0
Opublikowany 4 marca 2018 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Wiosna tuż, tuż – czas remontów mieszkań. Jak się do tego przygotować?

kobieta w kasku remont mieszkania
kobieta w kasku remont mieszkania

Wiosna to czas, kiedy zaczynamy planować różne prace remontowe w domu. Często decydujemy się tylko na zmianę koloru ścian, aby odświeżyć wnętrze, natomiast rzadziej – na generalny remont związany z wymianą elektryki, okien czy zmianą aranżacji pomieszczeń. Każdy modernizacja w mieszkaniu jest kosztowna, wiąże się z rewolucją w życiu domowników i wymaga zaplanowania.

Polacy realizują remonty przeważnie w sezonie wiosenno-letnim. Szczególnie maj jest ulubionym miesiącem naszych rodaków, jeśli chodzi o takie prace. 24% z nich przeznacza wtedy dodatkowe środki na odnowienie domu lub mieszkania, jak wynika z badania Ferratum Money. Jeśli już Polacy zdecydują się na remont, przeprowadzają kompleksową modernizację nieruchomości. Badanie przeprowadzone przez platformę Oferteo.pl pokazuje, że przeważnie odnowieniu podlegają duże powierzchnie (powyżej 41 mkw.), obejmujące minimum cztery pomieszczenia. Na taki remont zdecydowało się 63% ankietowanych, natomiast prace na małych powierzchniach (poniżej 10 mkw.) planowało tylko 2% badanych. Polacy najczęściej remontują pokoje – taki zamiar wskazało 28% respondentów, a na dalszych miejscach znalazł się remont przedpokoju (25%) oraz łazienki i kuchni (23,5%). Polacy chcą uporać się z remontem bardzo szybko i sprawnie. Jedna czwarta ankietowanych uznała, że odnowienie lokalu powinno zakończyć się w ciągu miesiąca. Dłuższy okres (co najmniej 3 miesiące) wybrał co piąty respondent.

 

– Prędzej czy później większość z nas będzie musiała przeprowadzić mniejszy lub większy remont domu albo mieszkania. Największy problem to oczywiście koszty, ponieważ większość Polaków nie ma nadal oszczędności, które można przeznaczyć na prace remontowe – mówi ekspert Ferratum Money. – Na szczęście rynek finansowy zauważył tego rodzaju zapotrzebowanie na gotówkę przeznaczoną na remont. Na przykład coraz więcej firm pożyczkowych udziela pożyczek na raty, gdzie można pozyskać większą sumę i spłacać ją przez wiele miesięcy. Jeśli przy tym skorzysta się z darmowej pożyczki, można dodatkowo obniżyć koszty – dodaje przedstawiciel Ferratum Money.

Zanim jednak przejdziemy do kosztów i finansowania remontu, warto sprawdzić, jak przygotować się do prac remontowych.

Jak przygotować się do remontu?

Niezależnie od tego, czy planujemy tylko odświeżenie wnętrze, czy też generalny remont mieszkania, powinniśmy zaplanować wszystkie działania i wybrać odpowiedni czas na tego typu prace. Warto sporządzić harmonogram, który pomoże nam ustalić kolejność prac i zrobić listę potrzebnych produktów. Pamiętajmy, że w trakcie remontu mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki i dodatkowe wydatki. Na takie sytuacje powinniśmy zaplanować rezerwowe pieniądze lub zakupić więcej materiałów budowlanych.

malarz remont mieszkania

Źródło: Pixabay.com

Gdy planujemy gruntowną modernizację mieszkania, związaną z wymianą instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej czy skuwaniem ścian, powinniśmy skonsultować się z projektantem, który potwierdzi, czy dane prace mogą zostać wykonane bez szkody dla całego budynku. Przed rozpoczęciem remontu bardzo ważne jest zrobienie listy zakupów. W przypadku, gdy wybraliśmy już ekipę, która wykona wszystkie prace, można poprosić fachowców o sporządzenie wykazu potrzebnych do remontu materiałów. Gdy natomiast planujemy tylko odświeżenie wnętrza, taką listę możemy wykonać sami.

Źródło: Pixabay.com

Gruntowny remont należy rozpocząć od najcięższych prac, jak na przykład wyburzanie lub stawianie ścian, skuwanie podłóg. W pierwszej kolejności takie prace powinny zostać wykonane w łazience i kuchni, aby domownicy szybko mogli korzystać z sanitariatów. Podobnie jest z instalacją elektryczną – również powinna być wykonana na początku. Potem można zaplanować montaż płyt kartonowo-gipsowych, układanie płytek, osadzanie drzwi wewnętrznych, gruntowanie i wykończenie ścian. Na koniec zostawiamy montaż akcesoriów i mebli.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Koszty remontu zależą przede wszystkim od powierzchni naszego lokalu, jakości materiałów oraz od tego, czy prace wykonamy sami, czy zdecydujmy się na wynajęcie ekipy remontowej. Planując gruntowną modernizację, związaną z wymianą okien czy skuwaniem ścian, lepiej postawić na fachowców, natomiast odnowienie ścian możemy wykonać samodzielnie. Dodatkowo przy kompleksowym remoncie powinniśmy zatrudnić projektanta, co zwiększy koszty modernizacji. Za projekt niewielkiego pokoju zapłacimy około 1,5 tys. Koszt zaprojektowania całego mieszkania to około 30 tys. zł.

koszt remontu mieszkania

Źródło: Pixabay.com

Koszty remontu możemy wyliczyć na kilka sposobów. Jedynym z nich jest przygotowanie kosztorysu prac z wykonawcą. Kolejny to skorzystanie z internetowego kalkulatora budowlanego. Koszty remontu mieszkania o powierzchni 63 mkw. mogą wynieść od 28 do 48 tys. zł w zależności od jakości materiałów i tego, czy wszystkie prace zlecimy ekipie remontowej. Decydując się na modernizację połączoną z wymianą mebli, musimy do tej kwoty dodać dodatkowe 20-30 tys. zł.

W wielu przypadkach będziemy musieli wspierać się kredytem lub pożyczką. Jeśli zależy nam na szybkim pozyskaniu pieniędzy, lepiej zdecydować się na ofertę jednej z firm pożyczkowych. Tam zazwyczaj formalności ograniczone są do minimum i wszystko załatwimy online. Zanim jednak pożyczymy pieniądze w banku lub poza bankiem, warto rozważyć kilka kwestii:

  • Czy nasz domowy budżet zniesie dodatkowe obciążenie w postaci rat?
  • Czy korzystniejszy będzie dla nas długi, czy krótki okres spłaty?
  • Ile kosztuje dana pożyczka? Tutaj najlepiej sprawdzić RRSO.
  • Czy pożyczenie pieniędzy to rzeczywiście jedyne rozwiązanie, aby sfinansować remont i zakup materiałów?

Remont mieszkania lub domu wiąże się z wieloma komplikacjami i wydatkami, ale właściwe zaplanowanie prac ułatwi przebrnięcie przez ten trudny czas. Remont to często rewolucja w życiu domowników, dlatego często chcemy, aby prace skończyły się szybko i bez komplikacji. Nie można jednak zapominać, że nie zawsze szybkie wykonanie prac oznacza również ich poprawne wykonanie. Tutaj trzeba znaleźć złoty środek. Odpowiednie przygotowanie się do remontu znacznie to ułatwia.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz