Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym może zwolnić i oddać się relaksowi. Ciepłe, przyjemnie leniwe, letnie popołudnia zachęcają do tego, aby stworzyć je na balkonie. Zaplanujmy drobne prace remontowe, odmalujmy parę detali, a w jedno popołudnie odświeżymy aranżację balkonu i przygotujemy go na nadchodzące lato.
Przyjemna, letnia aura sprawia, że coraz chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Aby cieszyć się piękną pogodą, nie zawsze jednak musimy przekraczać próg naszego domu i nie potrzebujemy do tego ogrodu! Często wystarczy nasz własny balkon, na którym stworzymy kącik wręcz stworzony do wypoczynku. Dodajmy parę niewielkich, ale poprawiających komfort rozwiązań, wprowadźmy kilka zmian w wystroju i nie zapomnijmy o roślinach! Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu i malowaniu balkonu?
Opracuj plan działania
Pomysł na odświeżenie aranżacji balkonu powinien uwzględniać m.in. jego wielkość. Zastanówmy się, czego tak naprawdę wymagamy od tej przestrzeni, jakie zadania ma realizować oraz oczywiście, co jesteśmy w stanie tu zmieścić. Czy wystarczy nam mały stolik na poranną kawę we dwoje? Czy takim absolutnym must have jest zewnętrzna sofa, na której będziemy spędzać letnie popołudnia z książką? A może naszym największym marzeniem jest hamak? Odpowiedź na parę podstawowych pytań pozwoli nam na określenie roli balkonu.
Następnie ustalmy, jakie elementy dodatkowe pomogą nam w osiągnięciu założonego celu. Może będą to miękkie poduchy i ciepłe pledy? Romantyczne latarenki czy sznur światełek? Czy ponadto chcemy uwzględnić tu również rośliny? Zróbmy listę i… działajmy!
Jak odświeżyć kolory balkonu?
Malowanie to jeden z najprostszych, a przy tym całkiem niedrogich sposobów na „podrasowanie” balkonu i odświeżenie jego aranżacji. To, jakie kolory warto tu zastosować, zależy od kilku czynników, m.in. kwestii prawnych (w przypadku balkonu w bloku nie mamy pełnej dowolności, jeśli chodzi o kolorystykę), architektury oraz stylu budynku, ale również stylu wnętrza. Doskonale, aby design balkonu stanowił kontynuację stylu wnętrza, a jednocześnie zręcznie wpisywał się w estetykę elewacji czy pozostałych elementów.
Dobrym pomysłem jest pomalowanie paru niewielkich elementów. Znaczącą i widoczną zmianę w aranżację balkonu wprowadzimy dzięki malowaniu parapetu oraz balustrady. Czasami wystarczy pogłębić ich kolor i np. sięgnąć po głębszy odcień szarości lub postawić na intensywniejsze tonacje niebieskiego czy zieleni. Jeśli jest to możliwe, rozważmy także zmianę koloru ram okiennych, dzięki czemu balkon zyska konsekwentną, odważną oprawę.
Zaplanuj kolory detali
I detale, oczywiście! Wprowadźmy parę zmian w aranżacji i kolorystyce, odmalowując półki, wykonane, chociażby z drewnianych skrzynek na owoce czy palet. Dla kontrastu wybierzmy oryginalny kolor mebli (metalowy stolik w odcieniach czerwieni to strzał w dziesiątkę!). Nie zapomnijmy też o przemalowaniu doniczek, np. na żółto.
Kolorystyczna konsekwencja jest jak najbardziej wskazana, dlatego warto pomalować kilka elementów (np. zarówno doniczki, jak i któreś z mebli czy detale balustrady) na dokładnie ten sam kolor. Aby osiągnąć najlepszy efekt, powinniśmy sięgnąć po uniwersalny preparat, który pozwoli nam na efektowne i trwałe pomalowanie różnych powierzchni. Sprawdzi się tu np. emalia Dulux Rapidry przeznaczona m.in. do drewna, PCV, metalu czy tynków. Jest szybkoschnąca, więc prace przeprowadzimy nawet w jedno popołudnie lub co najwyżej jeden weekend.
Wygodnie urządzony balkon w przemyślanej kolorystyce z powodzeniem zastąpi nam ogród, pozwoli na stworzenie własnej strefy wypoczynku lub nawet drugiego, zewnętrznego salonu. Zmiany wystarczy wprowadzić na poziomie mebli, detali oraz ich odcieni, aby cieszyć się efektownie odświeżoną przestrzenią.