Pomrowy, czyli ślimaki nagie (bezmuszlowe) należą do grupy mięczaków. Występują na całym terenie Polski i w przeważającej części Europy. Mogą osiągać od kilku do 20 cm długości i przybierają różne kolory od żółtego, pomarańczowobrązowego, szarego i czarnego. Uwielbiają ciepłą i deszczową pogodę. Pojawiają się na wiosnę w ogrodach, na polach uprawnych, w szklarniach, tunelach foliowych i na działkach. Preferują tereny podmokłe, zimują w zgniłych częściach roślin i traw lub pod kamieniami. Jest to gatunek inwazyjny i żarłoczny. Powody do obaw mają osoby uprawiające buraki ćwikłowe, sałatę, cukinię, groszek cukrowy, truskawki, ostróżki i narcyzy. Ślimaki nagie żerują w nocy i sieją spustoszenie w plonach, pozostawiając za sobą charakterystyczny śluz. Zaatakowane przez ślimaki rośliny stają się słabsze i częściej chorują.
Jak pozbyć się ślimaków nagich?
Marzeniem każdego ogrodnika jest piękny ogród i zdrowe rośliny. Właściciele ogrodów tolerują pożyteczne zwierzęta, typu: jeże, ale bardzo nie lubią szkodników, w postaci mszyc, pędziorków, turkucia podjadka oraz ślimaków nagich. Wymienione żyjątka sprawiają wielki problem, ponieważ odżywiają się naszymi plonami – niszczą: kwiaty, warzywa, zioła oraz drzewka i krzewy owocowe/ozdobne. Kiedy jest wilgotno i temperatura zaczyna się robić wiosenna, to na żer wychodzą ślimaki nagie, które są zmorą ogrodu.
Ślimaki nagie -inwazja
Ogród jest narażony na atak rożnych szkodników. Ich cechą jest uciążliwość, trudność wytępienie i wyrządzanie wielkich szkód na całej roślinie. Nie można w 100% zapobiec pojawianiu się szkodników w ogrodzie. Tylko wczesne zauważenie niebezpieczeństwa, może uratować roślin. Warto wiedzieć, że chemia ogrodnicza to ostateczność. Istnieją naturalne sposoby pozbycia się nieproszonych gości. Ślimaki nagie lubią wilgoć i wyższą temperaturę. Zagrażają roślinom przez cały sezon – atakują od korzeni aż po liście. Żerując uszkadzają korzenie, pędy i liście roślin, które stają się słabe i mają mniejszą odporność na choroby. Walka ze ślimakami nie jest łatwa, ale istnieją sprawdzone, a co najważniejsze naturalne sposoby, aby pozbycia się ich z ogrodu.
Najważniejsze informacje o ślimakach nagich – pomrowy
Mięczaki szybko mogą opanowują grządki i rabaty. W walce z ślimakami powinno się unikać pestycydów, ponieważ szkodzą m.in. larwom świetlików, które są zjadają nowo wyklute mięczaki. Naturalne sposoby są równie skuteczne i bezpieczne dla gleby i pożytecznych żyjątek. Aby pozbyć się ślimaków, można wyłożyć na mokrą glebę liście kapusty, łopianu albo też wilgotne deski, papę czy szmaty. Ślimaki ukryją się tam przed wysoką temperaturą. Wystarczy je wyłapać i wynieść z daleka od ogrodu.
Smakosze piwa
Dużą skutecznością cechuje się pułapka z piwa. Napój zależy wlać do miski lub słoika, postawić w miejscach, gdzie pojawia się najwięcej pomrowów. Intensywny zapach piwa zwabi je do pojemnika i już nie będą w stanie wydostać się pułapki.
Rośliny odstraszające ślimaki nagie
Pomrowy to spore zagrożenie dla roślin. Możliwość ich pojawienia się trzeba brać pod uwagę już przy planowaniu ogrodu. Żeby ślimaki nagie trzymały się z daleka od ogrodu, to warto posadzić rośliny, których nie lubią. Rośliny odstraszające omawiany rodzaj mięczaków to: macierzanka, majeranek, nasturcja, lawenda wąskolistna, krwawnik pospolity, szałwia lekarska, tymianek, cebula czy czosnek. Rośliny te można posadzić w środku rabat między innymi gatunkami.
Naturalny oprysk
Kiedy łagodne sposoby pozbycia się ślimaków zawiodą, oznacza to, że pora zastosować mocniejszy środek i zwalczyć je za pomocą naturalnego oprysku. Doskonale sprawdza się mieszanka gnojówki z piołunem. Ma ona jedną wadę – trzeba czekać trzy tygodnia od stawienia mikstury, żeby można było jej użyć. Warto mieć ją w pogotowiu.
Walkę ze ślimakami należy podjąć w momencie, kiedy pierwszych niechcianych gości. Szybkość działania ma decydujące znaczenie dla jego skuteczności i uratowania naszych plonów i roślin ozdobnych.
Polecamy Biuro tłumaczeń Skrivanek