13
Opublikowany 2 maja 2012 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Zabudowa telewizora z podświetleniem taśmą ledW dzisiejszym wpisie zaprezentuje Wam moje wykonanie zabudowy pod wiszący na ścianie telewizor, oraz zestaw kina domowego.
Zdecydowaliśmy się na taką zabudowę ze względu na chęć ukrycia wszystkich tych kabli od urządzeń audio video.
Zabudowa wykonana jest na zasadzie ścianki z wnękami oraz półką w górnej części zabudowy.
Obwód zabudowy będzie podświetlony białym światłem taśmy led, zainstalowanej we wnęce na obrzeżu konstrukcji.
Dolna wnęka jest przygotowana pod szafkę meblową (typową pod tv z Ikeii) z dwiema półkami i szufladami w których swoje miejsce znajdą tuner satelitarny, odtwarzacz kina domowego, a w szufladach płyty, okularki 3d i inne gadżety wszechobecne w takich miejscach.

w dalszej części wpisu przedstawię szczegóły dot. zabudowy…

Do wykonania tzw. ruszty czyli stelaża wykorzystałem głównie profile UW 100 z których wykonuje się ściany. Ich grubość 10cm pozwoliła mi się w łatwy sposób odsunąć od ściany pokoju o 10cm. Co pozwoli mi ukryć kable podłączone do telewizora.
Budowę konstrukcji zacząłem od przykręcenia profili UW 100 do ściany.

Do wykonania środkowej część stelaża zastosowałem profile ścienne wzdłużne CW 100, które nakreśliły mi ścianki górnej półki, oraz dolnej wnęki na szafkę meblową.
Górna półka nad telewizorem będzie wklęsła w konstrukcję na głębokość macierzystej ściany oraz będzie wystawać z konstrukcji o 5cm. Posłuży jako półka na głośnik środkowy do zestawu audio kina domowego oraz na drobne wystawki np. ramki ze zdjęciami itp. Do jej wykonania użyłem profili ud30 i cd60 skręcając je i nitując zgodnie ze sztuką opisywaną w innych wpisach nas blogu dbałość o odpowiednie kąty i poziomy profili.
Jak widać na poniższych zdjęciach dwa poziome profile CW100 są do siebie skierowane środkami. Przykręcona została do nich płyta osb grubości bodajże 1,2 cm, do której przykręcę uchwyt ścienny na telewizor. Zapewni mi ona pewność montażu telewizora i wewnętrzny spokój o niego, niż jakby miał być przykręcony tylko do płyty kartonowo-gipsowej.
Po montażu uchwytu otwornicą wywiercę otwór fi 60 na kable które będą podłączone do tv.

Po skręceniu i zanitowaniu wszystkich profili,do stelaża górnej półki oraz profili uw100 na tworzących obwód zabudowy przykręcałem odpowiednio po docinane płyty kartongips. Na obwodzie na połączenia ściana-płyta dawałem taśmę papierową, wykończenie tych ścianek musiałem wykonać przed przystąpieniem do kolejnego etapu, ponieważ później było by mi mniej wygodnie szpachlować i docierać te części konstrukcji.

Do wykonaniu powyższych prac przystąpiłem do przykręcenia profili UW100, a w zasadzie do wsadzenia ich pomiędzy profile uw100 obwodowe a przykręconą do nich płytę regipsu. Profile dość łatwo wchodziły w to miejsce ponieważ zostawiałem sobie kilka centymetrów miejsca wkręcając wkręty które trzymają boczne płyty kg. Gdzieniegdzie złapałem pchełkami wkręcając od środkowej części konstrukcji oba profile uw dla lepszego trzymania się konstrukcji.
Uzyskałem teraz 9cm wnęką stworzoną przez profil uw100, na jej ściankę boczną przykręciłem 3cm pasek z płyty kartongips.
Wszystko ładnie widać na zdjęciach.

Kolejny etap prac to przykręcanie płyty kartonowo-gipsowej na przednią część zabudowy, szpachlowanie, spoinowanie połączeń płyt.
Na wszystkie krawędzie dawałem narożniki i pół narożniki aluminiowe, następnie je szpachlowałem i przyklejałem na nie flizelinę zatopioną w gips szpachlowy.
Do spoinowania połączeń płyt stosowałem gips knauf uniflott, zatapiałem w nim flizelinę, na połączenie płyta ściana stosowałem taśmę papierową do narożników wewnętrznych Tanią 18zł/rolka z liroja.
W konstrukcji oczywiście przewidziałem i zamontowałem przewody do głośników oraz podświetlenia taśmą led. Zakładam że będziemy kiedyś mieć ochotę na system kina domowego 5.1, przygotowałem przewody po jednym na każdy bok konstrukcji, jeden na głośnik środkowy, i już wcześniej w ścianie mam ułożone przewody na tylne głośniki.

Kolejne aktualizacje jak tylko się coś zmieni przy tej konstrukcji, subskrybujcie !
Jak macie jakieś pytania – pytajcie w komentarzach, więcej zdjęć w galerii kwiecień 2012.
Zapraszam również do wpisu pt:”Poszukiwanie inspiracji zabudowa telewizora” galeria zdjęć znalezionych w internecie.

Umieszczajcie zdjęcia z własnej zabudowy na FotoBudowa.pl


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl