Ogród – miejsce spokoju, wyciszenia, spędzania czasu wśród zieleni. Piękny, wypielęgnowany, kolorowy – przydomowy, prywatny raj. Jednak i w takim miejscu mogą znaleźć się nieproszeni goście w postaci szkodników. Wraz z wiosną, pojawiają się kleszcze. Odkrywamy je najczęściej na skórze domowych pupili: pieska lub kota. Niestety, trudno się ich pozbyć. Oprysk to ostateczność.
Choroby odkleszczowe
Już jedno ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne dla życia zwierzęcia lub człowieka. Kleszcze są siedliskiem dla wielu patogenów, które przenoszą poprzez ukłucie i mogą powodować poważne choroby, np: kleszczowe zapalenie mózgu, bolerioza Wraz z nadejściem wiosny rośnie aktywność kleszczy, które zmorą parków, ogrodów, trawników i lasów. Lepiej nim zapobiegać niż leczyć choroby odkleszczowe. Zapobieganie kleszczom w ogrodzie jest możliwe poprzez sadzenie roślin odstraszających kleszcze.
Proste w uprawie rośliny odstraszające kleszcze
Rośliny, które sprawiają, że kleszcze trzymają z dala od naszego ogrodu, to wybawienie właścicieli z olbrzymiego i niebezpiecznego problemu. Rośliny są łatwe w uprawie i nie tylko odstraszają kleszcze, ale także pięknie wyglądają i pachną. Rośną niemalże bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do najpopularniejszych roślin odstraszających kleszcze należą: lawenda, wrotycz pospolity, aksamitki, złocień dalmatyński, trawa cytrynowa, tymianek, kocimiętka i rozmaryn.
Lawenda – piękna i pożyteczna
Lawenda to szczególna roślina odstraszająca kleszcze. Jest piękna – jej fioletowe kwiaty robią nie lada wrażenie, rośnie obficie, jest prawdziwą ozdobą ogrodu. Ma przyjemny zapach, który odstrasza mszyce, komary i kleszcze, a przyciąga motyle, pszczoły i trzmiele. Jest prosta w uprawie – potrzebuje jedynie nasłonecznionego miejsca i regularnego przycinania
Złocisty wrotycz
Wrotycz to popularna łąkowa roślina, która znakomicie rośnie w ogrodach, to sprzymierzeńcy ludzi w walce z kleszczami, muchami, mszycami i komarami. Jej posianie to pewność, że kleszcze omijały ogród. Sekretem rośliny jest je zapach. Opryskiem z wrotycza można zwalczyć mszyce, stonki i mrówki.
Tatarak zwyczajny – sprzymierzeniec ogrodów na podmokłych terenach
Jeżeli ogród zlokalizowany jest na terenach podmokłych, to warto posadzić tatarak zwyczajny. Jest to roślina odstraszające kleszcze. Zawiera olejek olejek eteryczny – azaron, który działa drażniąco, odpędzając kleszcze i komary.
Kocimiętka – przyjaciółka kotów
Kocimiętka, która uwielbiają koty, to znakomity straszak na kleszcze. To drobne niebieskawe kwiatki mają cytrynowy zapach. Kocimiętka odstrasza kleszcze i komary. Wydzielane przez nią olejki eteryczne zawierają neptalakton, który jest określany jako koci feromon, gdyż wabi te zwierzęta. W ogrodzie kwitnąca bylina tworzy piękne kopce.
Chryzantema dalmatyńska- toksyczna dla kleszczy
Wyglądem przypominają stokrotki, ale w przeciwieństwie do nich wydzielają toksyczne dla owadów i kleszczy substancje, czyli cynerynę i pyretrynę. Chryzantemy dalmatyńskie pięknie wyglądają w ogrodach, ale są odporne na silne mrozy. Wyglądem przypomina rumianek. Pojawia się od czerwca do sierpnia.
Aksamitki – jedne z najbardziej pożytecznych kwiatów w ogrodzie
Aksamitki wyglądają pięknie na rabatach. Są to rośliny odstraszające kleszcze, mszyce, krety, mrówki, nornice i spowalniające wyrastanie chwastów. To kwiaty, które łączą piękno z ochroną ogrodu. Lubią nasłonecznione miejsca i mają intensywny zapach.
Opryski są szkodliwe dla roślin i gleby. O wiele lepsze jest sianie roślin, które odstraszają szkodniki. Ogród zyska podwójnie: na urodzie i na bezpieczeństwie. Rośliny odstraszające kleszcze to sprzymierzeńcy ogrodu i nawet jeżeli wyrastają samoistnie, to warto je zostawić, aby chroniły ogród. Planując ogród trzeba przewidywać, że mogą pojawić, że mogą pojawić się szkodniki i posadzić kwiaty, które ochronią naszą oazę natury.