0
Opublikowany 18 października 2016 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Pytamy: Po czym poznać solidne okno?W naszych domach chcemy, aby wszystko było zrobione porządnie. Zwłaszcza, jeśli odnosi się to do kwestii hałasowych czy grzewczych. W obu, przed chwilą wymienionych przypadkach, jednym z najważniejszych elementów jest dobre okno.

Jednak jak odnaleźć takie wśród wielu pozycji na rynku?

Tego typu konstrukcje powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych oraz wysokiej jakości. Dlatego, przy zakupie okna, zwróćmy uwagę na to, jaki znajduje się tutaj profil. Powinien on być w miarę szeroki, w celu izolowania przed zimnem i nadmiernymi odgłosami na przykład ruchu ulicznego. Dobrze, jeśli oferuje on możliwość instalacji pakietów szybowych, zapewniających oszczędność energii. W czasach ciągle zwiększających się cen prądu będzie to niezwykle ważny aspekt. A poza niższymi cenami, doby profil zapewni odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

Skoro dotarliśmy do stabilności, poruszę temat wzmocnień. Element ten jest szczególnie ważny kiedy mamy do czynienia z przeszkleniami narażonymi na parcie wiatru. Są one wykonywane ze stali, i im więcej jest jej zastosowane, tym odporniejsza na oddziaływania zewnętrzne będzie cała konstrukcja.

Teraz przyjrzyjmy się pakietom szybowym. Energooszczędne szyby to często skład trzech tafli szkła. Gaz, znajdujący się pomiędzy nimi, przewodzi ciepło słabiej niż powietrze dzięki czemu nasze domy lub mieszkania są cieplejsze. Każda z szyb rozdzielona została specjalnymi dystansowymi ramkami, których zadaniem jest jeszcze większe zmniejszenie utraty ciepła. Warto wybierać szyby dwukomorowe. Mają one o jedną taflę więcej od jednokomorowych. Zwróćmy też uwagę na grubość szkła. To ona, w znacznej mierze zadecyduje o poziomie hałasu przenikającego z zewnątrz.

Kończąc, wypadałoby poruszyć jeszcze aspekt okucia. Te również wykonane są ze stali. Nowoczesne konstrukcje możemy doposażyć na przykład w wózki jezdne. Zapewni to komfortowe otwieranie drzwi tarasowych. Całość solidnej konstrukcji przekłada się jednak na stosunkowo dużą wagę całego rozwiązania. Koszty również nie należą do małych jednak takie rozwiązania posłużą nam kilkadziesiąt lat, dlatego lepiej zainwestować więcej i mieć spokój przez długi okres.


Jaroslaw Wejda