Najważniejsze jest pierwsze wrażenie… W przypadku domu, ma na nie wpływ przede wszystkim wejście. To ono pełni funkcję reprezentacyjną – zaprasza do wnętrza, ma za zadanie witać domowników i odwiedzających ich gości. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie i aranżacja strefy wejściowej.
Parametry, jakie powinno spełniać zgodne z przepisami wejście do domu reguluje prawo budowlane. Określone są w nim między innymi wymiary, jakie powinny mieć drzwi wejściowe – ich wysokość to minimum 2 m, a szerokość 0,9 m. Gdy inwestor decyduje się na drzwi frontowe dwuskrzydłowe, musi pamiętać, że wymogi prawne dotyczą głównego skrzydła. Istotny jest również parametr mówiący o przenikliwości cieplnej, czyli współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych. Obecnie nie może być on wyższy niż 1,1 W/(m²K), jednak od 2021, kiedy nastąpi zmiana przepisów, jego wartość zostanie ograniczona do maksymalnie 0,9 W/(m²K).
Strefa wejściowa to nie tylko drzwi, choć one na pewno pełnią w niej kluczową rolę. Ważne jest również otoczenie i elementy, które tym drzwiom towarzyszą, tworząc całą strefę wejściową. Są różne sposoby aranżacji wejścia. Może być ono ukryte, wyeksponowane, a nawet znajdować się na tyłach budynku.
Jak efektownie ukryć wejście?
W nowoczesnym budownictwie częściej stosuje się mniej oczywiste rozwiązania. Jest tak szczególnie w przypadku działek problematycznych, np. bardzo wąskich. W ich przypadku łatwiej ulokować wejście do domu pośrodku elewacji bocznej. Dzięki temu zabiegowi skróceniu ulega długość korytarzy we wnętrzu domu, a co za tym idzie, na mniejszej powierzchni można zmieścić więcej przestrzeni mieszkalnej.
Umieszczenie nieco ukrytego wejścia z boku domu ma również ważną funkcję estetyczną. Taka forma uatrakcyjnia długi i wąski budynek, stawiany zazwyczaj na wąskich działkach. Nie kończy się bowiem zazwyczaj na samych drzwiach. Do nich można dołączyć mały ganek czy nad nimi umieścić daszek pasujący do stylistyki całego budynku.
W sytuacjach, gdy wejście jest ukryte, czyli ulokowane na bocznej ścianie domu, warto zadbać o dobrze widoczną ścieżkę prowadzącą do wejścia do domu, by domownicy i odwiedzający goście mogli bez problemu do niego trafić.
Wejście z tyłu budynku?
Wejście do domu może być jeszcze bardziej ukryte. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zostanie ulokowane na tyłach domu. Obecnie rozwiązanie to jest już właściwie niestosowane, ale w starszych budynkach można je jeszcze zaobserwować.
To rozwiązanie nie jest polecane, gdyż jest najmniej wygodne zarówno dla domowników jak i ich gości. Sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy na tyłach domu ulokowane są miejsca postojowe dla samochodów czy garaż. W takich sytuacjach warto jednak zadbać o dodatkowe wejście na tyłach dla zmotoryzowanych, a główne drzwi umieścić mimo wszystko z przodu lub na boku budynku.
Jak wyeksponować wejście?
W tradycyjnym budownictwie na usytuowanie strefy wejściowej wybiera się natomiast fasadę domu. Domy jednorodzinne najczęściej mają drzwi umieszczone pośrodku fasady. Dzięki temu wprowadzają harmonijny podział frontu budynku. Można je jednak również nieco przesunąć na prawą lub lewą stronę – będą nadal znajdowały się na fasadzie, więc na pewno będą widoczne. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w budynkach połączonych i bezpośrednio skomunikowanych z garażem. Taka lokalizacja drzwi skróci drogę z garażu do wejścia do domu.
Drzwi usytuowane na froncie budynku wpływają na jego ogólny wygląd, nadając charakter całemu projektowi. Często zdarza się, że strefę wejściową tworzy frontowa przybudówka – często w formie ganka czy werandy. W tym przypadku dodatkowym urozmaiceniem wejścia mogą być schody zewnętrzne, które w zależności od charakteru budynku przybierają różne formy. Począwszy od zaokrąglonych, przypominających dworkowy styl, po proste i ostro zakończone, jak w domach nowoczesnych.
Wejście może mieścić się również w tzw. podcieniu, czyli być cofnięte w stosunku do ściany frontowej domu, a także we wnęce, która ochrania wchodzących od wiatru i deszczu. Podcień w domach parterowych może tworzyć również dłuższy dach. Bardzo popularnym rozwiązaniem w domach z piętrem jest natomiast ulokowanie nad wejściem głównym do domu balkonu opartego np. na dwóch belkach czy kolumnach – wtedy ten balkon tworzy nad strefą wejścia zadaszenie.