Uchylna, segmentowa czy rolowana? Bez względu na to, na jaki rodzaj bramy garażowej się zdecydujemy, powinna ona charakteryzować się niezawodnością działania, a ponadto komponować się z bryłą budynku i zabezpieczać przed nadmierną ucieczką ciepła. Czym jednak różnią się poszczególne rodzaje bram?
W przeciwieństwie do swoich starszych odpowiedników, nowoczesne bramy garażowe zapewniają znacznie większy komfort użytkowania. Ilość przestrzeni niezbędnej do otwarcia i zamknięcia bramy skróciła się do zaledwie jednego metra, a zautomatyzowany system pozwala na sterowanie nią bez wysiadania z samochodu. Nie bez znaczenia pozostaje też estetyczny wygląd bram, który możemy z łatwością dopasować zarówno do bryły budynku, jak i koloru elewacji.
Bramy garażowe uchylne
Jeszcze do niedawna bramy garażowe uchylne były najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w którym płyta przemieszczana jest w kierunku sufitu za pomocą sprężyn. Dzięki temu możemy niemal dowolnie zagospodarować miejsce na ścianach bocznych, przykładowo wieszając na nich półki na narzędzia lub akcesoria niezbędne do doraźnych napraw samochodu.
Dobra, solidna brama garażowa uchylna powinna zapobiegać lub minimalizować przepływ zimnego powietrza do wnętrza, co jest uzależnione także od precyzyjnego dopasowania jej uszczelek. Warto też wiedzieć, że zastosowanie tego rodzaju bramy wymaga zachowania wolnej przestrzeni między garażem a stojącym przed nim pojazdem, przy czym wynosi ona zwykle tylko 1 metr.
Bramy garażowe segmentowe
Bramy garażowe segmentowe mogą otwierać się ku górze lub na bok, w zależności od miejsca usytuowanie napędu. Tego rodzaju bramy nie wymagają zachowania wolnej przestrzeni między wjazdem a stojącym przed garażem samochodem, dzięki czemu mogą być one z powodzeniem instalowane w budynkach, do których wjeżdża się bezpośrednio z ulicy. Atutem wielu modeli bram garażowych segmentowych jest także materiał wykonania i wypełnienia, który w połączeniu z właściwym montażem zapewnia dobrą izolację termiczną.
Kiedy jednak lepiej zdecydować się na bramę otwieraną na bok, a kiedy ku górze? Pierwsze z wymienionych rozwiązań będzie polecane przede wszystkim w garażach używanych nie tylko do przechowywania samochodu, ale też przechodzenia, a tym samym często otwieranych i zamykanych – brama otwierana na bok nie wymaga schylania się i ogranicza wypływanie ciepła z pomieszczenia. Wadą tego systemu jest jednak brak możliwości zagospodarowania przestrzeni na ścianach bocznych. Jeśli chcemy na nich umieścić przykładowo półki, lepiej wybrać model otwierany ku górze.
Bramy garażowe rolowane
Bramy garażowe rolowane, nazywane też żaluzjowymi, są swoistym odpowiednikiem rolet okiennych. Tego rodzaju bramy, podobnie jak uchylne i segmentowe, dostępne są w wersji z termoizolacją lub bez niej.
System w bramach rolowanych działa w oparciu o współdziałanie dopasowanych do siebie prowadnic i pancerza. Co ważne, w tego typu bramach napęd elektryczny coraz częściej wspomagany jest specjalną korbą, która umożliwia ręczne otwieranie i zamykanie garażu w przypadku przerw w dostawie prądu.