0
Opublikowany 9 marca 2018 autor Ania i Marcin w Inspiracje
 
 

Rewolucja w świecie aranżacji wnętrz – parawany dekoracyjne w natarciu!

parawany pokojowe
parawany pokojowe

Ludzkość zna je od wielu wieków, lecz ostatnie lata to czas, w którym niezwykle rzadko pojawiały się one w polskich domach czy mieszkaniach. Ich swoiste uśpienie trwało długo, dziś jednak okazuje się, że przeżywają swój wielki renesans i coraz więcej osób się nimi interesuje.

Dlaczego Polacy pragną zdobić swoje przestrzenie parawanami, co takiego interesującego w niuch widzą, co sprawia, że coraz chętniej je kupują? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą eksperci!

Zalety posiadania parawanu pokojowego

Ogromną i ciągle rosnącą popularność parawanów pokojowych zauważyli między innymi pracownicy sklepu https://www.fototap.pl/parawany, oferującego całą gamę ozdób do domu i mieszkania. Polacy od niedawna właśnie tę metodę zdobienia przestrzeni wybierają bardzo często, stosując ją zarówno w sowich domach czy mieszkaniach, jak i lokalach usługowych, kawiarniach, sklepach czy nawet instytucjach. Na czym polega ich fenomen?

Wydaje się, że najważniejsze jest w tym przypadku połączenie walorów typowo estetycznych (wszak przyznać trzeba, że są to dekoracje stworzone z ponadprzeciętną dbałością o szczegóły) z praktycznymi. Okazuje się bowiem, że to właśnie jest najlepsza metoda oddzielenia od siebie poszczególnych stref danego pomieszczenia. Pełnią one różne funkcje i wypadałoby ten fakt w jakiś sposób podkreślić, a żaden inny pomysł właściwie nie przychodzi na do głowy.

Trzeba również podkreślić fakt, iż nadal jest to rozwiązanie innowacyjne, a Polacy bardzo pokochali nowoczesne metody ozdabiania przestrzeni. Mimo tego modeli do wyboru jest bardzo wiele, zatem z pewnością każdemu uda się znaleźć dokładnie taki egzemplarz, który w stu procentach spełniałby jego marzenia o pięknie i designie na iście światowym poziomie. Klienci mogą zdecydować, czy w ich przypadku lepszym rozwiązaniem okaże się wybór mniejszego (a zatem węższego) parawanu, który ozdobi niewielką przestrzeń czy też może tego szerszego, pięcioelementowego, który w dużym pomieszczeniu o loftowym charakterze okaże się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Różne modele dla różnych użytkowników

Polacy urządzają dziś swoje wnętrza w bardzo różnym stylu. Jedni wierni są klasyce, inni natomiast szukają dla siebie nowych, ciekawych form zdobienia przestrzeni. Jedni zatem kierują się w stronę nowoczesności (ich domy i mieszkania mają minimalistyczny charakter, dominuje w nich prostota, a styl najlepiej byłoby nazwać loftowym bądź industrialnym).

Po drugiej stronie barykady znajdują się te przestrzenie, w których rządzi klimat retro. Bardzo chętnie włącza się tuta przedmioty stare lub postarzane, a motywy prowansalskie czy vintage wiodą prym. Mamy w tym przypadku do czynienia z wnętrzami, które przypominają nieco babciny pokój pełen bibelotów i uroczych ozdób. Na szczęście jednak projektanci zadbali o to, by i takie egzemplarze znalazły się w ofercie, zatem także domy i mieszkania fanów ozdób naściennych tego typu mogą być stylowo ozdobione.

Choć tradycja stawiania parawanów we wnętrzach pochodzi z kultury japońskiej, tylko czasami mamy do czynienia z printami w stylu Dalekiego Wschodu (lecz przyznać trzeba, że cieszą się one sporym powodzeniem pośród kupujących). Niejako przy okazji dodajmy, iż w dawnych czasach parawany pokojowe miały za zadanie chronić domowników przed szalenie uporczywymi przeciągami, dziś natomiast pełnia zupełnie inne funkcje.

parawany dekoracyjne

Gdzie stosuje się parawany?

W zależności od tego, na jakiej przestrzeni znajdzie się fan parawan, może mieć on bardzo różne przeznaczenie. Na przykład w pokoiku bliźniąt będzie on oddzielał od siebie strefy poszczególnego dziecka, dając każdemu poczucie intymności. Kiedy parawan znajduje się w salonie piękności, zwykle jego zadaniem jest odłączenie sfery przeznaczonej dla jego klientek od tej zajmowanej przez personel.

Niekiedy na dużych przestrzeniach pokoju dziennego parawan dekoracyjny ma posiadać głównie funkcję ozdobną, kupuje się zatem egzemplarz świetnie wpisujący się w klimat całości i stawia się go w miejscu centralnym ,tym najbardziej reprezentacyjnym. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie jest coraz części stosowane.

Czasami bywa tak, że na danej przestrzeni mamy fragment, który chcielibyśmy nieco ukryć. Na przykład jeśli w salonie piękności znajduje się kącik, w którym swoje prywatne rzeczy trzyma personel albo też w pokoju nastolatka znajduje się przestrzeń, na której jest krzesło z porzuconymi na nim ubraniami, warto byłoby zastosować parawan właśnie po to, by te miejsca nieco zakryć przed spojrzeniami gości czy też klientek. To coraz częstsza praktyka w naszym kraju.

Ile to kosztuje, czyli ceny parawanów pokojowych

Wielu osobom wydaje się, że za ozdoby stworzone z tak wielką dbałością o detale, przygotowane z materiałów najwyższej jakości, będące idealnym przykładem modnego i innowacyjnego designu na światowym poziomie trzeba będzie bardzo wiele zapłacić. Dziś jednak postanowiliśmy całkowicie ów mit rozwiać! Okazuje się bowiem, że niezwykle stylowy i utworzony z wielką maestrią egzemplarz możemy mieć już za kilkaset złotych. Jest to rzecz jasna przedmiot, który będzie nam służył przez wiele lat, takie składane meble przenośne są bowiem niezwykle solidne, trwałe i wytrzymałe. Nie trzeba zatem w dużym stopniu nadwyrężać domowego budżetu, by sprawić sobie niezwykle modny i gustowny dodatek, który nierzadko staje się głównym elementem dekoracyjnym na danej przestrzeni!


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl