Masz na ogrodzie problem z szerszeniami? Rośliny odstraszające szerszenie pomogą w zmaganiach z tymi niebezpiecznymi owadami i to bez szkody dla roślin.
Wiele osób boi się szerszeni lub ma uczulenie na ich jad. Warto pamiętać, że nieraz do walki z szerszeniami potrzebni są strażacy. Lepiej zapobiegać ich pojawieniu się w naszym ogrodzie. Dlatego przy planowaniu ogrodu, warto pomyśleć o roślinach odstraszających szerszenie. Sprawdź co i kiedy zasadzić, aby przeżyć spokojne lato bez szerszeni.
Rośliny odstraszające szerszenie- dlaczego warto je posadzić?
Szerszenie to jedne z najbardziej uciążliwych owadów występujących w kraju nad Wisłą. Budują swoje gniazda na konarach drzew, poddaszach, w opuszczonych ulach czy w szczelinach murów. Choć z natury to dość spokojne owady, to stają się ogromnie niebezpieczne, kiedy ktoś zbliży się do ich gniazda lub je niepokoi. Rośliny odstraszające kleszcze zapewnią spokój w ogrodzie. Będą także piękną ozdobą przydomowej przestrzeni.

Czosnek na „wampiry” i szerszenie
W kulturze słowiańskiej czosnek odstraszał złe moce- jakieś strzygi, wampiry i inne niechciane siły mocy. Już wtedy stosowano czosnek jako cenne lekarstwo. Szerszenie nienawidzą czosnku ze względu na jako zapach. Ostry zapach je drażni, dlatego omijają ten gatunek z daleka. Poleca się zasadzenie czosnku w pobliżu okna, wtedy mamy większą pewność, że owad nie wleci nam do mieszkania. Czosnek świetnie odstrasza bardzo uciążliwe i dokuczliwe komary. A przy okazji wykorzystujemy go w kuchni i lecznictwie. Na pewno warto go zasadzić i czerpać korzyści z tej rośliny.
Lawenda – straszak i ozdoba
Kolejną rośliną odstraszającą szerszenie jest lawenda. To doskonały środek na szerszenie, a przy okazji piękna ozdoba ogrodu. lawendę wykorzystuje się w kuchni jako przyprawę do dań ciężkostrawnych oraz do deserów. Woreczki z suszoną lawendą działają jako odstraszacze moli w szafie. Lawenda sprawia, że z daleka od naszego ogrodu trzymają się także kleszcze.
Pelargonia i bratki- kwiatowa broń na szerszenie
Pelargonia i bratki nie tylko skutecznie odstraszają szerszenie, ale także stanowią niezwykle atrakcyjną dekorację balkonu lub ogrodu.
Mięta i piołun -dwie korzyści
Wybierając rośliny do ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich użyteczność. Piękno i zapach to jeden aspekt przy wyborze zielonych przyjaciół. Właściwości lecznicze i zdolność odstraszania niechcianych ułatwiają dobór roślin do naszych potrzeb. Mięta i piołun nie tylko odstraszają szerszenie, ale także wykorzystuje się je do leczenia dolegliwości przewodu pokarmowego, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomagają walkę z pasożytami oraz jest wsparciem przy kobiecych dolegliwościach, np.: bólów menstruacyjnych. Oba zioła działają także uspokajająco i pomagają się odprężyć.
Odstraszanie szerszeni z balkonu
Szerszenie coraz częściej można spotkać w mieście. Dlatego też chronić przed nim także balkon. Skutecznym odstraszaczem szerszeni na balkonie jest też intensywny zapach cytrusów. Kroimy owoce na plastry i kładziemy w okolicy, w której zlatują się szerszenie. Ocet to też dobry sposób na pozbycie się szerszeni z przydomowej przestrzeni. Jako środek przeciwko szerszeniom działają także rozdrobnione goździki i prażone ziarna kawy lub ciepły wywar z kawy.
Rośliny przyciągające szerszenie
Szerszenie, jak na owady przystało mają swoje smakołyki. Jakiej rośliny unikać? Owady gustują w lilaku pospolitym. Jego intensywny zapach jest dla człowieka bardzo przyjemny i niestety przyciąga szerszenie. Mają słodki nektar, który szerszenie wyczuwają już z daleka i jest dla nich łatwo dostępny. Zwabione owady niszczą lilaki. Szerszenie lubią także drzewa owocowe i dlatego nie należy ich sadzić tuż przy oknie.
Jeżeli już pojawi się gniazdo szerszeni w okolicach naszej działki, to nie wolno ich usuwać samodzielnie. W takiej sytuacji wezwij specjalistyczną firmę lub straż pożarną.