Obiekty przemysłowe, hale magazynowe i sklepy wymagają odpowiednich miejsc do przechowywania dużej ilości towaru. Często jest to towar do dużych rozmiarach i do tego ciężki. W przypadku magazynowania towarów przemysłowych najlepiej sprawdzają się regały magazynowe, które są rodzajem wielopłaszczyznowej konstrukcji przestrzennej przeznaczonej do przechowywania jednostek ładunkowych (np. palet lub kontenerów) na jej poziomach. Istnieje wiele rodzajów regałów magazynowych spełnieniających konkretne potrzeby dotyczących składowania towarów.
Wybór regału magazynowego
Regały magazynowe paletowe to tradycyjny sposób na przechowywanie towaru w magazynie. Dzięki odpowiednio dobranym regałom magazynowym można dokładnie rozplanować i wykorzystać przestrzeń magazynową. Istotne znaczenie dla wyboru regałów magazynowych ma rodzaj składowanego towaru, wielkość i przeznaczenie magazynu oraz sposób, w jaki towar ma opuścić miejsce składowania. Regały magazynowe często poddawane są znacznym obciążeniom. Najważniejszym kryterium przy wyborze regał jest jego jakość- warto wybrać wartościowy sprzęt, który nie wygnie się, ani nie spróchnieje. Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonany jest ten mebel magazynowy przeważają regały metalowe. Ich cenionymi zaletami jest wytrzymałość i odporne np. na pożar. Osobnym elementem są półki, wśród których wyróżnia się: półki metalowe, np.: w postaci litej, kratki lub siatki oraz półki wykonane z płyty wiórowej oraz MDF. Drugi rodzaj półek cieszy się sporym powodzeniem. Rodzaj półek należy dobierać pod dopuszczalne obciążenie. W przypadku płyt wiórowych atesty wskazują przeważnie, że może na nich być położony towar do 250 kg, natomiast dla półek metalowych wszystko uzależnione jest od ich grubości. Bardzo cienkie półki wytrzymają tylko 90 kg, natomiast najgrubsze – do 700 kg.
Popularne regały paletowe
Rynek regałów oferuje wiele rodzajów omawianych mebli magazynowych, które różnią się od siebie sposobem montażu, materiałem, z którego regał został wykonany oraz przeznaczeniem. Jednym z najpopularniejszych rodzajów regałów magazynowych są regały paletowe, które cechuje łatwość przechowywania towarów na paletach i dostosowanie do potrzeb wózków widłowych. Warto jednak zaznaczyć, że do sprawnego funkcjonowania regałów paletowych i wózków widłowych potrzebna jest spora przestrzeń i szerokie korytarze. Tradycyjne regały magazynowe są uniwersalne, gdyż ich konstrukcję można dopasować do rozmiarów i kształtu składowanych produktów. Regały magazynowe paletowe charakteryzują się dużą elastycznością – ich najniższe poziomy można dostosować do przeprowadzania ręcznej kompletacji zamówień. Ich zaletą jest również niski koszt instalacji oraz fakt, że mogą służyć do składowania towarów na zewnątrz, ponieważ posiadają zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne.
Regały wspornikowe
W przemyśle metalurgicznym i drzewnym dominują za regały magazynowe wspornikowe, które przystosowane są do przechowywania asortymentu wielkogabarytowego, np. długich elementów blaszanych lub dłużycy. Wspornikowa konstrukcja ułatwia dostęp do towaru. Ich konstrukcja składa się z podstawy, kolumn i ramion. Pozwala na bezpieczny i wygodny załadunek oraz rozładunek towarów. Jest to umożliwiający składowanie ładunków z jednej lub obydwu stron regału. Aby regały wspornikowe spełniały swoje zadania, są potrzebne szerokie korytarze. Zasadniczym elementem konstrukcyjnym tego rodzaju regału jest powtarzający się układ słupa nośnego ze wspornikami. Osobnym rodzajem regałów wspornikowych są regały jezdne. Ułatwiają one transport w obrębie magazynu. Oba rodzaje regałów wspornikowych mogą być stosowane także na otwartych przestrzeniach.
Regały magazynowe od hhl-regaly.pl są niezbędne przy składowaniu towaru w firmach produkcyjnych, magazynach, centrach logistycznych. Zakup regałów magazynowych to inwestycja na lata w rozwój przedsiębiorstwa. W końcu od sposobu przechowywania towaru często zależy jego jakość. Regały magazynowe mają certyfikaty bezpieczeństwa.