Prace na dużych wysokościach wymagają użycia specjalnego sprzętu, bo tradycyjna drabina nie zawsze okaże się bezpieczna i komfortowa. Pozostaje jednak pytanie, jaki system rusztowania będzie najlepszy? Powinien być dobrany przede wszystkim do potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. Wybór wśród rusztowań jest naprawdę duży, więc każdy zainteresowany zapewne znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania, zapewniając tym samym najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rusztowanie – co to właściwe jest?
To nic innego jak specjalna konstrukcja wykonana ze stalowych bądź aluminiowych części, dzięki której wykonywanie prac na wysokościach jest bezpieczniejsze. Rusztowania używane są od wielu lat nie tylko przy remontach w budynkach jednorodzinnych o niewielkiej wysokości, lecz także przy budowie bloków i kamienic. Oczywiście wraz z upływem lat przeszły modyfikację, zmienił się też sposób składania poszczególnych elementów, jednak przeznaczenie nadal jest takie samo.
Rusztowanie drewniane czy aluminiowe?
Patrząc kilkadziesiąt lat wstecz, to faktycznie rusztowania drewniane były bardzo popularne. Niestety nie są ani trwałe, ani bezpieczne, dlatego takie konstrukcje lepiej omijać z daleka. Nowoczesne systemy rusztowań spełniają nie tylko wszelkie wymogi bezpieczeństwa, lecz są również solidne i trwałe. Szukając najlepszych rozwiązań, warto nabyć rusztowania wykonane z aluminium, gdyż są lekkie, a ich przenoszenie nie wymaga dużego wysiłku. Oczywiście drewniane elementy mogą służyć jako podest rusztowania, dzięki któremu przemieszczanie się po całej konstrukcji jest bardzo proste. Coraz częściej jednak można spotkać podesty metalowe, które są trwalsze.
Zalety rusztowań aluminiowych
Rusztowania wykonane z aluminium w szybkim tempie zyskują na popularności, gdyż:
- mają bardzo małą masę, nawet dwa razy mniejszą niż konstrukcje wykonane ze stali. Mniejsza waga konstrukcji to mniejszy problem z ułożeniem rusztowania, jego późniejszym demontażem oraz transportem,
- cechuje je bardzo duża wytrzymałość. Aluminium jest materiałem odpornym na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia, więc taki rodzaj rusztowania jak najbardziej zda egzamin zarówno przy naprawie elewacji w budynku jednorodzinnym, jak i na dużej budowie,
- bardzo łatwo można je rozłożyć. Aluminiowe rusztowania oparte są na najnowszej technologii, dzięki której montaż, jak i demontaż jest bardzo prosty.
Ile trzeba zapłacić za rusztowania krause?
Cóż w tej kwestii ceny są bardzo rozbieżne, bo wszystko zależy jaki rodzaj rusztowania zostanie wybrany, z jakiego materiału będzie wykonane oraz czy cała konstrukcja ma być przejezdna, czy mocowana na stałe. Niestety zakup rusztowania na własność będzie bardzo dużą inwestycją. Mając zamiar wykonać jednorazowe prace remontowe przy budynku, nie trzeba od razu kupować go, bo obecnie na terenie całego kraju działa wiele wypożyczalni sprzętu budowlanego, które za niewielką opłatą wypożyczą rusztowanie. Oczywiście warto wcześniej poprosić o pomoc fachowca, który doradzi jaka konstrukcja faktycznie się sprawdzi.
Rusztowanie, jaki rodzaj podestu wybrać? jaką długość ? różnice?