Przychodzi w końcu ten moment, kiedy trzeba zabrać się za długo odkładany remont. Kiedy wszystko jest zaplanowane, policzone i kupione można zabrać się do pracy. Bardzo ważny jest wybór czasu remontu. Budowlańcy doradzają, aby remont planować na późną wiosnę lub lato, ponieważ stabilna pogoda, która nie spowalnia prac budowlanych. Remont latem daje możliwość wykonania wszystkich zaplanowanych prac.
Remont lasem – plusy
Czas letni posiada wiele zalet, które sprzyjają fachowemu wykonaniu prac budowlanych. Wysokie temperatury i suche powietrze to idealne warunki dla wysychania farb, a długie dni pozwalają szybciej ukończyć remont. W okresie letnim należy zaplanować remont zewnętrznych elementów budynku, co nie byłoby możliwe jesienią lub zimą. W okresie wakacyjnym markety budowlane zazwyczaj obniżają ceny. Letnich promocji jest naprawdę dużo, więc można kupić dużo taniej potrzebne materiały, dodatki, elementy wyposażenia. Sklepy w każdym letnim tygodni radują klienta jakimiś obniżkami. Remont latem to dobry pomysł dla kogoś kto ma zaplanowany budżet i nie chce go przekroczyć.
Bez uciążliwości dla sąsiadów
Remont mieszkania wiąże się z wieloma uciążliwościami dla domowników i sąsiadów – hałasem, brzydkimi zapachami farb, lakierów i rozpuszczalników. Dzieci można do dziadków lub na kolonie i już na wysychanie toksycznych oparów. Nie przeszkadza im w nauce i przy pracach bezpiecznych mogą pomagać rodzicom. Sporo sąsiadów wyjeżdża w lecie na urlop, co oznacza, że nie będą narażeni na niedogodności remontu latem. Po ich powrocie, można zaprosić sąsiadów do wyremontowanego domu na kawę.
Dobra pogoda
Lato to przede wszystkim czas dobrej i słonecznej pogody. W pierwszej chwili remont latem może się wydawać nietrafionym pomysłem, ponieważ zamiast korzystać ze słoneczka i letnich aktywności, człowiek marnuje czas na prace remontowe. Z drugiej strony można połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć od odnowienia elewacji, balkonu czy tarasu. Wysokie temperatury sprzyjają wysychaniu farb. Łatwiej jest wtedy położyć inne materiały na elewację. Skwar sprzyja wietrzeniu mieszkania, a przy otwartych oknach świeżo nałożone warstwy farby schną w dużo szybszym tempie. Za remontem w letnim okresie przemawia również fakt, że podczas mrozu lub pluchy odnowienie zewnętrznych elementów budynku jest niemożliwe. Latem dni, w których ekipa musi przerywać pracę z powodu ulewy lub silnego wiatru jest bardzo niewiele. Remont latem jest korzystny pod względem pogodowym.
Minusy remontu latem
Wszystko ma swoje plusy i minusy. Lato to sezon urlopowy, więc bywa, że są problemy z dostępnością ekipy budowlanej. Z powodu wakacji pracowników, firmy remontowo budowlane mogą mieć problemy z skompletowaniem załogi. Remont latem może budzić kontrowersję wśród domowników, którzy woleliby wyjechać na urlop, zamiast męczyć się przy remoncie. Poprawianie mieszkania latem, może oznaczać konieczność wykorzystania urlopu, a co się z tym wiążę rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego. To trudna sytuacja dla przepracowanej rodziny.
Więcej plusów czy minusów
Latem możemy wyremontować miejsca, w których ciężko byłoby wykonywać pracę zimą: taras, balkon, schody, elewację, strop, dach. Można też przeprowadzić renowację ogrodzenia, czy wymianę okien. Po remoncie można wyjechać na urlop i odpocząć. Zimą, w trakcie roku szkolnego taki wyjazd stoi pod dużym znakiem zapytania. Efekty remontu elewacji zdecydowanie lepiej widać w lecie zanim popsuje je deszcz, śnieg, czy grad. Tło zieleni sprawia, że elewacja wygląda fantastycznie.
Remont latem to zdecydowanie lepszy pomysł niż takie prace zimą. Dłuższy dzień sprawia, że można skoczyć pracę szybciej i bez dodatkowych kosztów. Prace budowlane idą sprawniej i wszyscy są zadowoleni.