0
Opublikowany 13 września 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Projekty domów parterowych z kosztorysemMarząc o budowie domu parterowego, obawiamy się kosztów. Słyszymy przeróżne opinie, wśród których królują mówiące o tym, jak dużo trzeba na to przeznaczyć.

Czy słusznie? Czy da się to wszystko sensowne wyliczyć? Oczywiście, jest na to sposób – kosztorys, który pokazuje, ile trzeba posiadać gotówki na poszczególne etapy budowy

Są różne rodzaje domów parterowych z kosztorysem na budowę, lecz mimo to można określić granicę minimalną i maksymalną kosztów na dany etap prac. W zależności więc od tego, czy budujemy mały dom parterowy o powierzchni 60 m2, czy większy (100 m2), koszty te mogą być wyższe lub niższe.

Przed tym, jak zaczniemy – projekt domu

Zanim postawimy dom, musimy posiadać odpowiedni projekt budowlany. Porządny, gotowy projekt możemy już dostać za minimum 3 tysięcy złotych. Godne uwagi są tu projekty domów parterowych Lipińscy, gdyż do wyboru jest bardzo dużo przeróżnych opcji – większych i mniejszych budynków. Jeśli zaś marzy nam się projekt indywidualny, to koszt będzie wyższy: od 5 do 15 tys. zł. Ponadto, jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty, musimy uzyskać całą niezbędną dokumentację, za którą zapłacimy od 3 do 6 tys. zł.

Zaczynamy, czyli stan zero

Podczas tego etapu musimy ogrodzić teren budowy, wytoczyć lokalizację budowy w terenie i wylać fundamenty. Niezbędne będą tu materiały, a ich cena może się wahać od 170 do prawie 300 zł za m2. Do tego doliczyć musimy koszty robocizny (od 60 do 100 zł/m2). Należy też się zastanowić, czy planujemy budowę domu parterowego z piwnicą – jeśli tak, pamiętajmy, że koszt fundamentów będzie dużo wyższy.

Stan surowy otwarty

Mocno poruszamy się naprzód, bo w kolejnym etapie wykonujemy nie tylko ściany nośne, działowe i strop, ale też więźbę dachową, komin i pokrycie dachu.

  • Przeważnie ściany zewnętrzne wykonuje się z dwuwarstwowego betonu komórkowego. Koszt bloczków z tego materiału, ale również zaprawy cementowej, izolacji poziomej pod ścianą oraz nadproży prefabrykowanych oscyluje pomiędzy 40 a 70 zł/m2. Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszty robocizny.
  • Za pomocą tego samego materiału, ale o połowę cieńszego (grubość 12 cm) oddzielamy wnętrza. Za metr takich materiałów zapłacimy od 25 do 30 zł/m2.
  • Przechodzimy do wykonania stropu, może być drewniany – zapłacimy za niego od 200 do 300 zł/m2 (ostateczny koszt zależy od jakości materiałów i ekipy budowlanej). Droższy będzie strop żelbetowy (około 400 zł/m2).
  • Dach – najmniej zapłacimy za dach dwuspadowy.

Generalnie, za doprowadzenie domu od stanu zero do stanu surowego otwartego zapłacimy od 100 do 150 tys. zł. Oczywiście ta kwota może być znacząco wyższa, a wszystko zależy od wykorzystanych rozwiązań.

Stan surowy zamknięty

Podczas tego etapu musimy zabrać się za stolarkę zewnętrzną, czyli okna oraz drzwi wejściowe, jak również bramę garażową.

  • Okna – załóżmy, że do naszego domu będziemy potrzebować 6 dużych okien dwukomorowych (pow. 2,5 m2) i 4 małych (pow. 1,5 m2). Wybrać możemy albo okna PCV, albo drewniane. Te pierwsze są tańsze (od 300 do 500 zł za m2), drewaniane zaś kosztują trochę więcej (od 500 zł do 700 zł/m2).
  • Drzwi zewnętrzne – najczęściej są stalowe lub drewniane. Te pierwsze są oczywiście droższe, bo stanowią trudniejszą do sforsowania dla złodziei przeszkodę. Kosztują od 2000 do 3000 zł. Drewniane dostaniemy już za około 1200, ale i można kupić takie, których cena jest wyższa niż 1500 zł.
  • Brama garażowa – jeśli kupimy dobrej jakości bramę uchylną, zapłacimy za nią około 2000 zł.

Jak widać, możliwe jest ogólne wyliczenie, ile to wszystko będzie kosztować. Zawsze, na tej podstawie, możemy się przekonać, czy kalkuluje nam się budowa domu parterowego, czy może lepiej się jeszcze wstrzymać.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe