Upalne lata z rekordowymi temperaturami sprawiły, że spore grono osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Rozwiązanie, które zazwyczaj stosowane było w biurach, sklepach czy hotelach, obecnie coraz częściej montowane jest także w domach i mieszkaniach. Osoby zainteresowane montażem klimatyzacji mają do wyboru kilka rozwiązań, które pozwalają dopasować działanie klimatyzacji do indywidualnych potrzeb.
Jakie są rodzaje klimatyzacji? Które rozwiązanie sprawdzi się w małym mieszkaniu, a które w piętrowym domu? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego!
Na czym polega działanie klimatyzacji?
Klimatyzacja przynosi ulgę i pozwala przetrwać upalne dni w komfortowej temperaturze. Korzystając z jej dobrodziejstw, mało kto zastanawia się jak właściwie działa ten system. Schemat działania klimatyzacji jest dosyć prosty, a całość składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednej lub kilku jednostek wewnętrznych.
-
- jednostka zewnętrzna – jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Składa się ze skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Sprężarka zwiększa temperaturę i ciśnienie dostarczanego czynnika chłodniczego, który trafia do skraplacza, gdzie oddaje pobrane ciepło i przechodzi w płynny stan skupienia. Na koniec czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, który gwałtownie obniża jego temperaturę i ciśnienie, po czym ponownie trafia do jednostki wewnętrznej. Jednostki zewnętrzne mogą być montowane na elewacji budynku, pod dachem lub na twardym podłożu, najlepiej w miejscu osłoniętym przed działaniem słońca.
- jednostka wewnętrzna – jej głównym zadaniem jest odbieranie ciepła z pomieszczenia i odparowanie czynnika chłodniczego. W skład tej jednostki wchodzi między innymi wentylator, filtr, parownik oraz pozostałe elementy np. system sterowania. Jednostkę wewnętrzną powinno umieszczać się blisko sufitu.
Klimatyzacja split czy multisplit?
Stojąc przed wyborem klimatyzacji do własnego domu czy mieszkania, warto sprawdzić dostępne rozwiązania, aby móc wybrać system klimatyzacji, który będzie najbardziej odpowiedni. W zależności od wielkości budynki, a więc i wielkości instalacji, możemy wyróżnić dwa popularne rodzaje wentylacji, czyli klimatyzacja split oraz klimatyzacja multisplit.
Jak działa klimatyzacja typu split?
W klimatyzacji typu split system składa się z dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Oba te elementy muszą zostać ze sobą połączone za pomocą przewodów umożliwiających przepływ czynnika chłodniczego. Długość przewodów powinna być możliwe jak najkrótsza, często wystarczającym rozwiązaniem jest przewiercenie się przez ścianę, bez zbędnego kucia tynków. Klimatyzatory typu split to ciche, energooszczędne i wydajne urządzenia, posiadające indywidualne zasilanie prądem elektrycznym. Montaż klimatyzatorów split jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy ochłodzić jedno pomieszczenie lub nieduży lokal.
Istnieje również możliwość montażu kilku klimatyzatorów split w jednym domu, jednak wiąże się to z instalacją kilku jednostek zewnętrznych, co może psuć estetyczny wygląd elewacji. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku awarii danej jednostki nie traci się klimatyzacji w pozostałych pomieszczeniach.
Do najważniejszych zalet klimatyzacji typu split należą:
-
- łatwy montaż,
- dobra wydajność,
- niska awaryjność,
- cicha praca.
Czym charakteryzuje się klimatyzacja multi split?
W systemie multi split montuje się jedną jednostkę zewnętrzną, która daje możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych – jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać od 2 do 5 wentylatorów. Aby stworzyć wydajny system w przypadku większej ilości jednostek wewnętrznych, konieczne może okazać się zainstalowanie jeszcze jednej jednostki zewnętrznej.
Takie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w dużych domach czy biurowcach, ponieważ pozwala na chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie. Ważną zaletą klimatyzacji typu multi split jest możliwość indywidualnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. Mogą one jednak działać tylko w jednym trybie – nie można np. ogrzewać dwóch pomieszczeń i jednocześnie chłodzić pozostałych. Aby system multi split mógł działać wydajnie, musi posiadać także elektroniczny zawór rozprężny (EEV), który umożliwia dopasowanie ilości czynnika chłodniczego niezależnie dla każdego pomieszczenia.
Montaż klimatyzacji multisplit obejmuje zainstalowanie urządzeń w kilku pomieszczeniach, co w praktyce oznacza sporą ilość przewodów, dlatego jej instalację najlepiej przeprowadzać w stanie deweloperskim, w trakcie wykańczania domu lub podczas generalnego remontu.
Główne zalety klimatyzacji typu multisplit:
-
- efektywne chłodzenie wielu pomieszczeń,
- indywidualne sterowanie,
- wysoka wydajność,
- mniejsza ingerencja w wygląd elewacji.
Jaki system klimatyzacji wybrać?
Głównym aspektem, który należy wziąć pod uwagę w czasie wyboru klimatyzacji, jest wielkość powierzchni oraz ilość pomieszczeń, które chcemy ochłodzić. Dla dużego domu czy budynku większej firmy, gdzie zapotrzebowanie chłodnicze dotyczy wielu pomieszczeń, zdecydowanie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie klimatyzator multi split. W tym przypadku montaż kilku systemów split byłby nieopłacalny.
Jeśli z kolei zależy nam na schłodzeniu jednego pomieszczenia w domu czy małego lokalu, wystarczający będzie klimatyzator split. Wybór systemów split wskazany jest również w sytuacji, gdy pomieszczenia, w których chcemy zamontować klimatyzację, znajdują się daleko od siebie, co w przypadku systemu multi split wymagałoby poprowadzenia bardzo długich przewodów.
Podsumowanie
Klimatyzacja split czy multisplit to nowoczesne rozwiązania zapewniające efektywne chłodzenie w upalne dni. Każde z tych rozwiązań posiada pewne zalety i wady, które należy rozpatrywać indywidualnie, według swoich oczekiwań i potrzeb.
W przypadku klimatyzacji typu split zyskujemy skuteczne chłodzenie i łatwy montaż, jednak przy kilku pomieszczeniach musimy zamontować kilka jednostek zewnętrznych, co obniża estetykę budynku. Z kolei w systemie multi split jeden agregat zewnętrzny jest w stanie ochłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, a użytkownicy mogą sterować indywidualnie poszczególnymi jednostkami wewnętrznymi. Należy jednak pamiętać, że montaż klimatyzacji multisplit jest bardziej rozbudowany i droższy.