Ceny domów na rynku pierwotnym gaszą marzenia o „domku jednorodzinnym”. Nie trzeba całkowicie rezygnować z tak pięknych marzeń. Dobrym wyjściem jest wybór oferty z rynku wtórnego. Jest zdecydowanie taniej, domy są w dobrej lokalizacji i zazwyczaj mają większe ogródki. Wielu inwestorów obawia się, że dom z rynku wtórnego będzie workiem bez dna – ciągłe remonty i mnóstwo problemów lub nie będzie odpowiadał potrzebom domowników. Jeżeli budynek jest w dobrym stanie technicznym to możliwa przybudowa lub rozbudowa domu, która dostosuje układ pomieszczeń do potrzeb użytkowników.
Rozbudowa domu do oczekiwań właścicieli
Przebudowa lub rozbudowa domu to znakomity pomysł dla inwestorów, którzy kupili dom na rynku wtórnym i chcą zyskać trochę więcej przestrzeni lub dostosować budynek do specyficznych potrzeb mieszkańców. Starszy budynek wymaga przeprowadzenia wielu zmian, ale zazwyczaj są one unowocześnieniem domu i podnoszą jego użytkowość. Komfort mieszkania w domu jednorodzinnym po remoncie, jest taki sam, jak w budowli z rynku pierwotnego. Nawet w obliczu inflacji taka przebudowa, to koszty mniejsze niż zakup nowego domu lub budowa od fundamentów.
Podstawowe warunki rozbudowy domu
Projekt przebudowy lub rozbudowy domu może zostać zrealizowany, jeśli zostało to określone w warunkach zabudowy działki lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto budynek musi zdatny do wykonania jakichkolwiek prac. Zdarzają się stare domy w tak złym stanie, że mizerne są szanse na to, aby otrzymać zgodę na przeprowadzenie jakichkolwiek prac remontowych lub budowlanych. Wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem jest rozbiórka starego domu i postawienie nowego na tej samej działce. Dlatego nie warto kupować domów w krytycznym stanie technicznym. Przed przebudową domu należy sprawdzić stan istniejących fundamentów, instalacji, ścian nośnych i izolacji termicznych. Fundamenty często okazują się tutaj zbyt nisko osadzone i muszą zostać podbite. Sprawdzenia wymagają także ściany nośne, więźba dachowa, a także strop – czasami wymagają one przeprowadzenia odpowiednich wzmocnień lub częściowego rozebranie tych elementów i ponownego wykonania.
W zgodzie z prawem
Projekt przebudowy domu musi być wykonany zgodnie z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń prawa budowlanego. Dobudowana część domu nie można stać bliżej niż dwa metry od domu sąsiada. Rozbudowa domu musi uwzględniać przepisy przeciwpożarowe. Prace związane ze sprawdzaniem stanu fundamentów domu, powinny być przeprowadzane przez rzeczoznawcę z uprawnieniami budowlanymi. Powinien on przygotować szczegółową ekspertyzę z informacją o stanie budynku i warunkami przebiegu realizacji. Kolejną analizą, jaka musi zostać wykonana jest ocena geotechniczna gruntu. Wyniki obu analiz eksperckich składa się wraz z wnioskiem o rozbudowę budynku do starostwa powiatowego. Warunki przebudowy otrzymuje się w gminnym urzędzie i to na ich podstawie specjaliści wykonują analizy stanu budynku. Na wydanie decyzji urząd ma 60 dni.
Modele przebudowy domu
Większość inwestorów decyduje się na rozbudowę domu poprzez dobudowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Ciekawą opcją na przebudowę domu jednorodzinnego jest zagospodarowanie części piwnicznej lub zmiana układu pomieszczeń. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie nadbudowy budynku (piętra), co pozwala powiększyć powierzchnię mieszkalną bez wykorzystywania działki. Współcześnie inaczej widzimy funkcjonalność i wygodę domu. Kiedyś ludzie cenili małe pokoje i chcieli, żeby było ich w domu kilka. Obecnie dążą do przeorganizowania przestrzeni życiowej i utworzenia większych, przestronnych pomieszczeń.
W skład rozbudowy domu wchodzi także wykonanie dobrej jakości izolacji termicznej, odświeżenie izolacji, wymiana okien i drzwi. Przebudowa starego budynku może potrwać nawet pół roku, jeżeli jest spory zakres niezbędnych prac.