0
Opublikowany 5 sierpnia 2017 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Prysznic bez brodzika


Kabiny prysznicowe bez brodzika to trend w wystroju łazienek, który szturmem zdobywa popularność. Bez wątpienia to bardzo estetyczne rozwiązanie, jednak aby w pełni spełniało się funkcjonalnie musi być prawidłowo zamontowane. Sprawdźmy zatem jak przygotować miejsce pod prysznic bez brodzika i jak prawidłowo zamontować kabinę. Zaczynajmy!

Budowa prysznica z odpływem umieszczonym w podłodze jest dość kłopotliwa z uwagi na konieczność ukrycia rur kanalizacyjnych i syfonu. Prysznic bez brodzika montuje się na odpowiednio wyprofilowanej podłodze z zainstalowanym w niej odpływem wody. Czy prysznic bez brodzika będzie szczelny? Czy woda z prysznica nie będzie rozlewała się po całej łazience? Nie będzie o ile wykorzystamy funkcjonalne płyty prysznicowe z wbudowanym odpływem liniowym lub kratką ściekową. Ponadto płyty te powinny posiadać syfon o odpowiedniej przepustowości, który będzie w stanie odprowadzać zużytą wodę. Wykończona powierzchnia prysznicowa nie może wystawać ponad poziom podłogi. Innym sposobem usuwania wody z płaskiej powierzchni prysznicowej jest montaż syfonu z odpływem w ścianie. Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni między ścianą łazienki a obudową stelaża, zaś wlot do syfonu mieści się na poziomie wykończonej podłogi.

odpływ liniowy

W przypadku płyt prysznicowych ważna jest także ich bryła,  która powinna być odpowiednio wyprofilowana. Doskonałym rozwiązaniem dla kabiny bez brodzika jest montaż płytek z delikatnym spadkiem w stronę odpływu. Należy jednak uważać bowiem nieprawidłowe wykonanie spadku posadzki może spowodować rozlewanie się wody poza obszar prysznica. Ponadto dość istotna jest również powierzchnia płyt prysznicowych. Jeśli jest ona pokryta matą izolacyjną wysokiej jakości będziemy mieli gwarancję szczelności całej konstrukcji. 

Łazienka bez brodzika wydaje się większa na pierwszy rzut oka i bynajmniej nie jest to złudzenie optyczne. Całość wykonania takiej konstrukcji jest jednak dużo bardziej skomplikowana i kosztowna niż montaż gotowej kabiny z brodzikiem. Jeśli wybierzemy odpowiedniego fachowca i dysponujemy wystarczającymi środkami, gorąco polecam to rozwiązanie. Wygoda i komfort jest przecież najważniejsza. 


Jaroslaw Wejda