1
Opublikowany 9 marca 2018 autor Artykuł Sponsorowany w Inspiracje
 
 

Jak wybierać płytki do salonu?

Rozsądnie, gustownie i praktycznie – biorąc pod uwagę zarówno ich wygląd, jak i właściwości, kierując się modą, ale również realiami rządzącymi danym wnętrzem. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które pomagają właściwie wybrać płytki na podłogę i / lub ściany do salonu.

Parametry techniczne płytek

Podłoga w salonie jest zwykle nawierzchnią dość mocno eksploatowaną. W dziennej części domu spędza się najwięcej czasu, przyjmuje gości, urządza przyjęcia. Bywa, że na podłodze bawią się dzieci. To tu chodzi się także niekiedy w butach. Wszystko to sprawia, że podłogowe płytki ceramiczne do salonu muszą być trwałe i odporne na ścieranie. Specjaliści zalecają więc produkty o parametrze PEI 3/750, a nawet 3/1500.
Do salonu – jako najlepsze obecnie cenowo i estetycznie rozwiązanie – poleca się na podłogę gres (zarówno w wersji szkliwionej, jak i nieszkliwionej). Płytki takie dostępne są w bardzo atrakcyjnym wyborze wzorów, fantastycznie się prezentują, służą latami i są łatwe do utrzymania w idealnej czystości. Dodatkowo, stanowią one optymalne pokrycie, w przypadku, w którym w salonie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe.

Powierzchnia urządzanego salonu

Płytki podłogowe do salonu dobiera się między innymi w zależności od tego, jak duża jest jego powierzchnia oraz od rozkładu mieszkania czy domu. Jeśli na przykład salon tworzy razem z aneksem kuchennym jedną przestrzeń, warto całą podłogę pokryć jednakowymi kaflami, aby optycznie połączyć te strefy i wizualnie powiększyć salon. Zabieg taki stosuje się niekiedy także, łącząc jednakowymi płytkami podłogowymi, salon i przylegający do niego taras. To również ciekawe rozwiązanie, które pozwala „otworzyć” salon na ogród i łatwo powiększyć w ten sposób dzienną część domu. Należy jednak pamiętać w takiej sytuacji, że trzeba się zdecydować na płytki odporne na wilgoć i mróz, bo tylko takie mogą pokrywać taras.

płytki do salonu

Fot. Ceramika Paradyż. Podłoga w salonie i na tarasie pokryta tymi samymi płytkami dla wizualnego powiększenia przestrzeni. Kolekcja Pini.

jakie płytki do salonu

Fot. Ceramika Paradyż. Płytki ceramiczne o naturalnym rysunku dębu, pokrywające podłogę salonu i aneksu kuchennego. Kolekcja Aveiro.

Dobrą zasadą jest także dobieranie rozmiaru płytek do gabarytów pomieszczenia. Jeśli salon jest pokaźnych rozmiarów, warto zdecydować się na modne, wielkoformatowe kafle podłogowe i ścienne. Wygląda to bardzo elegancko i podkreśla dodatkowo przestrzeń. Częstym (i trafnym) wyborem do salonu są również płytki podłużne, imitujące na przykład wygląd podłogowych desek. To dość uniwersalna opcja, która sprawdza się w zasadzie w każdym – i większym i mniejszym wnętrzu. Znaczenie dla kształtowania przestrzeni, to jest optycznego jej poszerzania lub zmniejszania, ma również kolorystyka płytek. Te jasne i błyszczące dają wrażenie większej powierzchni, ciemne i matowe wizualnie ją zazwyczaj zmniejszają.

Styl aranżacji wnętrza

Płytki do salonu to – rzecz jasna – także baza do stworzenia aranżacji w wybranym stylu. Gres potrafi świetnie „naśladować” obecnie niemalże każdy materiał, dlatego można pokryć podłogę i / lub ściany salonu płytkami, które wyglądają jak dowolny gatunek drewna, kamień, cegła, marmur, tkanina, beton, blacha… i dzięki temu wstrzelić się w dowolnie wybrany styl aranżacji.
Do wnętrz tradycyjnych pasują na przykład stonowane płytki w kolorach ziemi, imitujące parkiet. Kafle „kamienne”, a także ceglana kolorystyka ładnie podkreślają rustykalny charakter pomieszczenia. Płytki wyglądające jak jasne, naturalne drewno są idealne do wnętrza skandynawskiego. Kafle przypominające swoim wyglądem surową, betonową powierzchnię to podstawa aranżacji industrialnej. W nowoczesnym, minimalistycznym salonie bardzo dobrze prezentują się między innymi proste, gładkie, błyszczące płytki. Szeroki wybór płytek do salonu można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.paradyz.com/plytki/salon.

płytki paradyz

Fot. Ceramika Paradyż. Nowoczesny, minimalistyczny salon w brązie. Kolekcja wielkoformatowych płytek Arkesia.

płytki do pokoju dziennego

Fot. Ceramika Paradyż. Pokryta ceramicznymi płytkami podłoga w salonie urządzonym tradycyjnie. Kolekcja Rovere by My Way.

płytki do salonu w stylu skandynawskim

Fot. Ceramika Paradyż. Salon w stylu skandynawskim z jasną podłogą pokrytą płytkami drewnopodobnymi. Kolekcja Rovere by My Way.

Trendy tego roku

Wybierając płytki do salonu, bierze się pod uwagę także modne w danym sezonie propozycje. W 2018 jest kilka gorących trendów, których nie można przeoczyć.

  • Na topie jest minimalizm i naturalna kolorystyka płytek bazowych. Dominuje więc paleta barw ziemi oraz inspiracja naturalnymi materiałami. Bez obaw można więc stawiać na kafle „drewniane”, „kamienne”, „piaskowe”, „lniane”…
  • Poza typowymi, neutralnymi barwami (beż, szarość, biel w różnych odsłonach) w tym roku na znaczeniu zyskują także: oliwkowa zieleń, która może zdobić na przykład ściany salonu, a także klasyczny granat, mocny fiolet, miodowy żółty i wszelkie nieoczywiste zestawienia kolorów, na przykład ciepłych i zimnych.
  • W trendzie pozostaje wciąż geometria. Modne są zarówno wzory na płytkach, jak i same płytki o ciekawych kształtach (szczególnie heksagonalne), a także wyrazista faktura kafli tworząca na ścianach określone wzory.

płytki heksagony na ścianie w salonie

Fot. Ceramika Paradyż. Heksagony na ścianie w salonie. Kolekcja płytek Hexx Universum.

kolekcja płytek margarita

Fot. Ceramika Paradyż. Wyrazista struktura płytek zestawiona z geometrią mebli. Kolekcja płytek Margarita.

kolekcja plytekt tigua by my way

Fot. Ceramika Paradyż. Modne zestawienie chłodnych szarości i ciepłych brązów w industrialnym salonie plus zabawa geometrią na ścianie. Kolekcja płytek Tigua by My Way.

dywan z płytek w salonie

Fot. Ceramika Paradyż. Ceramiczny dywan z płytek w salonie zdobiony geometrycznymi deseniami. Kolekcja Tigua by My Way.

Grafika:zdjęcia paradyz.com


Artykuł Sponsorowany