1
Opublikowany 29 listopada 2017 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Jak wybrać lodówkę – tanią, wolnostojącą, do zabudowy

lodówka wolnostojąca
lodówka wolnostojąca

Chłodziarko-zamrażarka, zwana popularnie lodówką, to sprzęt, którego nie może zabraknąć w każdym domu. Jej zakup to inwestycja na co najmniej kilka lat, dlatego tak istotne jest, aby wybrać model, który perfekcyjnie spełni wymagania nasze i naszej rodziny. Wśród mnóstwa modeli dostępnych na rynku może być trudno znaleźć odpowiednie urządzenie, jednak kierując się kilkoma prostymi zasadami, możemy znacznie ułatwić sobie wybór.

Kryterium podstawowe – wielkość

Na początku naszych poszukiwań powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużej lodówki będziemy potrzebować. Wielkość tego sprzętu powinna bowiem ściśle odpowiadać modelowi naszej rodziny i upodobaniom kulinarnym. Jeżeli poszukujemy lodówki dla singla czy też dla pary, najprawdopodobniej wystarczy nam jeden z mniejszych modeli. Z kolei, jeśli w naszym domu mieszka większa liczba osób, to z pewnością lodówka o większych gabarytach zostanie w pełni wykorzystana. Miłośnicy jedzenia na mieście nie mają potrzeby inwestować w dużą chłodziarko-zamrażarkę, natomiast jeżeli sami przygotujemy przytłaczającą większość posiłków w domowym zaciszu, to na pewno będziemy potrzebować lodówki o sporej pojemności.

Ważnym kryterium są również nasze kulinarne preferencje – przykładowo, jeżeli zjadamy spore ilości owoców i warzyw, warto wybrać lodówkę z jak największą szufladą przeznaczoną do ich przechowywania. Natomiast w przypadku, gdy jesteśmy miłośnikami lodów lub częściowo przetworzonych produktów mrożonych, postawmy raczej na większą zamrażarkę. Pamiętajmy o tym, że zbyt duża lodówka w stosunku do naszych rzeczywistych potrzeb będzie generowała większe koszty, a jednocześnie pozostanie w dużej mierze niewykorzystana.

Postaw na wygodę i estetykę

Podczas codziennego użytkowania, lodówka powinna zapewniać użytkownikom maksimum komfortu. Porównując modele różnych producentów, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ich wnętrze. Doskonałym pomysłem jest zakup lodówki, która posiada półki regulowane na wysokość – dzięki temu będziemy mogli dopasować odstępy między półkami w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Niektóre modele posiadają również bardzo pomysłowe rozwiązanie, jakim są wysuwane półki zarówno w części chłodniczej, jak i w zamrażarce. Opcję taką znajdziemy na przykład w modelu RB 31FDRNDBC firmy Samsung.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również poziom hałasu, wyrażony w decybelach – czym niższy, tym oczywiście lepiej. Jest to kryterium szczególnie ważne dla osób, w których mieszkaniu lodówka będzie znajdować się w aneksie kuchennym połączonym z salonem.

Jeśli chodzi o kwestię estetyki lodówki, to niezmiennie największą popularnością wśród modeli wolnostojących cieszą się lodówki w odcieniu inox. Dla osób bardziej odważnych świetnym wyborem mogą okazać się chłodziarki w kolorze szlachetnej czerni, zaś dla miłośników klasyki posiadających kuchnię w stylu prowansalskim polecane są lodówki w odcieniu delikatnej śmietanki. Nadal bardzo modne są również lodówki do zabudowy, które dają możliwość idealnego dopasowania tego sprzętu do estetyki całej kuchni.

ile kosztuje dobra lodówka

Jak odnaleźć się w gąszczu dodatkowych funkcji?

Nowoczesne lodówki oferują – poza chłodzeniem i mrożeniem produktów żywnościowych – znacznie szerszy zakres funkcji dodatkowych. Bardzo przydatnym udogodnieniem jest funkcja No Frost, która eliminuje osadzanie się lodu na ściankach chłodziarki i w rezultacie nie musimy rozmrażać lodówki. Coraz więcej chłodziarko-zamrażarek posiada również wbudowaną kostkarkę do lodu, która pozwala na szybkie uzyskanie kostek lodu w ilości odpowiedniej do schłodzenia kilku szklanek napoju. Obecność kostkarki do lodu wiąże się z koniecznością podłączenia lodówki do sieci wodociągowej, choć obecnie najnowsze modele posiadają kilkulitrowe zbiorniki na wodę, dzięki czemu nie wymagają stałego dostępu do bieżącej wody.

Oba te rozwiązania – podłączenie do sieci wodociągowej lub zbiornik na wodę – możemy spotkać również w lodówkach z podajnikiem wody. Przy jego pomocy możemy w każdej chwili cieszyć się czystą, przefiltrowaną wodą, schłodzoną do pożądanej temperatury. Jest to opcja szczególnie przydatna w lecie oraz dla osób regularnie uprawiających sport w domowym zaciszu. Kostkarkę i podajnik wody można obecnie znaleźć w coraz większej ilości lodówek – takie udogodnienie posiada chociażby model Bosch KAG90AI20 czy też Siemens KA90GAI20.

wybieramy lodówkę

Wybierając lodówkę, pamiętajmy o tym, aby wybrać model, który będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom. Zastanówmy się, które dodatkowe funkcje są nam naprawdę potrzebne i nie przepłacajmy za te, bez których możemy się obyć. Zdecydowanie nie kupujmy zbyt dużej lodówki na wyrost, gdyż nie tylko zajmie ona cenne miejsce, ale oprócz tego bęzie pobierać znacznie więcej prądu, aniżeli jej mniejsze odpowiedniki. Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych porad, odnośnie tego, jaką lodówkę kupić i jakie są jej ceny >> 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe