2
Opublikowany 19 lipca 2019 autor Domni w Inspiracje
 
 

Płytki wielkoformatowe – sposób na piękną przestrzeńPłytki wielkoformatowe to jeden z najciekawszych sposobów na piękne przestrzenie. Ich powierzchnie tworzą oryginalny efekt dekoracyjny, który możemy wykorzystać na wiele sposobów w pomieszczeniach oraz w aranżacjach zewnętrznych. Dlaczego warto stosować ten rodzaj ceramiki i jak możemy wykorzystać go w swoich wnętrzach?

Czym są płytki wielkoformatowe?

Producenci rewolucjonizują rynek produktów ceramicznych, wprowadzając płytki o coraz to większej powierzchni. Mianem wielkoformatowej określamy zazwyczaj płytkę w rozmiarze większym niż 60×60, a na rynku znajdziemy tafle nawet o rozpiętości 162×324 cm. Płytki wielkoformatowe na ścianę to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowych przestrzeni.

płytki wielkoformatowe w łazience

Więcej inspiracji na wnętrza z wykorzystaniem płytki wielkoformatowej na https://domni.pl/tematy/plytka-wielkoformatowa Fot. Synage

Jak kleić płytki wielkoformatowe?

Montaż tego rodzaju płytek wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu oraz ekipy doświadczonych fachowców. Do klejenia płytek kamiennych i gresowych powinniśmy używać specjalistycznych produktów rozpływnych. Na ściany polecamy zaprawy tiksotropowe, które mają ograniczony lub wyeliminowany spływ. Takie produkty pozwalają na wykonanie okładzin ściennych od góry ściany. Na opakowaniu oznacza się je symbolem T. Sprawdzą się również kleje wolnowiążące, o wydłużonym czasie twardnienia, oznaczane literą E, co pozwoli na ewentualną korektę ułożenia płytek.

Mocując płytkę do ściany albo podłogi należy ją delikatnie docisnąć, aby zaprawa dokładnie wypełniła całą przestrzeń między nią a podłożem. Do układania płytek musimy wykorzystać specjalne przyssawki, dlatego przy pracach wykończeniowych współpracować muszą co najmniej dwie osoby.

Aranżacja marmurowej łazienki

Płytki wielkoformatowe doskonale łączą się z innymi materiałami, np. rysunkiem naturalnego drewna. Fot. Synage

Rodzaje płytek wielkoformatowych

Bogata oferta produktów na rynku sprawia, że możemy wybierać spośród wielu rysunków i struktur. Wielkoformatowe tafle naśladują fakturę i kolor kamieni, np. marmuru czy piaskowa, tkanin, a nawet naturalnego drewna. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów są również wielkoformatowe płyty betonowe, imitujące tynki i beton architektoniczny. Możemy wybierać spośród płytek matowych, polerowanych, szkliwionych, lappato czy z tłoczeniami.

płytki wielkoformatowe w salonie kąpielowym

Rysunek wielkoformatowego marmuru z powodzeniem zastąpi naturalny kamień w wielu wnętrzach. Fot. Synage

Do jakich wnętrz pasują płytki wielkoformatowe?

Ten rodzaj płytki świetnie komponuje się z przestrzeniami w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym. Zaaranżujemy z nimi wyjątkowy salon, łazienkę, przedpokój i kuchnię. Tworzą jednolitą, bezspoinową powierzchnię, odporną na zarysowania i działanie wilgoci. Płyty wielkoformatowe z powodzeniem zastąpią laminat czy kamień na blatach. Płyty wielkoformatowe często są również mzoroodporne i niewrażliwe na warunki atmosferyczne dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz.


Domni

 
Nowoczesna platforma wnętrzarska z wygodną wyszukiwarką produktów, inspiracji i gotowych do wdrożenia aranżacji.