe na wilgoć i łatwo utrzymać je w czystości. Ze względu na uniwersalny charakter nadaje się do stosowania na wiele sposobów – na ścianie, posadzce oraz elewacjach. Nowoczesne gresy to piękna ozdoba na lata. Dzięki temu zyskamy zachwycającą powierzchnię i luksusowe tło dla dalszych aranżacji.

Jak układać płytki drewnopodobne?

aranżacja wąskiego korytarza

Trwałe produkty ceramiczne świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na intensywne warunki użytkowe, takich jak przedpokoje, hole i korytarze. Fot. Synage

Płytki naśladujące strukturę desek przypominają je również rozmiarem. Inspirujemy się więc układem tradycyjnych parkietów drewnianych: jodełka, herringbone i kwadraty– to świetny pomysł na układy z wykorzystaniem wąskich płytek imitujących klepki drewniane. Kafelki przypominające szersze panele układajmy z przesunięciem nie większym niż 1/3 długości płytki sąsiadującej, aby osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt dekoracyjny, w tzw. wzór okrętowy.

Zanim przejdziemy do montażu płytek drewnopodobnych, rozplanujmy układ posadzki „na sucho”. Mieszajmy płytki z różnych opakowań i często odwracajmy względem siebie, aby wydobyć naturalny charakter tonalnego wzoru i podkreślić zróżnicowany układ słojów. Zacznijmy od przygotowania pełnych elementów w najbardziej widocznych miejscach podłogi, aby na końcu dociąć brakujące fragmenty.

Płytki mocujemy na zaprawę klejową dopasowaną do tego rodzaju ceramiki, np. oznaczoną symbolem C2. Rozprowadźmy równą warstwę kleju na całej powierzchni odtłuszczonego, wyrównanego podłoża, najlepiej przy pomocy grzebienia 10-12 mm. Układając płytki nie możemy zapomnieć o krzyżykach dystansowych w rozmiarze wybranej fugi. W przypadku dużych płytek, powinna mieć szerokość co najmniej 2 mm. Krzyżyki usuwamy przed całkowitym zaschnięciem zaprawy klejowej.

Jakie płytki drewnopodobne wybrać do łazienki?

W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego kafle drewnopodobne możemy łączyć z innymi naturalnymi strukturami, np. surowymi kamieniami w stylach industrialnym, rustykalnym i vintage – wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Rysunek drewna uzupełni strukturę cegieł lub betonu.

Płytki drewnopodobne świetnie sprawdzą się też w zestawieniu z płytkami wielkoformatowymi, które pięknie zaaranżują dużą przestrzeń.

Doskonale zrównoważy i ociepli oszczędną kolorystykę: biel, szarość czy czerń. Dobrze współpracuje z innymi odcieniami natury: piaskowymi beżami i brązem oraz zielenią.

 


Domni

 
Nowoczesna platforma wnętrzarska z wygodną wyszukiwarką produktów, inspiracji i gotowych do wdrożenia aranżacji.