Rusztowania budowalne są dostępne w różnych rodzajach, tak aby umożliwić, jak najlepsze dopasowanie konstrukcji rusztowania do potrzeb użytkownika. Rusztowania można podzielić według różnych kryteriów jak sposób użytkowania, konstrukcja, czy materiał, z jakiego urządzenie jest wykonane. Do najpopularniejszych rusztowań zaliczymy konstrukcje elewacyjne, samonośne i przejezdne.
Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca pracę na wysokości od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów ponad podłożem (ziemia, podłoga lub inna płaska powierzchnia). Rusztowania są wykorzystywane przy budowie i remontach budynków, ale także jako tymczasowe konstrukcje nośne do innych celów, np. do budowy scen, estrad na wolnym powietrzu.
Rusztowania składają się z połączonych ze sobą slupów nośnych, do których przymocowane są żerdzie poziome, na nich ułożony jest pomost np. z desek. Pionowe słupy, dawniej były to drewniane żerdzie, dziś są najczęściej wykonane ze stalowych rur lub aluminium.
Rusztowanie warszawskie, do jakiej wysokości?
Rusztowania budowalne mogą mieć różną konstrukcję. Najczęściej spotykane rusztowanie warszawskie jest wykorzystywane w pracach budowlanych, tynkarskich, konserwatorskich itp. Jest ono łatwe w montażu, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie. Jego konstrukcja składa się z identycznych ram-modułów spawanych ze stalowych rur. Każdy moduł zbudowany jest z dwóch pionowych rur połączonych ze sobą dwiema cieńszymi. Maksymalna wysokość rusztowania warszawskiego wynosi 8 metrów. Trzeba je zakotwiczyć czterema odciągami.
Rusztowanie modułowe
Rusztowanie modułowe składa się przede wszystkim ze stojaków oraz poprzecznic, które muszą mieć odpowiednie odstępy. To umożliwia przyłączenie kolejnych elementów za pomocą wyprofilowanych głowic i zamków klinowych. Dzięki temu rusztowania modułowe mogą osiągać bardzo duże wysokości. Są wykorzystywane w budownictwie, w przemyśle oraz przy budowie wystaw i scen koncertowych.
Rusztowania ruchome jezdne
Rusztowania jezdne wykorzystuje się, gdy podczas remontu lub innych prac budowalnych konieczna jest częsta zmiana położenia konstrukcji rusztowania. Jest ono wykonane z aluminium, czyli materiału lekkiego, co umożliwia proste i szybkie jego przemieszczanie. Takie rusztowanie wieżowe dodatkowo jest wyposażone w kółka oraz pomost z poręczą. Zbudowane jest z ram, stężeń ukośnych i bocznych oraz podestów. Ramy montowane są tak samo, jak w typie warszawskim. W rusztowaniu tym można wykorzystywać elementy rusztowań ramowych lub stojakowych.
Rusztowania elewacyjne – rusztowania fasadowe
Rusztowania elewacyjne, inaczej zwane fasadowymi lub ramowymi, to konstrukcje, które zapewniają dobry komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników pracujących na wysokościach. Tego typu konstrukcje wykorzystają deweloperzy oraz osoby prywatne przeprowadzające remont elewacji domu.
Rusztowania fasadowe wykonane są z zastosowaniem najnowszych technologii, stanowią stabilną konstrukcję z powodzeniem wykorzystywaną na placu budowy. Jako podporę konstrukcji stosuje się podkłady, które są montowane w odpowiedniej odległości od uskoków lub dużych nierówności terenu. Dla bezpieczeństwa stosuje się specjalne kotwy, za pomocą których rusztowanie jest mocowane do ściany budynku. Ten rodzaj rusztowań jest odpowiedni do konstrukcji, które wymagają zmiany szerokości pomostów, zestawiania obok siebie ram lub zastępowania szerszych węższymi.
Montażem rusztowań powinny zajmować się osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Dodatkowo każde zmontowane rusztowanie powinno być odebrane przez nadzór techniczny. Przeznaczenie rusztowania powinno być odnotowane w dzienniku budowy wypełnianym przez kierownika budowy.