Opublikowany 23 listopada 2015 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Radzimy, jak zaoszczędzić na rachunkach i ogrzewaniuCeny energii, ciepła i wody z roku na rok wzrastają, a co za tym idzie zwiększają się koszty eksploatacji domów. Każdy z nas chciałby zminimalizować te wydatki. Jednakże nie każdemu się to udaje. Jeśli tobie również zależy na zmniejszeniu wydatków na rachunki, a planujesz budowę domu, to poważnie się zastanów, czy nie warto postawić na energooszczędne rozwiązania.

Domy energooszczędne sposobem na minimalizację kosztów

Tego typu budynki mają za zadanie wykorzystywanie energii pochodzącej ze środowiska. Do grupy domów energooszczędnych zalicza się domy pasywne. Są to zabudowania, przy których budowie szczególne znaczenie ma usytuowanie domu na działce. Bardzo istotne jest prawidłowe ustawienie domu względem stron świata. Tak też przykładowo okna umieszczone od południa będą dawać dużo ciepła. Pasywne źródła ciepła, tj. energia słoneczna są bardzo cenne w domach pasywnych. Jeśli prawidłowo rozplanujemy dom, to z łatwością poradzi on sobie z odzyskiwaniem ciepła również od mieszkańców oraz od urządzeń domowych. Kolejnym aspektem jest ograniczenie strat ciepła przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i ergonomii. Warto pamiętać także o właściwym połączeniu elementów budynku, w taki sposób, aby wyeliminować miejsca, w których dochodzi do strat ciepła. Pomocne są odpowiednie materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne. W tej kwestii liczy się ich jakość. Dodatkowo należy pamiętać, o zatrudnieniu wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Przedsiębiorstwem zajmującym się realizacją tego typu projektów jest firma EcoReadyHouse. Warto się do nich zgłosić, jeśli marzy nam się dom inteligentny lub pasywny.

Oszczędność na ogrzewaniu

W sezonie jesienno-zimowym ogrzewanie jest jednym z największych wydatków związanych z utrzymaniem domu. Budżet wielu z nas przestaje sobie dawać radę z tak wysokimi kosztami. W domach energooszczędnych w sposób naturalny pozyskuje się energię do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody. Dzięki temu konieczność dodatkowego podgrzania zmniejsza się do niezbędnego minimum, co gwarantuje nam znaczne obniżenie kosztów.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz